Калин Каракехайов – за предприемачеството и Tool.Domains
Socialevo: Може ли да се представите в началото?
Калин: Името ми е Калин Каракехайов и съм на 29 години. Юношеството ми мина под знака на шахмата – професионален шахматист съм (много четене, тренировки и пътуване по състезания), след което се отказах от активната игра и започнах да се занимавам с web дейности. Доста време бях freelancer и постепенно си изградих екип от още freelancers, с ядрото на който работим заедно и до днес. Правихме различни проекти, работихме за клиенти… Така натрупах доста know how, най-вече в областта на SEO (оптимизация за търсачки), но също така и в онлайн маркетинга като цяло. В момента имам добра представа от това какво се случва в Интернет.
Socialevo: На какво се дължи този скок от шахмата към IT сектора? Как се случиха нещата?
Калин: В началото започнах да правя уеб сайтове за шах. Уеб дизайнът не ми е в кръвта, не разбирам почти нищо и от програмиране, освен базови концепции. Често хората, които не разбират много от програмиране, но са наясно с web, логично се насочват към онлайн маркетинга. Така се случи и с мен.
Socialevo: Това във връзка с Вашето образование ли е? Какво образование имате?
Калин: Имам средно образование, а висшето си го прекъснах, тъй като го счетох за безполезно. Учих в Технически университет в София и ми беше много приятно сред свежи, млади хора, но нямаше никаква полза реално за мен в професионално отношение.
Socialevo: Защо образованието Ви се оказа безполезно и изобщо такова ли е то в България?
Калин: Не бих казал, че е напълно безполезно навсякъде. В много случаи, особено в по-специализираните сфери, като медицината, няма как да не се мине през всички етапи на образованието, но като цяло за компютърните дейности това не е така. Освен в НБУ и евентуално в ФМИ на СУ, не мисля, че има други университети, където обучението по компютърни науки да е на ниво. (в ТУ в повечето случаи не е – казвам от личен опит). Хубаво е, че последните години се появиха академията на Телерик и Softuni като добри алтернативи.
Socialevo: Tool.Domains? Как се зароди тази идея?
Калин: Tool.Domains се зароди донякъде благодарение на един от моите колеги (Андон Иванов). Тъй като аз давам пълна свобода на хората в екипа ни да проучват всякакви неща, в които смятат че „има хляб”, той започна да търси стари, изтекли домейни, които все още имат линкове към тях, имат авторитет в очите на Google и могат да бъдат рециклирани и да се направят нови сайтове.
Аз също съм се занимавал с това преди, но съм го правил само за България. Колегата имаше идея да го правим за целия свят, опитахме и се намериха хубави домейни. Така постепенно работата ни в тази посока започна да носи приходи и лека полека измести другите ни странични проекти, докато в крайна сметка почти напълно ги погълна.
Оценихме факта, че това ни носи малки, но напълно пасивни доходи. Човек взема един домейн, развива го и след това той носи полза постоянно. Първо използвахме доста примитивни софтуери, за да „претърсваме” Интернет за добри домейни. След това развихме собствени технологии за намирането на тези домейни и процесът на издирване значително се ускори. Ключовият момент беше, че успяхме да съберем голяма база от световни домейни. Впоследствие към екипа се присъедини и моят съдружник Методи Дързев, който е много добър програмист. С негова помощ автоматизирахме още повече дейностите си и така проектът ни стана перспективен. Тогава потърсихме съдействие от LauncHub.
Socialevo: И все пак, при стартирането на нов проект винаги има рискове, има много съмнения. В този ред на мисли, какво Ви мотивира да продължавате да развивате Tool.Domains?
Калин: Ние не сме типичния startup, който много рискува. Работим в една малка микро-ниша, която е пресечна точка на вървящи стремително нагоре индустрии (SEO, Big data, B2B). Конкуренцията не е много голяма. Тъй като за главната ни активна услуга (изтекли домейни за SEO) се конкурираме само с фрийлансъри и малки компании, които нямат нашите бази и ресурси, знаем, че имаме място, от което можем да изкараме пари.
