Как използваме мобилните устройства в глобален мащаб
Страхотно проучване са извадили рисърчарите от comScore и InMobi, което хвърля светлина върху основните потребности на потребителите, когато те взаимодействат с мобилни устройства. Преди да се впусна в анализа на данните, предоставени от тези две компании, бих желал да поясня, че под мобилни устройства се разбира смартфони и таблети. Това, разбира се, е в конкретния случай.
Оказва се, че мобилните потребители прекарват ежедневно 7,2 часа в различни медийни платформи. 27% от това време преминава през тяхните мобилни устройства като смартфони и таблети. Най-често потребителите взаимодействат с мрежата чрез техните мобилни устройства, докато се излежват в леглото. Цели 67% предпочитат да браузват на удобния матрак. 39% пък споделят, че използват мобилните устройства в интернет, докато гледат телевизия. Бих казал, че в България този процент е доста висок специално що се отнася до Facebook и Twitter. Множество пъти ставаме свидетели на бурни коментари и дискусии по време на предавания по различни телевизионни медии. Веднага в съзнанието ми изскача сериалът „Под прикритие“, който бива преразказван буквално на живо от постребителите в Twitter. Така социалните мрежи се оказват перфетният вирусен канал в случай на подходящо, провокативно и смислено съдържание от страна на телевизиите.
Що се отнася до вземането на решение за покупка, респондентите са на мнение, че смартфоните и таблетите са предпочитан източник на информация и най-добър call-to-action приятел. 48% от решението се дължи на мобилните устройства, които имат влияние върху решението за покупка, 47% на лаптопа и PC-тата, а 46% на добрата стара телевизия. Разбира се, подобни цифри няма какво да ни учудят, тъй като така нареченият Inbound Marketing е в основата на всичко.
Според други цифри, предоставени от това проучване, България попада в графата на страните, които могат да се чувстват в свои води, що се отнася до мобилна реклама. Българските потребители, както и останалите на Стария континент, са положително настроени към мобилната реклама, а ако тя е таргетирана и направена качествено, то ефектът може да е изключително благоприятен и за двете страни.
Респондентите предоставят информация и за тяхното желание да виждат реклами на своите мобилни устройства. Вариантите, които биват представени от проучването, са три: безплатни апликации, 10% отстъпка от таксата или персонализирани реклами. Приятно впечатление прави фактът, че най-голям процент са готови да бъдат облъчвани, но само ако рекламите са персонализирани. По този начин всички усилия на маркетинг специалистите да примамят потребителите към рекламите, като че ли клонят към персонализиране на потока от рекламни послания. 53% биха се приели да виждат реклами, но само ако са таргетирани, докато едва 42% приемат това условие, ако получат безплатна апликация, да кажем.
Но остава въпросът какво биха направили потребителите, след като видят дадена реклама. От comScore и InMobi дават отговор и на този въпрос що се касае до европейските потребители на мобилни устройства. Оказва се, че мъжете са склонни да предпочетат call-to-action бутон, водещ към действие – обаждане, докато жените са по-склонни да предпочетат директна покупка. Това може да се тълкува, че жените са малко по-импулсивни, докато мъжете предпочитат да се уверят в релевантността на информацията.
Снимка: StockPodium