Какво можем да научим от йогата и да приложим в социалните медии?
Според енциклопедията на новото поколение, Wikipedia, Йога е „една от шестте ведически философски школи, която приема медитацията за основно средство за постигане на освобождението“. Също там е разяснено, че йога има пет опорни точки:
- асани (упражнения за тялото)
- пранаяма (дихателни упражнение)
- релаксация, чрез пълно отпускане на мускулите
- правилна диета
- позитивно мислене и медитация.
Практиците непременно изтъкват плюсовете от йога. Здраво тяло, значително по-малко болести, концентрация, себепознаване, гъвкавост и др.
Можем ли обаче да постигнем такива страхотни резултати, прилагайки основните принципни положения, залегнали във философията на йога? По-долу ще посочим как чрез приложение на петте принципа (опорни точки), заимствани от йога, можем да постигнем перфектно „здраве“ и „по-малко боледувания“ за своето онлайн присъствие в социалните мрежи.
1. Асани в социалните мрежи. Асаните са физически упражнения. Според практикуващите йога физическите упражнения катализират основните процеси в тялото, правят го по-устойчиво на външни влияния и несъмнено по-гъвкаво.
Другата ключова дума тук е постоянство. Както в йогата, така и в социалните медии, постоянството е ключовият фактор за достигане до крайната точка – здраво и работещо (social media) тяло. Колкото и далечен да изглежда успехът в началото, вие сте на пътя към него. Дали ще го извървите зависи от вас.
2. Пранаяма в социалните мрежи. Пранаяма са всички дихателни упражнения в комплекса от упражнения на йога. В тях се залага на ритъма на дишане, дълбочината и „осъзнаването“ на самия процес.
В социалните медии пранаяма е ритъмът на вашето присъствие. Старайте се всеки изписан ред да бъде „осъзнат“ и да има дълбочина. Ако няма какво да изпишете, ако няма какво да кажете и ако то не е съзнателно, целенасочено (с ориентация към целите), то по-добре си замълчете.