Разбира се проблеми има. Преди 1 година Google, които прилагат двойни или напълно неясни стандарти при наказанието на сайтове, баннаха около 1000 от моите сайтове. Бяха ги извадили напълно от индекса и повечето не са оправени и до днес. За повечето от тях Google имаха някакви основания да го направят, но не за всички. Някой от техния съпорт явно не му се занимаваше да ги гледа сайт по сайт и беше затрил всичко… И големият проблем всъщност беше, че предвид елитарното им поведение ние не можехме да се свържем с тях по никакъв начин, за да оправим нещата – сигурно не искаха да си признаят резила, че бяха баннали и сайтове, които не съществуват (само домейните бяха купени на мое име). Резултатът от цялата тази издънка на Google беше публичната кампания, която поведохме срещу тях миналата година на Karakehayov.com. Радостното е, че намерихме широка подкрепа сред колегите в Интернет – на всички им е писнало от тях. В България (а и не само) вече все повече се използва и ще се използва AdBlock. Знам, че това не е добра новина за много собственици на сайтове (в това число и за мен), които печелят от реклами, но е единственият начин да ударим по неприятния монопол на Google – временните загуби няма да са големи, ще се развият алтернативни начини на таргетирана реклама, а дългосрочните ползи ще са големи.
Дори и с всичките тези проблеми, нашият микробизнес с изтеклите домейни ни носи печалба. Това не е типичния бизнес модел. Той представлява комбинация от микропроекти, които не могат да се мащабират много лесно, но пък съотношението между приходи и разходи е много добро.
След като имахме вече една огромна база с домейни, решихме да видим за какво друго можем да я използваме. Очевидният отговор беше бизнес разузнаване. Много полезни можем да бъдем и на Cyber Crime отделите във всички държави, защото имаме цялата информация за собствениците на конкретни домейни. Това е много важно за разкриването на всякакви онлайн престъпления, тъй като там големият проблем е да се намерят изобщо каквито и да е следи.
Socialevo: Тоест, на базата на Вашия опит ли се зароди Tool.Domains?
Калин: Да, аз съм пробвал да развивам много и различни проекти, които като цяло, когато се отдалечат много от сферите, в които съм най-добър, рядко се получаваха. В случая се концентрирахме върху комбинация от дейности, в които сме най–добри, а именно – SEO, домейни и разни технически неща, в които малко хора имат желание да навлизат.
Събирането на базата данни, с която разполагаме в момента, изискваше много голяма упоритост – отне ни около 2 години, ползвахме стотици различни източници. Само упоритата работа ни доведе до момента, в който вече имаме една от най-добрите бази с домейни в света.
Socialevo: Казвате, че това е огромен труд и упоритост в продължение на около 2 години. Имаше ли моменти, в които се чувствахте демотивирани или на прага да се откажете?
Калин: Аз и моят екип всеки месец получавахме определено количество пасивен доход от проектите с които се занимавахме. Това бяха сравнително лесни пари, изкарани с минимални усилия, но също така и доста несигурни, т.к. постоянно възникваха разни проблеми тук и там и тези суми намаляваха. Чудехме се как точно да ги инвестираме, така че да можем да компенсираме евентуалните загуби и доходите ни да започнат да се увеличават. Имаше моменти, в които проблемите буквално ни затрупваха, но за наше щастие, желанието ни да постигнем нещо повече и вярата, че имаме силите за това, ни амбицираха да продължаваме да работим. Много по-добре е, когато човек се фокусира в конкретен проект и инвестира време, пари и работа с идеята да постигне нещо голямо, вместо постоянно да се чуди къде и какво да спасява по разпадащите си проекти, така че да ги поддържа на същото ниво. Последното е силно депресивно и направо убива желанието за работа.
Socialevo: Говорейки си за доходи, Вие споменахте пасивен доход. Работил ли сте някога на заплата за някоя компания?
Калин: Никога не съм работил по този начин. Аз и като шахматист и после като треньор по шах (за кратко време), винаги съм си работил като фрийленсър и не съм работил никога за компания. Това не ми е в природата. Винаги съм търсел и съм си намирал някакви други възможности. Разбира се, има и хора, които работят на заплата и са щастливи от това. Например, моят екип, които са супер готини хора, работят изключително мотивирано, нищо, че са на заплата.
Socialevo: Казвате, че не Ви е в природата да работите на заплата? Какво удовлетворение Ви носи това да развивате нещо свое и да се занимавате с предприемаческа дейност?
Калин: За мен основното е свободата на графика за работа. И мястото разбира се, но най-вече графика. Всеки път, когато поискам аз мога да си взема свободен делничен ден и да го прекарам както си искам. Разбира се, не мога цяла седмица да остана без Интернет, но мога да ида за няколко дни на почивка, където си поискам и не ми пречи дори и от там да си работя от време на време, ако ми се работи и има условия (т.е. Интернет). Това е много хубаво, защото повечето хора нямат друго свободно време освен уикенда и някаква отпуска и на практика не могат да правят каквото и когато искат, докато аз мога.
