Илко Семерджиев: за здравето и технологиите – част 2 (Интервю)
След като публикувахме интервюто с Д-р. Илко Семерджиев, за здравето и технологиите, получихме много въпроси от нашите читатели. Ето и отговорите на тези въпроси:
Да се върнем пак към технологиите в здравеопазването – къде има най-голям напредък и как да го обясним на достъпен език за хората. На какво могат да разчитат те днес в здравната система?
Развитието на здравеопазването бележи невероятен напредък с навлизането на компютърните технологии, особено в диагностиката на заболяванията. Днес вече е рутинно изследването с компютърен томограф (КТ), ядрено-магнитен резонансен скенер (ЯМР), позитронно-емисионна томография (ПЕТ-скенер), транскраниален електромагнитен скенер (ТЕС) и други. Широко приложими са ултразвуковите изследвания и най-важното, което следва да се отбележи за тези видове апаратна диагностика е, че са безопасни (в сравнение с широко използваните доскоро рентгеновите изследвания, например) и изключително информативни.
Какъв е принципът на действие на тези апаратни изследвания и за какво точно служат те в медицината?
Ехографските изследвания се базират на работа с ултразвук, при което във времето не са открити данни за вреден ефект върху пациентите. Ето защо едно от най-честите им приложения е за проследяване на развитието на плода по време на бременност, но и в органната диагностика, и в други области. При тези изследвания се генерират високочестотни звукови вълни, от порядъка на 3,5–7 MHz, чрез които се сканира обектът в тънки срезове. Апаратът приема обратно отразените ултразвукови вълни и ги визуализира като картина на монитора, която лекарите разчитат, установяват статус и поставят диагноза. При доплеровия ехограф ултразвуковите вълни засичат включително движещи се обекти и могат да изчислят скоростта им, което е изключително информативно при изследването на кръвния поток. 3-D ехографията дава триизмерени образи, които се получават чрез серия от срезове, а 4D апаратите позволяват образите да се видят в реално време.
А какъв е принципа на действие при другите апарати, които споменахте и в какви направления на медицината се прилагат изследванията с тях?
При компютърните томографи, които ползват електромагнитни лъчения като ЯМР, ПЕТ, ТЕС и другите подобни, се използват свойсвата на радиовълните (които минават през тъканите без да причиняват увреждания) и магнитните характеристики на атомите. ЯМР, например, дава възможност да се наблюдават специфични квантови магнитни свойства на атомното ядро. Той създава магнитно поле до 30 000 пъти по-силно от земното, което предизвиква преориентация на атомите подобно на стрелката на компас по посока на полето. След това се генерира радиоимпулс, който кара някои от ядрата да променят позицията си и когато се върнат в изходно положение те излъчват втори импулс по подобие на ехото, което дава триизмерни образи с изключителна информативна и диагностична стойност. Функционалните ЯМР напреднаха допълнително с това, че позволяват проследяване на движението на кислорода в кръвообращението, както и на атомите на други елементи в тъканите, с което поставиха началото на дифузионно-тензорните изображения (ДТИ). Огромното предимство, освен способностите им да изследват микроскопични зони в човешкото тяло е, че ЯМР създават не просто точки на двумерния екран (пиксели), а точки в триизмерно пространство (воксели) и са в състояние да изграждат темпорални образи, които отчитат промени не само в пространството, но и във времето.
През последните десетина години в България вече има и работещи ПЕТ скенери – какво е тяхното приложение.
Позитронно-емисионната томография е в състояние да проследи потоците на енергията в тъканите чрез откриване на наличието и степента на активна консумация на гликоза в тях. ПЕТ-скенерите използват лъчението от субатомни частици на интегриран натрий-22 в молекулата на гликозата. Нормалните натриеви атоми в гликозата се заменят чрез апарат наречен циклотрон (цикличен резонансен ускорител на тежки частици до сравнително неголеми енергии) със слабо радиоактивните атоми на натрий-22. Когато той започне да се разпада, се излъчва положително заредена субатомна частица – позитрон, който се улавя от скенера и така може да се проследи движението на енергията в организма. Тъй като туморните клетки консумират най-голямо количество енергия, този метод е изключително полезен за ранно откриване на злокачествени заболявания и метастазите им. Така се изследват и процесите в мозъка, които имат изключителна стойност за развитието на неврологията, както и за модерните днес опити за реконструиране на мозъчните процеси в изкуствения интелект. Трябва да се знае обаче, че в това изследване се използват макар и слаби, но все пак радиоактивни вещества, така че по-чести от веднъж в годината, тези изследвания не са препоръчителни.
Ето, че в нашата страна има действащи дигитални технологии в здравеопазването – защо в такъв случай твърдите, че електронното здравеопазване не е дошло в България?
Това, че разполагаме с високотехнологична апаратура все още не означава, че имаме електронно здравеопазване. Не е достатъчно в едно лечебно заведение да има няколко дигитални апарата. Освен наличието им е необходимо данните от тях да се обработват и съхраняват в единен компютърен център за управление в самото лечебно заведение, да могат да се качват на електронен носител на пациента – електронна здравна карта, както и да се обменят с други потребители на тази информация за целите на консултинга и дистанционната диагностика. Това предполага развита информационна и комуникационна среда с единен и стандартизиран интерфейс, вкл. общоприет международен протокол за обмен на данни (например HL7). Т.е. – електронната здравна карта е „черешката на върха на тортата“, която можем да имаме след множество подготвителни действия, които у нас не се извършват. Това е причината да гледам скептично на изхвърлянията на министър Москов, че от началото на 2016 г. всички ще имаме ЕЗК – това е просто невъзможно освен, ако пак не ни раздадат по една пластика без никаква друга полза с изключение на популистките хвалби и поредната политическа заблуда за извършване на несъществуващи реформи.