Господ обича смелите… брандове
Във време на криза е най-лесно да се тръшнем и да се оправдаваме от несполуките си. Много фирми обаче възприемат кризата като възможност и в момента, в който го повярват, това клише се превръща в реалност. Може би е твърде рано (с оглед резултатите от посочения по-долу случай), но държим да споделим с вас един пресен пример за силата на действието и вярата в правотата му.
От известно време насам компанията BlackBerry е изпаднала в тежка криза. Не само финансово, но и в иновативен план компанията изнемогва. Липсват идеи, липсват лидери, липсва сензацията, липсва “уау” поведението.
На 30 януари обаче на бял свят се появи операционната система BlackBerry 10 (BB10). За нея се говореше от месеци, ала никой не разчиташе, че е сериозно. Всички специалисти споделят мнението, че във време на криза и трудности да разработваш собствена операционна система е меко казано лудост. Още повече при наличието на такива установени конкуренти, които не е нужно да споменаваме. Да, повечето биха се уплашили. Но в случая BlackBerry, които доскоро се наричаха Research In Motion, доказаха, че имат дух и желание да останат и да се преборят. Напук на специалистите, конкуренцията и всички останали от компанията пуснаха официално новата си операционна система. И да подчертаем дебело – в комплект с ребрандиране на фирмата (от RIM в BlackBerry) и нови две мобилни устройства – BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10. Да не забравим и назначаването на Алиша Кийс на поста глобален криейтив директор. That’s what we call sensation!
Три неща ни идват наум.
Първо. Кой не обича смелите? Със сигурност хората от BlackBerry си спечелиха минимум още няколко фена в наше лице. Подобни “бунтарски” ходове напомнят за духа на Apple, който някога Стийв Джобс е въплътил в компанията – дух на непокорство и жажда за промяна. Ние сме ЗА!
Второ. Когато продължаваш да си посредствен, резултатите ще са посредствени. Ако искаш радикална промяна, направи нещо радикално, дори да е против всички очаквания. Всъщност, точно когато е против всички очаквания.
Трето. И въпреки че не говорим за кой знае какви иновации (операционни системи има от 100 години), погледнете мащаба. Това е голяма крачка, която BlackBerry предприема с цената на своето съществуване. Малко фирми днес са склонни на такъв риск с огромни инвестиции при това положение на пазара. Похвали и само похвали.
А за нас остават поуките. И не само Господ обича смелите. Всички ги обичаме.
>Всички специалисти споделят мнението, че във време на криза и трудности да разработваш собствена операционна система е меко казано лудост.
Лудост? Кои се тези пишман специалисти, които заявяват това. В момента има бум на операционните системи, като например тези на Firefox и тази на Canonical – те са пълни дебютанти в тази област, но опитват. BlackBerry вече са правили операционна система, а и те друго какво могат да правят? По-добре ли е да приемат фалит и сумати служители скорострелно на улицата.
>Назначаването на Алиша Кийс на поста глобален криейтив директор.
Ако някаква си певица се справи с поста „криейтив директор“, чак тогава бих ги поздравил за нестандартния им избор. За момента изборът им изглежда да е чисто рекламен ход и нищо друго.
>Когато продължаваш да си посредствен, резултатите ще са посредствени. Ако искаш радикална промяна, направи нещо радикално, дори да е против всички очаквания.
Аз общо взето се водя от тази логика. До момента не ми е донесла кой знае колко. Вероятно причината се крие в поставените от мен цели – явно са малко големички и затова се движат изключително бавно напред. BlackBerry нито са посредствени, нито пряват някаква радикална промяна – тяхната OS отдавна се очакваше на пазара.
BlackBerry не са смели. Те просто нямат никакъв избор и се движат по течението. Съвсем друг е въпросът, дали новите им продукти нямат стратегически предимства пред конкуренцията – може и да имат…