Да те изтрият от Google
Google е монопол, факт. Google се е превърнал дори в нарицателно на интернет за много хора: „Провери го в интернет“, което на практика значи „търси го в google“. Силата, която притежава калифорнийската компания, е наистина огромна. За много от сайтовете изчезване от резултатите на най-популярната търсачка на практика означава изчезване от интернет. Поне от комерсиалната му част.
А как може един сайт да изчезне от търсачката?
Ако нарушава правилата. Google не е интернет, google е сайт като всеки друг, който си има правила. Както във форумите има правила за коментари, така и Google си има правила за сайтовете, ако искат те да бъдат откриваеми в търсачката им. Тези правила обаче за много от хората, които са в SEO бранша ( search engine optimization- хора, които подобряват сайтове, за да бъдат откриваеми в търсачките), не са от най-свободните и демократични. Google не изкарва пари от това, че търсим полезна за нас информация в сайта им, а от реклами, които често може да видите изнесени като пръв резултат по ключова дума. SEO-тата се грижат за това вашият сайт да бъде индексиран по-нагоре в резултатите без да давате пари на Google за реклама. Оптимизацията е дългосронча, а рекламата е за определен период. Именно това прави SEO по-привлекателни за бизнеса. И това дразни изключително много калифорнийския монополист. Български SEO екип наскоро пострада от голямата метла на Google , която буквално затри 1000 сайта от търсачката си, заради „нарушени правила“. В света са пострадали също хиляди сайтове и оптимизатори.
Историята
Калин Каракехайов е SEO и има екип от 5 души, които се занимават с оптимизацията на сайтове, за да може те да бъдат откриваеми по-лесно в търсачката. Правят го за пари, разбира се, но това е бизнес, при това развиващ се с бързи темпове. Техните проблеми започват преди две години след втория голям ъпдейт на Google – „Пингвин“. Този ъпдейт на търсачката налага нови правила, за които обаче SEО-та не се предупредени и редица сайтове от целия свят изчезват от търсачката. Причината е, че „замърсяват“ нета с линкове. Това е и работата на SEO – да поставят ключови думи и множество линкове в сайтовете, за да могат те да бъдат индексирани по-нагоре в резултатите на Google. Все пак Google е робот, който се манипулира лесно. След „Пингвина“ обаче поставянето на „мръсни“ линкове, които се считат за нетематични от ботовете на Google , са причината за метежа в нета, по предлог, че трябва се изчисти спама.
След „Пингвина“ и рестрикциите, които Google налага с него, екипът на Калин е започнал да проучва възможностите за купуване на стари домейни, които обаче имат тежест в търсачката. Макар че тази практика била забранена от Google , тя не замърсявала интернет и на практика на никого не е пречила. Всички сайтове били тематични, без например в сайт за водопроводчици да се слагат линкове и ключови думи за сайт за календари.
Бизнесът на Калин и неговия екип се развил бързо и той се оказва собственик на 1000 сайта, които е трудно да въртиш с пет човека до себе си, за това е започнал да продава линкове и на други свои колеги. Това обаче не е останало незабелязано от Google , според които това замърсявало интернет и така ръчно търсачката премахна от резултатите си всички 1000 сайта на Калин. „Грешни“ били 2 или 3 от сайтовете, които са премахнати. Другите над 900 са били премахнати само защото били на името на Калин Каракехайов. И така един бизнес бива смазан.
„Единственото обяснение, което си давам за премахването на всички 1000 сайта е, че те са на мое име. Страниците са премахнати ръчно, което за мен значи, че атаката е лично срещу мен и екипа ми. Като съобщения за „Чист спам“ получих в пощата си от google, че са сайтовете ми за екология, за права на човека и много други качествени страници. Българските редактори на Google вероятно се престарават прекалено много в работата си“,
каза Калин.
За да бъдем сигурни в думите на Калин, че атаката срещу него е нарочна, направихме експеримент. Цялата информация с всички линкове, статии и снимки от един негов изтрит сайт, бе прехвърлена като блог в популярния blogspot.bg. Това не бе премахнато от резултатите в търсачката, въпреки че само дни преди това google бяха определили сайта на Калин като „Чист спам“.
Скрийншот от емайл, който Калин получил, че еко сайтът му нарушава правила:
Същият сайт, но в blogspot.com:
Сайтът, който сега е в blogspot.com не може да бъде открит като самостоятелен домейн в търсачката на Google.
Шансът Google да върне сайт, който е бил премахнат ръчно от редактор, е равен на нула. Дори да промените коренно цялото съдържание на страницата, думата и действията на компанията в такива случаи са окончателни.
SEO отвръщат на удара
След удара, който получили Калин и неговият екип, те са твърдо решени да бойкотират Google. Сайтът, в който Калин разказва своята история, е започнал кампания, която цели призовава за инсталиране на добавката за бразузери AdBlock, която премахва рекламите от сайтовете, за да не ви дразнят и да зареждат страниците по-бързо.
