Как да противодействаме на SOPA-та (ако се наложи)?
Как да противодействаме на SOPA (ако влезе в сила)?
Както вероятно знаете, т.нар. Stop Online Piracy Act – законопроект, който вече няколко месеца се обсъжда в Американския конгрес и предстои скорошното му гласуване, дефакто представлява опит за може би най-сериозното посегателство върху свещения принцип на неутралността на Интернет и въобще върху свободата в онлайн пространството (наред с Protect IP Act (PIPA), Anti Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) и някои др.).
SOPA е лобистки законопроект, внесен под натиска на големите звукозаписни и филмови компании и т.нар. организации за колективно управление на авторски права (основно Motion Picture Association of America и Recording Industry Association of America) и ако се приеме, ще установи тотална цензура върху Интернет, като под ударите му реално може да попадне всеки – от Facebook и Google, до обикновения гражданин.
И в момента Министерството на правосъдието на САЩ може да поиска съдебна заповед за затварянето на уебсайтове (и го прави активно), обвинени в нарушение на авторските права. SOPA обаче ще криминализира изцяло онлайн споделянето на съдържание, нарушаващо авторските права, и ще задължи американските интернет оператори да блокират достъпа до самите сайтове, в които то е споделено. Също така властите ще имат право да конфискуват домейна на попадналите под ударите на закона „нарушители”. (силна статия за негативния ефект, който би имал приемането на SOPA върху Интернет, може да прочетете тук: Online Piracy Challenge SOPA/PIPA.
Но което е най-важното – въпреки името си, SOPA няма да спре „пиратството”. Законът предвижда мерки за блокиране на DNS системата и HTTP протокола (казано просто, ако Google пострада от SOPA-та, няма да може да достъпвате сайта през google.com, но ще е възможно, като напишете IP адреса 74.125.159.99), a над 90% от т.нар. пиратски сайтове използват bittorent и десетки други Internet протоколи. Не случайно едни от най-иновативните съвременно мислещи компании Techcrunch и много от най-авторитетните личности в сферата на интернет бизнеса се обявиха категорично срещу SOPA .
Разбира се, уеб разработчиците не останаха назад и освен с активно участие в кампанията срещу закона, те създадоха и интернет инструменти, чрез които всеки потребител би могъл да противодейства на SOPA (ако не дай Боже, се наложи).
Най-популярни напоследък са тези приставки за Firefox и Chrome:
MAFIAAFire: ThePirateBay Dancing! С помощта на този плъгин, разработен за Firefox, вие можете да достъпвате блокирани сайтове. Когато получи сигнал, че даденият сайт не е достъпен от вашето IP, програмата започва да търси достъп до него чрез proxy сървъри, разположени из целия сват и когато успее, го изпраща към вас.
По подобен начин действа и MAFIAAFire Redirector, добавка, разработена и за Firefox , и за Chrome . Само че при активирането й, потребителят бива насочен не към достъп през proxy, a директно към mirror-версия на блокирания уебсайт.
Firefox плъгинът DeSopa пък елиминира DNS системата и ви дава достъп до сайтовете директно чрез техния IP адрес. Естествено, може да го ползвате и ако сте любопитни да разберете IP адреса на всеки сайт, който посещавате (на този етап обаче няма възможност да се ползва за повече от един URL едновременно).
А ако искате да знаете, докато сърфирате из интернет кои компании подкрепят SOPA, инсталирайте си No Sopa добавката за Chrome. Всеки път, когато отворите уебсайт на компания или организация, подкрепяща SOPA, добавката ви сигнализира.
Вече има и приложение за Android, наречено No More Sopa, което пък ви дава информация при сканиране на баркода на стока или продукт, дали те са произведени, или притежавани от компании и организации, подкрепящи SOPA. И вие съответно може да решите дали да ги бойкотирате и да предпочетете други…
Снимка: Extremetech
[…] в Svejo Както знаете, има много сайтове, които решиха да почернят своето съдържание, други направо да минат в режим […]