Идея-логия
Когато става въпрос за бизнес, всички казват: „Времето е пари“. Когато става въпрос за бизнес, ние казваме: „Идеите са пари“.
Да, идеите продават. Само идеите продават.
И за да не звучим абстрактно и твърде общо, нека се фокусираме върху бизнес идеите. Тях можем да разделим на два типа – идеи, които са свързани с характеристиките на продукта и пряко засягат неговото производство (т.нар. иновации); идеи, които са свързани с представянето на продукта и пряко засягат неговото разпространение (т.нар. маркетинг).
В настоящия текст ще обсъдим по-обстойно идеите, които спомагат един продукт/услуга да бъде представен пред обществото в най-интересната, различна и печеливша светлина. Ще се фокусираме върху комуникацията на марката с външната среда чрез идеите, ще „разполовим“ структурата им и кои са причините едни идеи да са добри, а други – не.
Същност на идеята.
Идеята е мисловен образ на заобикалящата ни среда, проекция, зародена на база нашия житейски опит, философия, идеали и ценности. Идеята може да се представи като цикъл. Първата фаза от този цикъл е фазата на зараждане – когато имаме бегла представа какво искаме да „генерираме“. Втората фаза е фазата на концептуализация – обличане на идеята във форма, цвят, количество, качество. Когато идеята придобива характеристики на нещо реално, но все още неосъществено. Третият стадии е именно реализацията на идеята.
Структура на идеята.
Всяка идея има строго индивидуална структура. Някои идеи представят продукта/услугата в забавна, други – в сериозна, делова, но все пак привличаща вниманието светлина. Както и да бъде представена идеята, тя има два слоя – моментен слой (първите 2-3 секунди, в които „получателя“ на идеята я вижда за първи път) и логически слой (който потребителя трябва да осмисли в следващите секунди).
Цел на идеята.
Нашата цел е да задържим идеята свежа, харесвана и споделяна колкото се може по-дълго. Ето 5 насоки:
1. Идеята трябва да се разбере за 10 секунди. Когато създавате идея, с която искате да кажете нещо (било то за продукта/услугата или каквото и да е друго), вместете логическия й слой и времето, за което той се възприема, в 10 секунди. Никой не отделя от заплатата си, за да мисли цяла вечност какво искате да му продадете.
2. Идеята трябва да е проста. Хубавото правило за 10-годишното дете важи с пълна сила – ако то не я схване, идеята е слаба, недомислена или просто „не става“.
3. Емоционалност. Идеята трябва да бъде сетивна. Да докосне не само мозъка, но и душата. Да предизвика емоция – най-често срещания мотив за покупка. С практиката е установено, че хората реагират и комуникират много „по-запалено“, когато им зададете носталгична тематика – ако, разбира се, характера на бранда го позволява. Носталгичната нотка е един от многото трикове, който ще ги предизвика да си спомнят, да отпътуват, да се „раздвижат“ емоционално.
4. Оригиналност. Най-добрият начин да се предизвика емоция е, когато идеята е оригинална, невиждана, нечувана. Нещо нестандартно, което се отличава от масата идеи, заливащи ни ежедневно.
5. Истинност. Една от най-големите заблуди е, че клиентите не разбират. Те са ограничени, не биха „схванали“. Не! Ако третирате хората по този начин – е, няма да стигнете далеч. Вместо това им говорете истината. Опитвайте се всяка идея да бъде максимално „стъпила на земята“. Истинска, реална. В този „полиран“ свят, частица реалност може да се окаже глътката свеж въздух за вашите потребители.
И за финал, едно предупреждение – всяка идея влияе. Бъдете внимателни.