Смятам че, ако работех за дадена компания, нямаше да съм толкова мотивиран, нито тя щеше да има какво да ми даде. Дори и да ми даваха добра заплата, аз няма да имам време кога да я харча, така че в случая парите са без значение.
Socialevo: И все пак да развиваш собствена компания крие своите рискове. Какви проблеми и предизвикателства срещнахте в процеса на развиване на Tool.Domains?
Калин: Ние проблемите ги имаме и сега. Предлагаме услуга, която е номер едно в света по съотношение цена/качество, обаче тя е, пак да кажем, микронишова услуга. Тоест, дори и публично да обявим какво предлагаме, потенциалните клиенти, макар че някои от тях са много големи, не са много на брой и трудно се достига до тях. Това не е от онези продукти, които ги пускаш и те стават абсолютен хит. Това е строго профилирано, напълно B2B e и е насочено към собствениците на сайтове. За съжаление и те като цяло нямат ресурса да се възползват максимално от нашите услуги и от своя страна трябва да наемат професионалист (SEO, който да не отрича Gray hat методите), който да го прави за тях. Тоест, това е тясно насочена B2B услуга и макар че е много добра, ще трябва време, за да да се развие. Мислехме, че ще стане по–бързо, но явно просто трябва време.
Междувременно ние сме в състояние да развием супер хубави услуги за корпоративни клиенти, като мониторинг на търговски марки, бизнес разузнавания и т.н.
Socialevo: Каква е ролята на LauncHub, за да я има Tool.Domains?
Калин: На първо място, разбира се, те ни помагат с пари, също така и с партньорства, обучения и менторство. При тях целият процес е много добър. За съжаление, те не могат да навлязат изцяло в техническия аспект на нещата, които правим, но това е нормално, тъй като повечето хора в LauncHub разбират повече от финанси и инвестиране. От друга страна, с техните знания и умения те ни дават по-глобален поглед върху нещата, тъй като ние сме се концентрирали основно върху неща, които са чисто технически. Изключително ценни за нас са съветите им за това какви инвеститори биха проявили интерес към нашия проект, така че, засега ние сме много доволни от партньорството с тях и се надяваме то да продължи.
Socialevo: Щяхте ли да продължите и защо, ако не беше партньорството и така да се каже подадената ръка от LauncHub?
Калин: Да щяхме, но нещата щяха да се случват много по-бавно, тъй като всичките тези пари, които получихме от LauncHub и вложихмев проекта , трябвашепърво да си ги изкараме сами. На практика имахме приходи и преди LauncHub, но не и достатъчно, за да можем да работим спокойно върху развитието на иновативните ни идеи, които в началото само гълтаха пари и не носеха приходи. Хубаво е, когато човек има възможност да отделя 20% за sales-а и за неща, които изкарват пари и не са толкова важни, а останалите 80% за дейности, които са важни за бъдещото развитие на компанията. Лошото е, когато човек няма достатъчно пари и става обратното – 80% от времето и вниманието трябва да се отделят за sales-a и не остава много време и пари, които да се инвестират във важните неща. LauncHub обаче ни помогна да обърнем това и вместо да бъдем обикновена компания, която бавно расте и генерира доходи, ние вече сме един истински стартъп, който е насочил повече вниманието си към иновативни неща.
Socialevo: От това, което казвате аз разбирам, че при един стартъп като Вашия, основният проблем са ресурсите и най–вече финансовите ресурси. Така ли е?
Калин: Да, така е. В случая имаме и много нужда от програмиране, за да може всичко да работи много добре и да е оптимално. При нас всеки малък проблем, който може да възникне, умножен по количеството данни и заявки които имаме, тотално ни убива. Тоест, всичко трябва да е перфектно – това е един от големите проблеми.
Socialevo: В тази връзка, помага ли Ви по някакъв начин бизнес средата в България, от гледна точка например за намиране на средства или квалифицирани кадри в програмирането, както е във Вашия случай?
