Интернет престъпления
Интернет, мобилните телефони и компютърните технологии свързват хората и бизнеса. От друга страна обаче, те предоставят безброй много възможности на кибер престъпниците да експлоатират слабостите на другите, например бъгове в сайта ви, използване на неподходяща парола, незащитеност на личните ви данни. Милиони хора стават жертва на кибер престъпления и понякога, цената която те плащат е твърде висока.
Интернет престъпленията са една от най-динамично развиващите се нелегални активности в интернет. Топ страните, от които произлизат онлайн атаките са САЩ, Германия, Тайван и Русия. На първо място е Русия с 2 402 722 атаки за година, на второ Тайван с 907 102, на трето Германия с 780 425 атаки, а САЩ остава на 6 място с 355 341 атаки. В статистиката влиза само броя на успешни атаки. Над 556 милиона хора стават жертва на хакерска атака ежегодно, което прави 1.5 милиона дневно или 18 човека в секунда. Ако става въпрос за malware атаки Русия и САЩ имат най-голям принос – 39.4% от всички такива атаки идват от Русия, а 19.7% от САЩ.
Освен загуба на временна работоспособност на сайта или системата ви или загуба на база данни, интернет престъпленията имат и материален израз. Според Гартнър загубите възлизат на над 100 миларда долара, а до 2017 цифрата достига ново от 120.1 милиарда долара.
Кои са най-често срещаните интернет престъпления?
За съжаление голяма част от интернет престъпленията, вече са дълбоко познати и превземат все повече ежедневието ни. Престъпленията стигнаха до там, че и нашите баби (въпреки 90% от тях нямат представа какво е интернет) се оказаха индиректни жертви на този вид престъпления. Основно посредством телефонни измами, информация, за които обаче се набира именно в интернет и социалните мрежи.
Ежедневно сме залети с така наречения СПАМ. Основната цел на тези непоискани търговски съобщения е хората да бъдат подведени и да предоставят конфиденциална информация, която иначе не биха споделили лесно – пароли, потребителски имена, данни за кредитна карта. Другата опасност, която спам писмата крият са вируси в прикачените файлове, както и т.нар. червеи, които заразяват имейла ви и се разпространяват до всички контакти, които намерят в пощата на заразения компютър.
Kомпютърният вируси и троянският кон са другата опастност, която ни дебне. Троянецът Зевс например, създаде множество проблеми в Англия и доведе до общи загуби от над 1 милион долара.
И ако си мислите, че никога не сте били под прицела на онлайн измамата, тогава никога навярно не сте получавали мейл, където ви предлагат да ви преведат по сметка $500 000. Мислите си, че едва ли има човек, който да се хване на този вид измама, но … би ли съществувала тя, ако хората не се подвеждат?
За съжаление някои от онлайн престъпленията използват нашата самоличност, без дори да разберем за това. Kражбата на вашата самоличност не е никак трудна задача. Хората споделят публично все повече информация особено в социалните мрежи. Последствията могат да бъдат тежки – oнлайн измамници могат да се представят за вас, да заявяват кредит или заем от ваше име. През 2010г. например, кражбите на самоличност са засегнали 8.1 милиона човека по цял свят и костват на жертвите загуби от средно 631 долара.
Кибер престъпленията се характеризират с изключителна креативност и разнообразие: Банкови измами, хакване на различни акаунти (мейли, сайтове, банкови сметки), скам, кражба на конфиденциална информация от правителствени организации, използване на нелегален софтуер и др.
За да се предпазите от подобен род онлайн престъпления, можете да следвате няколко прости правила:
- Използвайте антивирусна програма или софтуер.
- Ако някое съобщение във вашата входяща поща или прикачен файл в него ви изглежда съмнително и не разпознавате изпращача, по-добре не го отваряйте, а го изтрийте.
- Използвайте винаги различни потребителски имена и пароли за отделните сайтове, които изискват такива.
- Не използвайте онлайн банкиране или подобни сайтове, свързани с финансите ви през публични и несигурни wi-fi връзки. Най-неподходящото място да проверите баланса по сметката си е свободен wi-fi в някое кафе или ресторант.
- Пазарувайте онлайн само през проверени и познати сайтове. Проверете дали сайта има SSL сертификат, който ще ви гарантира защитеност на данните.
- Използвайте отделен имейл акаунт за важните неща като онлайн банкиране и втори акаунт за социални медии и онлайн пазаруване.
- Игнорирайте всякакви pop-ups, които са съмнителни или ви казват, че сте спечелили нещо.
- Подсигурете важните си акаунти с двустепенна верификация и всички възможни опции за възстановяване на парола.
- Внимавайте каква информация споделяте публично и особено в социалните мрежи.
- Никога не изпращайте данни за достъп и пароли по имейл.
- Не запазвайте данните за кредитната си карта или за достъп до онлайн банкиране във вашия браузър.
Всички тези съвети ще ви направят по-защитени, а практическото им прилагане ще намали значително шансът да се превърнете в обект на кибер престъпление. Първо правило в онлайн сигурността е винаги да внимаваме къде и как предоставяме личните си данни и информация. А как да защитите тези данни и да разберете до колко публични са те, четете в следващата статия от рубриката.