Урок за начинаещи: SSL сертификат – сигурност за вас и вашите клиенти
Знаете ли какво е Secure Sockets Layer? Не? А може би сте чували за SSL сертификат? SSL е метод за защита на интернет потребителите посредством създаване на криптиран канал, по който да преминава комуникацията. Технологията се използва в уеб браузърите, чат програмите, имейл клиентите и още множество видове софтуер. Самият SSL протокол е създаден през 1994, но в началото не е използван за валидиране на собствеността над домейн имената. Днес думата SSL е синоним на гаранция за сигурност. Но как всъщност работи SSL, какви видове SSL има и как да изберем правилния за нас в океана от продукти на пазара?
Статистиката сочи, че 41% от потребителите изпитват притеснение при попълване на лична и чувствителна информация в онлайн форми. 51% от всички пазаруващи онлайн, се страхуват, че данните за тяхната кредитна карта ще бъдат откраднати. 100% от сайтовете приежаващи SSL сертификат повишават онлайн продажбите и имиджа си пред своите клиенти.
Как работи SSL сертификатът?
Протоколът осигурява защита на предаваната информацията между клиента и сървъра, като я криптира чрез публичен ключ. SSL се грижи изпратената информация да остане непроменена и я изпраща само до сървъра, за който е предназначена. Сайтове, които работят с този протокол, обикновено имат URL с префикс „https:“, вместо „http:“.
Как да разберем, че даден уеб сайт притежава SSL сертификат?
Наличието на SSL сертификат към даден уеб сайт ви уверява в неговата сигурност. Това важи с особена сила за сайтове, където е необходимо да попълвате конфиденциална информация като лични и банкови данни. Лесно е да разберете дали даден сайт притежава сертификат за сигурност като следите за характерната визуализация на SSL сертификатите. Индикатори са:
- префикс https:// вместо стандартното http://
- златен катинар в адресната лента
- зелена адресна лента
Зелената адресна лента, която ще забележите е кликаема. При клик на катинара в нея ще се визуализира прозорец с повече информация за домейн името и компанията, притежател на сайта.
Имайте предвид, че в различните браузъри SSL сертификатите се визуализират различно. Ето пример на визуализация на SSL сертификатът на ICN.Bg през Mozilla:
Визуализирате пълното име на компанията, притежател на домейн името, адрес, издател на съответния сертификат за сигурност. A ето и как изглежда същия сертификат при отварне с Google Chrome:
Какви видове SSL сертификати съществуват, кой трябва да използва сертификат за сигурност, както и как да изберем подходящия за нас и нашите клиенти, очаквайте в следващата ни статия.