Един лондонски протест срещу ACTA и една вдъхновяваща реч на Лоз Кей
Това наистина беше голямо шествие и протест, тъй като се надявахме да можем да осведомим хората за опасностите от приемането на ACTA (Търговско споразумение за борба с фалшифицирането), ако бъде ратифицирано от Европейския парламент през юни тази година. Вече е подписан от повечето европейски правителства, включително Великобритания, но все още предстои да бъде ратифициран от ЕС.
Имаше много хора, които се присъединиха към протеста в движение. Протестът на моменти изглеждаше като над 400 души. Той започна от British House Music около 14:00 часа и след това пое към посолството на САЩ, Parliament Square, Бъкингамския дворец, Кралските съдилища на правосъдието и приключи пред Св. Павел в около 17:30 часа. Имаше доста тежко полицейско присъствие през целия ден, което включваше и полицейски хеликоптер.
На повечето от нас, които присъствахме на шествието, ни бяха дадени тениски с логото „ACTA ATTACS INTERNET“, както и листовки, с които да информираме хората защо протестираме.
Сред говорителите на протеста бяха Джим Килок от The Open Rights Group и Лоз Кей, който е настоящ лидер на Партията на пиратите във Великобритания, както и композитор и художник.
Речта на Лоз Кей беше чудесна и наистина подчертаваше много от опасностите на ACTA, като не пропусна да премине и през ужасяващия начина, по който е бил третиран Ричард О`Дуаер.
httpvh://youtu.be/2s84xUH1z80
По-долу е копие на речта му:
„Готови ли сме да отвърнем на удара?
Просто най-новият пример на заплахата е законопроектът на Sopa в Съединените щати, парче на крайно Анти-Интернет Законодателство, което предизвика огромно възмущение. Фактът, че този протест доведе до дерайлирането на Sopa е значителна победа за активистите на интернет свободата. Сега акцентът трябва да се премести към ACTA. Десетки хиляди хора излизат на улиците в цяла Европа в една огромна вълна от протести. Свидетели сме на раждането на Европейската пролет в защита на дигиталните права и гражданските свободи.
Нашите врагове са се опитвали да ни характеризира като грешно схващащи и екстремни. Но дори Economist описа ACTA като „потенциално драконовски“. Бъркат ли Amnesty International и Medicins sans Frontieres, когато предупреждават, че този договор ще навреди на правата на човека и на способността на развиващите се страни да имат достъп до основни лекарства? Мисля, че не.
Този договор дава на развлекателната индустрия значителна извънсъдебна власт над интернет. Той уточнява криминализирането на „помагачеството на“ нарушение на авторските права – в това число всички блогове, сайтове, доставчиците на интернет услуги, дори потенциално свързващи такива. Тя освобождава ченгетата на авторски права.
La Quadrature du Net предупреди, че това споразумение проправя пътя за автоматизирано блокиране, филтриране на съобщенията и изтриването на съдържанието. Никой не може да ми каже, че това няма да навреди на свободата на изразяване.
Шефилдския студент Ричард O`Дуаер го очаква екстрадиция в САЩ и 10 години затвор, защото е създал сайт с линкове. Беше ми казано за още едно видео, което бе взето вчера за предполагаемо нарушение на авторските права на музика. Той не е имал нито една касова бележка за музиката. Опасявам се, че ще видим този вид злоупотреби в промишлен мащаб с ACTA.
Като говорим за музика, много се да бъда тук, в Британския дом на музиката (British music house бел. а.) днес. Като активист, като гражданин, но преди всичко като музикант и композитор. Дошло ми е до гуша от развлекателната индустрия, да се преструваме, че те представляват артисти. Те са самостоятелно назначени тлъсти котараци, които не представляват нищо друго освен собствените си тесни егоистични интереси.
BPI виe не говорите за мен! (British Phonographic Industry – бел. а.)
PRS не говорите за мен! (Performing Right Society – бел. а.)
Feargal Sharkey и вие със сигурност не говори за мен! (Feargal Sharkey – изпълнителен директор на UK Music)
Непрекъснато ни се казва, че има криза с пиратството. Няма криза! В САЩ бе продадена повече музика отколкото предходната година. Във Великобритания са се увеличили продажбите. Това се дължи на цифровизацията. Културата се нуждае от свободното функционирането на мрежата. Никой не ми е показал достоверни доказателства, че ACTA ще постави повече пари в джоба ми или по-малко.
Не позволявайте на никого да ви убеждава, че „Този договор е в името на хората на изкуството“!
Броят на хората по улиците на Полша бяха вдъхновение. Ние знаем, че комбинацията на протести и политически натиск работи. Полското правителство спря процеса на ратификация. Били са последвани от Чехия, Словакия, Латвия и Германия. Въпреки това не можем да спрем до тук!
ACTA има рана само в коляното сега.
Днес ние трябва да уцелим сърцето.
Днес ние трябва да довършим ACTA.
Можем ли да победим ACTA?
Да, ние можем. И защото трябва – ще го победим.“