Google се променя, но защо?
Маркетингова цел на всяка една компания е да бъде гъвкава, иновативна и полезна на база технологии, клиенти, продукти, стратегии и др. В послендните седмици се изговори много за новите промени на Google и най – вече за новата политика на компанията. Аз също писах в блога си за това, дори посъветвах читателите си как да изтрият (ако искат) досегашната си история в Google.
Сега, когато новите промени са вече факт или са пред финализиране, продължавам да се питам защо точно сега, защо Google и дали причината за новата корпоративна политика е тази, която обявяват (всички акаунти в Google с една политика за по-лесно колектиране на информация и промяна на алгоритъма при търсене, за по-голяма ефективност при търсене), или е друга. Максимата, че ако нещо не става с пари, става с много пари, е в пълна сила. Но животът и практиката са ме научили да тълкувам тази максима по друг начин: ако причините за нещо, случващо се не е заради пари, то явно е заради много пари.
Става въпрос за $6.8 милиарда причини за промените на политиката. Това е реалната сума през 2011 г., която показва ефективността на Pay Per Click рекламата на търсачката. Това са само 18% от рекламодателите, които смятат, че са постигнали желаната ефективност при Pay Per Click програмата на Google.
Реално през 2011 г. общият паричен обем на търсачката от този вид реклама е на стойност $37.9 милиарда, като това са пари, в които не са включени платените приложения, други рекламни форми, както и мобилните услуги и продукти. Чиста реклама, която е реално 60% от годишните приходи на дружеството.
Каква е обаче реалната промяна в Google? Успоредно с новата си корпоративна политика, те обявиха и промени на търсенето в търсачката. „Официалният блог на Google съобщава, че са били направени цели 40 промени в алгоритъма, които имат за цел да подобрят резултатите в SERPs. Така, на практика от компанията продължават да правят опити да направят своя продукт още по-добър и да останат неизменни лидери при търсещите машини в глобален мащаб.“ (източник: Socialevo). Т.е. с промяната на алгоритъма и разрешаването от страна на потребителите за колективиране на информацията при търсенето им в търсачката, Google може по-лесно да таргетира рекламираните продукти, така че едни 18% след време да станат 30% и т.н. Реално е да мислим, че именно това е причината за промените и много хора биха се съгласили, както и аз в началото. Но, Петко Бочаров казва – Да, ама Не! Това са само част от причините.
В този случай става въпрос за много повече пари – годишен оборот през 2011 г. от $55 милиарда от Amazon, единствено в сферата на Pay Per Click. Разходи, приходи, печалби и загуби, но цифрите за Amazon са такива, за жалост и за Google.
Много икономисти и много маркетолози ще Ви кажат, че в съвременият динамичен свят на технологиите, иновациите, пазарите, ресурсите и потребителите има един фактор, който винаги е преди парите, и той се казва конкуренция (както го казва и Сун Дзъ в „Изкуството на войната” и по-късно „Изкуството на войната в бизнеса” от Марк Макнлийли).
Как обаче Amazon са отхапали този дял от Pay Per Click рекламата, ще се разбере след месеци, когато излезнат маркетинговите анализи за пазарите през 2011 г., но е факт, че явно те са прочели първи трактата за войната и са го приложили мигновенно. Факт е, че Google също са го завършили и чрез новата си стратегия. А дали не пишат нова версия на „Изкуството на войната”?
И ако приемем, че Google е лидер при Pay Per Click рекламата в резултатите от търсене в търсачката си или графични/текстови рекламни съобщения в блогове, страници и прочие, като вече знаем и колко е оборотът на Amazon за изминалата година, е логично да завършим със следното питане: а колко са отмъкнали през 2011 г. Yahoo и Bing и кога ще се появят китайците в цялото това уравнение?