Ericsson, Telefónica Germany и Техническия университет в Аахен представят проект за LTЕ оптимизация на „умни” измервателни уреди
Ericsson , заедно с Telefónica Germany и изследователският център на E.ON в Техническия университета в Аахен, демонстрираха възможността за използване на LTE мрежи за „интелигентно“ отчитане на потребление в областта на енергетиката. Тестовете доказаха, че LTE приоритизирането, което е стандартна LTE характеристика, може да осигури високо надеждна и гъвкава алтернатива на съществуващите връзки с електрическа мрежа или на фиксираните мрежови връзки на интелигентните измервателни уреди.
Проектът за „умни“ измервателни уреди набира все по-голяма популярност в Германия, както и на други места. В същото време, текущите LTE внедрявания откриват нови възможности за комуналните услуги да използват обществени мрежи за комуникация с техните „умни“ измервателни уреди. LTE може да осигури висока степен на надеждност и гъвкава комуникационна връзка между интелигентните измервателни уреди и информационните системи в комуналния сектор, показват тестовете.
Комуналните ИТ системи могат да използват информацията, събрана от интелигентните измервателни уреди, като инструмент за по-добро управление на техните енергийни мрежи в контекста на нарастващата интеграция на нестабилни възобновяеми енергийни източници в електрическата мрежа като вятърната и слънчевата енергия. Съобщение за нови енергийни възможности може да бъде изпратено до измервателното устройство, за да се насърчи използването на енергия от възобновяеми източници във времето, когато тя е налична в мрежата – например в слънчев или ветровит ден.
Свен Колтерман, ръководител Energy Sales в Telefónica Germany казва: „Виждаме резултатите от проучването като потвърждение, че публичните LTE мрежи, като тази на Telefónica Germany, предлагат надеждна и ценово-ефективна комуникационна опция за фирмите внедряващи интелигентни измервателни уреди. Подобни механизми за комунални услуги и стабилност на тяхната мрежата винаги трябва да се въвеждат в тясно сътрудничество с немските регулаторни органи.“
Опитите показват, че дори в условия на тежко натоварена радио мрежа, потокът от съобщения от интелигентните измервателни уреди може да бъде получен в рамките на очаквания период за предаване на по-малко от 100 милисекунди в централната комунална ИТ система през търговската LTE базова станция на Ericsson.
Професор Монти, директор на Института за автоматизиране на сложни енергийни системи (ACS) в Изследователския център на E.ON в Техническия университет в Аахен, споделя: „С нарастване на използването на интелигентни измервателни уреди и развитието на технологията за енергийни мощности в посока интелигентни мрежи, днес все повече бизнес възможности се отварят в сектора на комунални услуги. Всички компании в него могат да подобрят услугите, които предлагат на своите клиенти, и да оптимизират мрежите си, давайки възможност за по-голяма интеграция на възобновяемите енергийни източници в сферата на производство на електроенергия. Всичко това докато поддържат висока надеждност на услугата на електроразпределение, от която обществото се нуждае.“
LTE мрежите предлагат функции, които ще ги направят предпочитано решение за много практически случаи в комуналния сектор. Новите функции, налични в настоящата LTE серия 13, както и последващите, ще позволят подобрения в LTE производителността при работата с комунални организации. А когато 5G мрежите вече са достъпни, дори и най-трудните практически случаи ще имат възможността да бъдат обработени от безжичните мрежи в реално време,.
Д-р Фиона Уилямс, директор проучвания в Ericsson, казва: „Тестовете показват, че LTE е отличен вариант за изпращане на данни за ползите на сектора на комунални услуги, използващ интелигентни измервателни уреди. Зарадвахме се да видим, че QoS характеристиките на LTE напълно отговарят на комуникационните изисквания за автоматизация на електроразпределителна мрежа, които са много по-строги от други изисквания и спецификации за интелигентно отчитане.“
Предимството на прилагането на QoS функции за отчитане на трафика е, че дори при редки случаи на претоварване, съобщенията, предназначени за смарт измервателните уреди, няма да бъдат забавени или да изчезнат, а ще бъдат доставени до отчитащите системи. Това означава, че една заявка изпратена до предплатените измервателни уреди на клиент, който е поръчал добавка за своя електромер или газомер, ще се случат веднага, независимо от условията на мрежовото натоварване.
В рамките на тестовете, потокът на съобщения от интелигентните измервателни уреди е разпределян и приоритизиран чрез използване на Quality of Service (QoS) – характеристика на LTE. По този съобщенията от умните измервателни уреди бяха доставени своевременно, дори в ситуации на свръхнатоварване, когато другият трафик в мрежата регистрира голямо забавяне.
Опитите са проведени с използване на LTE базова станция на Ericsson, инсталирана в ACS института на Изследователския център на E.ON в RWTH Аахен, и свързана към основната мрежа на Ericsson в Ericsson Eurolab в Аахен. Първокласният RTDS симулатор на електроразпределителна мрежа в Изследователския център на E.ON бе използван за генериране на поток от съобщения в съответствие със спецификациите на интелигентните електромери, според практически пример, предоставен от Telefónica. Тестовете следваха серия от независими практически симулации за употреба на LTE симулатора с висока производителност за съобщения на Ericsson. Резултатите от тестовете показват, че приоритетните потоци от MMS съобщения са предадени незабавно дори и в условия на претоварване на радио мрежата. Тези резултати бяха потвърдени и от тестовете с изпращане на съобщения по въздуха с недвижими базовата станция.