Облачните технологии и социалните медии – две страни на една монета
През 2012-а сме свидетели как светът се променя с темпове, невиждани до сега. Особено в технологично отношение. И ако преди за налагането на едно просто устройство, което днес всеки държи в ръцете си – компютърната мишка, бяха необходими близо двадесет години, то днес новите тенденции като облачни технологии и социални мрежи заливат ежедневието ни като лавина, развиваща се до тук в много по-стеснени времеви параметри.
От друга страна именно двете водещи тенденции в технологичния свят – Cloud computing и социалните мрежи са неща, които на пръв поглед нямат нищо общо помежду си. Може би повечето от вас си задават въпроса: Какво общо има развитието на технологиите в облака с безбройните социални услуги, никнещи една след друга? Ами на практика – всичко. Спокойно можем да кажем, че социалните медии са детето на облачните технологии и именно революцията на социалните медии превърна интернет в нещо, достъпно за всички. Свързвайки се с интернет, милиони хора всеки ден общуват във Facebook, LinkedIn, MySpace, Twitter, използват блогове, качват снимки и видео в YouTube и Flickr. А това са само част от начините, с които потребителите стават част от „облака”.
Нека само си спомним на какво приличаше глобалната мрежа до скоро – място, където всеки намираше динамично съдържание и ресурси по дадена тема, но в наши дни повечето потребители използват мрежата, за да си комуникират, при това все по-често мобилно. Всеки потребител има своя профил и остава отпечатъците си, а облачните технологии допълват мечтата за виртуален свят – една истинска Матрица. Тук, разбира се, нямаме предвид само профила на даден човек във Facebook или Twitter. Социалните медии отдавна представляват идентичността, носена от човек в мрежата, и това, с което той участва в онлайн общуването. И оттук насетне потребителят вече не е само един IP адрес – той има своя собствена идентичност, докато просто си сърфира в мрежата.
Както всяко нещо, така и облачните технологии имаха нужда от „засилка”. И така, както в киното имаше много 3D филми преди Avatar, но всичко се промени след това, така и в облака се появи iCloud на Apple, който беше необходимата стъпка към преминаване на следващото ниво. И колкото и да е просто, защото iCloud не е нищо друго освен празно пространство и страхотен мениджмънт от страна на Apple, чрез тази технология потребителите вече няма да се притесняват за управлението на всичките си файлове и синхронизацията на информацията. За хората iCloud е виртуално пространство, където те да съхраняват своите файлове, снимки и видео в един облак. В социализирането на облака своя роля изигра и Google, популяризирайки идеята чрез своите приложения и операционната система Chrome през последните години. Днес благодарение на това и на други големи имена в индустрията технологията най-накрая става по-ясна, интересна и реална за потребителите. Според анализаторите от IDC 2011-а бележи края на прехода от адаптация на потребителите към масовост и това няма как да не промени цялата IT индустрия.
Благодарение на Cloud computing-а днес съдържанието не е под формата на множество статични уеб сайтове. И докато преди контентът бе фиксиран и на хората се налагаше да обикалят из мрежата в търсене на това, което искат, днес той се движи от човек на човек. Единственото нещо, което липсваше на потребителя преди, бе възможността да съхрани своите файлове, но облачните услуги вече са намерили решението на този проблем.
Подобни услуги вече не са една и две в мрежата, но в България до скоро отсъстваха от картата. Благодарение на Хостинг доставчика ICN.Bg облачният хостинг вече е факт. Услугата дава възможност на потребителите да оптимизират целия процес по съхранение и управление на своето съдържание в реално време, дори използвайки само своя мобилен телефон. Забелязваме, че компанията предоставя IaaS (Infrastructure as a service) Cloud хостинг, който предоставя възможност за deploy на почти всякакъв софтуер, на множество Операционни системи.
Развитието на новите облачни и социални технологии и възможността от използването им по мобилен начин ги превръща в нещо използвано не само за работа. И докато преди повечето потребители използваха облака чисто професионално, като нещо полезно за професията, според редица проучвания все повече потребители се насочват към чисто социалния аспект на всяка една безплатна или платена облачна услуга.
Социализирането на облака обаче не спира до тук. През последната година и в първите месеци на 2012-а се забелязват тенденции, които несъмнено ще са нещо, което ще виждаме оттук нататък. Факт е, че за по-малко от две години потребителите започнаха да използват облака почти непрекъснато, без дори понякога да го осъзнават. Облачните технологии са вече тук и за доказателство си припомнете всеки път, в който използвате таблета, смартфона и дори вече фотоапарата, та чак до часовника и телевизора, свързвайки ги с мрежата.
При всички положения за нови облачни технологии и социални медии ни предстои да чуваме още много. Според всички анализатори бумът на този вид технологии е едва в зародиш и през следващите няколко години ще можем да се насладим на пълния им потенциал, който ще превърне IT индустрията в нещо много по-мобилно, облачно и социално.