Google пуска „Do-Not-Track“ бутон
От Google излязоха с официално изявление по повод недоволствата на множество потребители и инструтуции, които се противопоставят на политиката на най-голямата търсачка в света да проследява уеб историята на потребители, използващи техен браузър или софтуеър. Така компанията заяви, че ще добави опция към своя браузър, която да позволява на потребителите да могат да ограничат достъпа на компанията до лични данни. По този начин от Google няма да могат да контролират потока реклами, сипещи се към всички потребители, ползващи браузър, апликация или каквото и да е предоставено от тази компания.
„Ние се гордеем с нашето решение да се съгласим с мнението на потребители и институции и респективно да предоставим на потребителите възможност да ограничат достъпа до лична информация чрез Do-Not-Track опция,“ казва Вице Президента на Рекламата в Google, Susan Wojcicki.
В последните дни авторитетното издание, The Wall Street Journal, пусна анкета на своя уеб сайт, чиято цел е да разбере нагласите на потребителите за това решение. Според моментните данни (23.02.2012/17:00ч) 93,4% от запитаните са заявили, че ще се възползват от тази опция и ще ограничат достъпа на Google до тяхната лична информация. 6,6% обаче са на мнение, че нямат нищо против да оставят най-голямата търсачка да се рови из тяхната уеб история и да таргетира своите рекламни послания.
От една старана, наистина е добре да ограничим достъпа на компании като Google и Facebook до нашата лична информация. Друг обаче е въпросът, след като ограничаваме подобен тип „шпионаж“, дали си даваме сметка какво споделяме и къде го споделяме. Какво пишем на своите стени и какво туитваме от своите профили. Защото дори и да ограничим достъпа на подобни корпорации, ние едва ли ще спрем сами да им подаваме тази информация. Ако те имат подходящите програми да ни анализират, то тогава подобна опция е прах в очите и пълна заблуда.
Снимка: Google blog