Михай Урсой за българския ТВ и сателитен ТВ пазар
Михай Урсой е мениджър на SES Astra за Румъния, България и Молдова. Той е в екипа на компанията от 5 г. и оттогава отговаря за развитието на бизнеса на Astra в региона. Завършил е география и икономика в Букурещкия университет и бизнес администрация в Оксфорд.
Какъв е обхватът на партньорството на ASTRA с Европейската космическа агенция? Какво представлява новият проект ELECTRA?
Като лидер в сателитната индустрия, със своите 55 сателита в орбита, SES е естествен партньор на всяка организация, която иска иновация и глобално покритие. Ние работим с Европейската космическа агенция по няколко проекта като създаването на сателит, задвижван от електрическа енергия – ELECTRA. Този проект ще революционализира сателитния бизнес, като удължи живота на сателитите в орбита и ще осигури голям напредък на космическите изследвания като цяло. SES партнира с Европейската космическа агенция и по проекта EGNOS за навигация, част от оборудването е на борда на нашите сателити.
Вашият основен бизнес все пак се върти около предаването на телевизионен сигнал. Какви са основните предимства на сателитната ТВ технология?
Най-важното предимство е почти 100% покритие на сигнала на територията на всяка една държава по света. Следващото безспорно предимство е качеството на картината и звука. Сателитната технология е много гъвкава и осигурява лесно преминаване от стандартна резолюция във висока резолюция (HD), а в момента HD пазарът демонстрира голям растеж. SES ASTRA осигурява комплексни и завършени решения за операторите в ТВ бранша. Добавената стойност не е само в технологичните решения – както обичаме да казваме, „сателитният капацитет е само началото”.
Кои са най-важните иновации, които ще осигурят растеж на сателитния пазар през следващите години?
Има много иновации в сателитния бранш, но за зрителите на сателитна телевизия най-важните са задаващата се революция на телевизията с ултра висока резолюция (UHDTV) и технологията SAT>IP, която ще промени начина, по който гледаме телевизия. SES е пионерът в стандарта HDTV, който позволява изображения с 4 пъти по-висока резолюция да бъдат разпространявани по-удобен и изгоден начин през сателит и позволява на вашия 4К телевизор да излъчва картина с 4 пъти по-реалистичен образ от стандартното HD изображение. Тази иновация позволява и на производителите на телевизори да увеличат размера на екраните и значително да подобрят картината. Другата технология, SAT>IP, позволява на зрителите да гледат любимите си предавания на всяко Wi-Fi устройство с екран в домакинството. В близко бъдеще всеки ще може да гледа сателитна телевизия на своя смартфон, таблет или всяко друго устройство с екран в дома, освен телевизора. С две думи, стремим се да улесним достъпа до по-качествена телевизия.
Кога UHDTV ще стане пазарна реалност?
Това зависи най-вече от продуцентите на ТВ съдържание, защото ние в SES сме готови. Имаме правилния кодек, имаме сателитната инфраструктура с глобално покритие. Ние дори направихме специална платформа за производителите на съдържание да тестват свой HDTV сигнал през нашите сателити. С инициативата “SES Ultra HD Experience” каним всички производители на Ultra HDTV чрез нашата специална страница в интернет www.ses.com/ultrahd-experience да предоставят свои кадри. Те ще имат шанса да направят тестово излъчване през сателитите на SES.
Как се справя българският ТВ и сателитен ТВ пазар в сравнение с другите държави от Централна и Източна Европа и ЕС?
Нашите наблюдения показват, че сателитният прием непрестанно расте за сметка на значително отдръпване от кабелния прием през последните години. Тъй като сателитът е най-напредналата технология с редица предимства, аз съм убеден, че можем да развием пазарната си позиция до значим играч на българския пазар. Да вземем за пример Румъния, където въпреки голямото насищане (платената телевизия има дял над 85%) Orange Румъния стартира миналата година телевизионна платформа на нашия сателит ASTRA на 31.5° Изток. Чрез нея те предлагат повече от 40HD телевизионни канали в пакет от около 100 програми. Сателитният телевизионен прием в ЕС има по-голям среден пазарен дял в сравнение с България, но българският пазар бе слабо регулиран до момента. Когато пазарът улегне, тогава качеството и съдържанието ще бъдат крал и кралица на телевизионния пазар. Според нас българският пазар има значителен потенциал за растеж и ние сме тук, за да го доразвием.