„От всички интернет потребителите по света, около 2% използват AdBlock. Ако с нашата кампания, успеем да ги дигнем дори до 5% то Google ще загуби от това $2 млрд от приходите си от реклама, която възлиза на над $50 млрд годишно.“,
сподели Калин.
За мнение потръсихме и Огнян Младенов, считан от мнозина в SEO браншна като гуру на оптимизирането, а и не само.
„Случаят на Калин наистина е много неприятен и за всеки бизнес би бил сериозен проблем, ако загуби изведнъж почти всички свои онлайн ресурси. За съжаление обаче, често на границата на позволеното, а тази граница е доста размита, когато се определя от субективен човешки фактор. Google е безспорно най-добрата търсачка в света и е предпочитана от над 2/3 от хората на планетата. Както всяка голяма търсачка, тя си има и свои правила, които трябва да спазваме. В случая на Калин основният проблем се състои в нарушаване на забраната за купуване и продаване на връзки към сайтове. Всеизвестно е, че основен фактор за по-добро позициониране в Google все още са качествените връзки от други сайтове. Съвсем естествено към това са насочени и най-сериозните опити за манипулиране на резултатите, а Google е особено чувствителен към това и тъй като с години не успяват да се справят алгоритмично с проблема, от Отдела за качество на търсенето взеха драконовски мерки и започнаха с масови ръчни наказания на всякакви по-големи мрежи, които се занимават с продажба на връзки.
Така бяха унищожени огромно количество ферми за линкове в цял свят (Русия, САЩ, Германия, Франция, Япония, Гърция). Наказания получиха и огромни мрежи за гест блогинг, но имаше и частни случаи като този на Калин. Според мен, лоша шега му изиграха не количеството сайтове, а публичността, които предизвикаха няколко негови недобре премерени интервюта и презентации, появили се в родни сайтове. Основно в тях ставаше дума за методи за купуване на стари домейни с цел осигуряване на качествени връзки към сайтовете, но вероятно хората от Уеб спам отдела на Google са решили, че това е достатъчно голямо предизвикателство към тях и са взели персонални мерки към всички негови сайтове.
Дали това е добро решение, времето ще покаже, но за родни условия определено е прецедент. В миналото е имало далеч по-сериозни прегрешения от страна на някои фирми в България, но никога мерките не са били толкова крайни.“,
коментира Младенов.
По негови думи, ако SEO бранша иска да просперира, трябва да се стреми към все по-качествените сайтове.
„Google се опитва да върне възможно най-добрите и полезни резултати на потребителите. Опитва се да изчисти резултатите от сайтове с некачествено и безполезно съдържание и да удовлетвори по възможно най-добрия начин търсещия. Именно затова е тази безпощадна борба с всички, които се опитват да манипулират резултатите. Лично мое мнение е, че засега от Google губят войната въпреки всичките си опити да решат проблема алгоритмично. От най-голямата руска търсачка, Яндекс, съвсем скоро пуснаха нов алгоритъм, в който връзките вече не са фактор при позиционирането на резултатите. Рано или късно, Google , ако не последват точно примера им, предполагам, че ще се наложи поне да намалят тежестта му, за сметка на социалните сигнали например“, каза Младенов.
За идеята на Калин за „бойкота“ на Google чрез Аdblock, Младенов смята, че „би било глупаво да водим предварително загубени войни“.
„Google иска по-качествени сайтове с по-добра ползваемост и ценно съдържание, потребителите искат същото. Работата на SEO специалистите е да направят сайтовете точно такива, каквито ги харесват търсачките. Т.е. да дадат на един сайт дори и малки предимства, които да му донесат повече видимост, трафик, посетители, клиенти, продажби и пари, отколкото той заслужава“.
Българските уебмастъри и SEO-та не са първите, нито ще са и последните, които недоволстват от монопола на Google.
Миналата седмица Матиас Допфнер, директорът на една от най-големите издателски компании в Европа – Axel Springer, изрази възмущението си от това, че google са сила, която малко хора осъзнават колко е голяма.
В отворено писмо до Google Допфнер заяви, че „въпреки задоволството ми от сключеното дългогодишно и мултимилионно партньорство между Axel Springer и Google няма как да не бъда разстроен от мощта и монопола, който Google притежава“.
Допнфер сключи мултимилионна сделка с Google за реклама и взаимодействие между компаниите. По думи на германския медиен бос, издателската компания не е имал друг избор, освен да сключи сделка с Google. Изборът е бил или да бъдат дадени много пари, или намаляване на онлайн потребителите на компанията.
Подобна битка срещу Google бе поведена и на политическо ниво. Европейската комисия подхвана компанията, който бе обвинена, че промотира свои продукти в собствения си сайт, в което на пръв поглед няма лошо. Но когато си монополист и караш хората да виждат единствено това, което ти искаш, не е на добре.
Google бе принуден да промени начина на търсене за Европа, за да избегне едни наистина, дори за Google, огромни парични санкции. Калифорнийците успяха да се измъкнат, но мнозина в бранша считат, че действита на ЕК и съдебните мъки, които Европа докара на Google, са и причината за чистките, които от компанията извършиха през последните месеци.