5 насоки как малкият бизнес да използва ефективно YouTube
Един милиард. Как ви звучи? Един милиард уникални потребители месечно влизат в YouTube. Българските user-и са 800 хиляди месечно. Добра причина и вашият бранд да бъде там. Вижте пет насоки, които да следвате при създаването на YouTube канал.
1. Брандиране
Добрият дизайн и ефектните визии са нещо, което малките компании често не могат да си позволят. Това е и в много случаи причината, поради която брандирането на канала в YouTube се пренебрегва. Факт е, че некачествената визия или посредствената изработка биха могли не само да тушират ефекта от видео съдържанието, но и да повлияят негативно при възприемането на бранда. Глобалните възможности на интернет обаче, дават възможност на малките компании да наемат дизайнери на свободна практика от цял свят. Ще се изненадате колко добри проекти можете да получите за 15-20 долара.
2. Съдържание
Ето още едно препятствие за малките бизнеси – качествените видео клипове са скъпи. Сценаристи, режисьори, монтажисти, асистенти, актьори, гримьори, дизайнери – екипът, стоящ зад създаването на едно въздействащо видео може да бъде обезкуражаващо голям. Добрата новина е, че почти всеки нов телефон може да снима с добро качество. Оставете скъпите lifestyle клипове на големите марки със сериозни бюджети. Ако имате магазин за колела – качете видео “Как здраво да закрепим три велосипеда на един автомобил”, “Как да тествате издръжливостта на спирачките при спускане по стръмен планински път” или пък “Как се сменя гума за 4 минути”. Заложете на кратко, полезно и ангажиращо видео съдържание.
Ако имате телевизионни клипове, YouTube е мястото, където ги чака по-дълъг ефирен живот. А защо не добавите и едно видео от снимчания процес на рекламата?
3. Call to action
Вашият YouTube канал е място, къдете бихте могли чрез видео съдържание да насърчавате продажбите или да провокирате публиката да взаимодейства с бранда ви. Рекламното съдържание и търговските агитации, все пак трябва да бъдат внимателно премерени. Едно е да качите телевизионната си реклама, а друго да държите 3 минутна реч за ползите от продукта.
Задължително изпишете адреса на сайта си във видеото, за да улесните зрителите как могат да научат повече за вас. Други механизми за call to action, които ефективно бихте могли да използвате, са обявяване на конкурс, предоставяне на талони с отстъпка, които зрителите да вземат от сайта ви, безплатно тестване на услуга/продукт и т.н.
4. Оптимизиране
Често при търсене в Google на първа страница излиза видео съдържание. Фактът, че Google притежава YouTube, не е за пренебрегване. Старайте се вашите клипове, подобно на съдържанието, което публикувате в сайта си, да бъде лесно откриваемо по ключови думи. Оптимизирането на видеото ви се случва чрез информацията, която въвеждате в заглавието, описанието и tag-овете.
Заглавие – напишете го кратко, с думи, които хората биха използвали при търсене. Например: “5 начина да завържеш вратовръзка”.
Описание – започнете с линк към страницата ви и бъдете максимално описателни, използвайки ключови думи, които хората биха търсили в мрежата.
Tag-ове – ключови думи, и пак ключови думи. Обичайно 10-20 tag-ове са оптималното решение. Заложете на ключови изрази за търсене на съдържание, релевантно на вашето видео.
5. Измерване
Социалните медии позволяват лесно и точно измерване на ефективността на вашата маркетингова активност.
YouTube Статистика е безплатен инструмент за анализ, който е достъпен за всеки, качил видеоклип. Достъп до него имате като кликнете върху „Профил“ в профила си в YouTube, след което върху „Статистика“. Можете да следите колко хора са гледали клипа ви, техните мнения, демографията и ангажираността им.
Мога да добавя една подробност към точка 1. Към брандирането. Хубаво е да имате шапка, или интро на видеото, което да включва вашето лого и вашата идентичност. Именно това ще ви отличи от масата. Обикновено се ползват кратки анимации от 3 до 15 сек., които да ви представят и да дадат повече информация за бранда ви.