Калин: Ами то е ясно, България е супер място за започване на стартъп, тъй като тук вече е създадена някаква среда. Два фонда, които всъщност не са само за България, а и за цяла Югоизточна Европа се намират тук. Това означава че ние тук сме като главен център. Също така за съвсем прохождащи стартъп-и, които все още не са стигнали нашето ниво, има други организации, които им помагат – например Start It Smart. Има конференция, която се организира всяка година – Startup Next и много по-малки събития. От тази гледна точка в България нещата вървят доста добре.
Socialevo: Това ли са главните фактори, които стимулират предприемачеството в България – фондове като LauncHub и Eleven?
Калин: Да, наличието на тези фондове е основен фактор за стимулиране на предприемачеството. Другото е, че тук в България животът не е много скъп. В общи линии стартирането на бизнес е толкова евтино, колкото е евтин и животът в една държава. Имам партньори, които притежават онлайн магазин в България и офисът им до скоро беше в Плевен. В един момент, те решиха да стартират онлайн магазин в Испания и отвориха офис и там. Оказа се че офисът им в Плевен, състоящ се от 10 души им струва толкова, колкото този в Испания, който е само с един служител. Разликата в наемите и заплатите беше огромна.
Освен че тук разходите са по-малко, има и много специалисти, които човек може да пита абсолютно всичко – за уеб дизайн, за маркетинг, за програмиране… За 50лв на час, може да се наеме добър специалист от почти всяка област. Има и групи и форуми, в които се получава безплатна помощ. Така че тук, в България възможностите за развитие са супер добри.
Socialevo: Това ли е първата компания, която стартирате или имате и предишен опит в това?
Калин: Аз не съм имал компания преди. Работил съм по доста проекти обаче, в които моето участие е било поне 50%. Но това бяха основно микропроекти, не стартъп-и. Идеята е била да се направи сайт, който да носи пасивен доход. В някои случаи съм успявал, в други не, но като цяло, успешни са били проектите, свързани със SEO , тъй като с моя екип там имаме не само много добър ноу-хау, но и необходимите контакти в този бранш. Всичко се развива много добре, когато човек е напълно в час със средата и с това, което прави.
Socialevo: Какво искате да постигнете с Tool.Domains и защо?
Калин: Ние имаме много работа, за години напред. Към момента вече сме готови технически да съберем всички данни, които сме преценили, че са ни необходими… Това означава да свалим данните за всички домейни и базови данни, като например homepage, на всички сайтове в света. След това трябва да обработим цялата тази информация и да видим какъв ще е резултата… Аз съм сигурен, че ще ни дойдат и още идеи. Но, разбира се, това, което сме мислили за момента – да предлагаме бизнес разузнаване, наблюдение на търговски марки и издирване на улики срещу хора, които са нарушили закона по някакъв начин – за тези неща сме сигурни, че искаме да ги правим.
Socialevo: Защо точно тези неща?
Калин: Защото нашите ресурси са изключително подходящи за това. Логично е да предложим точно тези услуги.
Например, ако Форд измислят някаква нова технология, едно от първите неща, които ще направят е да си купят домейни, свързани с нея (особено, ако ще е търговска марка). Тойота, от своя страна, биха били заинтересовани какви домейни купува Форд, както и обратното и това е един елемент от бизнес разузнаването, на който компаниите разчитат. Ние пък можем да бъдем най-добрите в тази сфера. Към момента само Tool.Domains и още една компания в света (DomainTools.com) имат толкова голяма база, всички други са много назад. Другата компания е доста наложена и голяма, но услугите ѝ са много скъпи. Така че ние имаме много добри позиции на този пазар, където клиентите включват почти всички компании от Fortune 500.
Socialevo: Виждам, че това, което правите има доста големи перспективи за развитие, споменахте, че имате работа за години напред а и Вие казахте, че сте сигурен, че още и още идеи ще идват за в бъдеще, но в личен аспект – Защо го правите това, какво ще ви донесе на Вас?
Калин: Работата, с която в момента се занимавам ми е много приятна. Свързана е с планиране, търсене на идеи, ресурси, research… все неща които са супер интересни и креативни. Всеки ден правя нещо различно.
Хората с които работя са чудесни, виждам и перспективи в развитието на компанията… В края на краищата, човек независимо какъв доход има, трябва да работи. Така че на мен ми харесва да се занимавам с нови неща. Изключително щастлив съм и от факта, че имаме много доволни клиенти. Особено тук в България, нашите познати от бранша използват редовно услугите ни за изтекли домейни с цел SEO, защото са добри и на конкурентни цени.
Предполагам, че и клиентите ни в чужбина са доволни от нас, след като броят им постоянно се увеличава.