Бойчо Огнянов: Бизнесът в БГ е много консервативен!
Разкажи с какво се знимаваш?
Аз съм човекът, който се грижи за „задвижването“ на двигателя, иначе казано „главен механик“ в отдел „Information Technology“ в работилницата на Киви :-))
Успоредно с това съм безкрайно любопитен, последователен и комуникативен (не само защото владея езици за програмиране, а и такива за общуване). Поради последната причина съм и човекът, който най-често презентира и се среща с клиенти.
Изводът е, че винаги се занимавам с неща, които ми харесват и са (на първо място) интересни, и това няма да се промени, защото в Киви намерих това, което ми харесва, и това, което задържа ежедневно интереса ми 🙂
Какво мислиш като цяло за Socialevo?
Интересен проект и мисля, че е само въпрос на месеци да се превърнете в ежедневно четиво за всички специалисти в сферата на социалните мрежи и бизнес комуникацията. Факт е, че за Socialevo пишат различни, български автори и при това хора с опит и авторитет не само в БГ бранша. Ииии да не повярва човек колко бързо работи WordPress 😉 A, и трябва да ме каните по-често да пиша тук 😉
Желая много големи успехи!
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
Не само че са полезни, а и нужни! Защото сайтове от този характер развиват знанието на посетителите, при това с истински данни, мнения и анализи. Най-важното е, че авторите, които публикувате, познават материята в дълбочина, а както добре знаем, интернет е място, където има много „спагети“ информация.
Според теб как се справя маркетингът в социалните мрежи в България спрямо другите държави?
Тъй като не съм специалист в областта, мога да споделя само косвено мнение и то е, че в държава с малък пазар и сериозни финансови усложнения специалистите в маретинга са като „коне с капаци“. При това не са те отговорните за „капаците“, а бизнесът, защото той иска сега и веднага резултати БЕЗ риск и новаторство! От друга страна това даде възможност на много консултантски компании, които работят на високо ниво, да обучават бизнеса и да променят отношението им, и то не само към социалните медии, а като цяло към маркетинг прийомите.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
С една дума – ВАЖНА!
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
Бизнесът в БГ е много консервативен! Освен че връзват маркетинга си с бодлива тел, страх от опит, нежелание за промяна и т.н., има едно силно присъствие на анонимност. Щастлив съм, че все повече срещам управители и/или служители от бизнеса, които със сведена глава не само желаят да са публични, а и при това по най-добрия начин. Най-лесно можем да научим бизнеса с добри и успели примери на техни конкуренти – резултатите са мигновени.
Къде виждаш българския онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
Размествания и промяна – това са двете думи, с които свързвам всичко, започващо с „онлайн“. Всички ние, които последните 10 години (а какво ли не са видели колегите с 15-20 години стаж?!) работим в сферата на информационните технологии, сме свидетели на „буря“. В този ред на мисли очаквайте само размествания и промени. А къде ще ни отнесат, предстои да видим след точно 2 години.
Участваш в жyрито на „Аз мога – тук и сега!“. Полезно ли е това състезание и защо?
Да! С радост и гордост участвам, подкрепям и следя развитието на второто издание на най-иновативното състезание по ИТ и визуални изкуства за ученици от 8 до 12 клас. Тази година имам удоволствието да съм жури в категория „Компютърна презентация“ заедно с г-н Борис Луканов (чиято лекция „Тайните на добрата презентация“ очаквам с нетърпение!).
Състезанието е полезно, на първо място, за участниците, защото както бе казал един от участниците от предното издание, „В това състезание всички са победители.“. Не защото всички получават поощрителни награди, а защото се докосват до професионалисти. „Аз мога – тук и сега!“ е първото ученическо състезание, в което журито се състои само от експерти, първото състезание, в което се изнасят лекции от изявени специалисти, първото състезание, в което участниците избират победителите…
Безспорен факт е, че ние, професионалистите, сме длъжни да обръщаме внимание на изявените деца и да даваме най-правилните насоки, защото след някой друг ден те ще са наши колеги, подчинени, а защо не и ръководители?
Убеден съм, че ще съм изненадан от подхода, реализацията и най-вече ентусиазма, който ще покажат всички деца.
Ще се видим в гр. Девин от 20 до 22 април!
Визитка:
Бойчо Огнянов е CTO от самото създаване на Киви Дизайн. Човекът, който се занимава със специфицирането, определянето на технологиите, чрез които ще се реализира даден продукт, и ръководенето на процеса при development. Важна част от неговата работа е да се среща с клиенти и да представя нови решения, продукти и др. Неразделна част от ежедневните срещи са презентациите – както технологичното изготвяне, така и чисто презентационно представяне.
Бил е лектор, разработвал е техники за изнасяне на презентации и речи. Говори с лекота на английски, немски, фински и руски.
Напоследък се занимава активно с Microsoft technologies (C#, Visual F#, .NET, VB.NET, VB, VBA), Web applications, OS, Public Speaking, Discovery etc..
Нестандартно интервю. Интересно мислене на този млад човек…
Подкрепям голяма част от написаното!
А за детското състезание, браво – това начинание е великодушие…имайки предвид комерсиалните цели на повечето велики преподаватели и организатори от СУ, МУ, ПУ и другите У..тези момчета правят нещо истинско!
Определено интересно! А детското състезание се нуждае от подкрепа!!! 🙂