Начини за създаване на уникално съдържание – част 1
И такаааа.
Контента. Всеки говори за него, съдържание, та съдържание, да привлечем потребителя, да го задържим, да шерва повече … но как да го напълним тоя сайт, че да има какво да се чете и разглежда.
Много фирми наемат копирайтъри, за да създават съдържание по зададена тема – в това няма нищо лошо и е една добра практика. Добрият копирайтър може да ви помогне неимоверно много. Този вълшебен човек пише за хлебарки, за хамали, за парфюми, за климатици и го прави наистина добре. Но … няма никой друг, който да познава и разбира вашият бизнес по-добре от вас. Ето защо вие сте най-добрият автор на съдържание във вашият бизнес бранш.
Така че … запрятайте ръкави, наострете молива (или клавиатурата) и започвайте да пишете.
Трудна задача.
Всъщност … дали е трудна.
Трудно ни е, защото тръгваме погрешно – започваме да мислим какво да измислим и пишем в сайта си, за да е интересно и полезно за хората (а с тях идват и търсачките).
А трябва да използваме друг подход – да разказваме – какво сме правили, какво ни се е случило, какво са ни питали и т.н. Така е много по-лесно, естествено и по-добре.
Ще разгледам няколко такива варианта как да обогатите и направите сайта си по-полезен и интересен.
Новини (или Блог)
Сайт без движение е мъртъв сайт. Няма ли новости в сайта, той не се харесва от Гугъл, а за хората е лош признак – тази фирма работи ли, има ли дейност при нея, могат ли да ми свършат работа. Или е фалирала. Ето защо рубриката Новини според мен е задължителна.
В нея можете да разказвате за проектите, по които работите, с какви клиенти започвате или приключвате работа, какво се случва във фирмата ви или пък новости в бранша, тенденции, ваши наблюдения и анализи.
От всеки клиент, проект или събитие можете да направите поне 2 новини – при започването му, и при завършването му. Просто разказвайте.
Докато Новини е по-официална рубрика, то в Блог можете да го давате по-свойски, да залагате на хумора, да пишете по по-личен начин.
Колко да пиша в Новините? Не гонете бройка, а пишете когато имате какво да кажете. Качество и полезност са основните ви “опорни точки”. Пишете и с мисъл не да се хвалите, а да сте полезен и да помогнете на Клиента. Той търси решение и може да го открие във ваш материал.
Рубриката Новини е добър вариант за почти всеки сайт. Ако имате магазин с ограничен брой продукти (да кажем 200) и наличностите ви не се обновяват често и по много, сайтът ви остава без ново съдържание и без движение. В този случай играете с рубриката Новини, за да публикувате нови неща. Така можете да имате новости на всеки 2-3 дена – прогнози, събития, тенденции, анализи – за вашата сфера.
Съвети / Как да…
Друга рубрика, която можете да напишете лесно, да помага на посетителя и да разработва сайта ви е Съвети.
В нея можете да давате различни практични идеи и решения на специфични нужди.
Например ако сте агенция за имоти –
– как да подготвим документи за прехвърляне на имот
– съвети при отдаване на жилище под наем
– как да купим имот изгодно
– и т.н.
А ако сте дамски портал (примерно) –
– как да се гримираме за 3 минути
– съвети да изглеждаме по-слаби
– как да го впечатля още на първата среща
– и т.н.
Възможностите са безброй.
Отзиви / мнения
Една много трудна за развиване и много хубава рубрика. Това е вашата съкровищница, черешката на тортата в сайта ви.
Идеята е да публикувате мнения (предимно положителни, разбира се) за вашата дейност от хора или фирми, ползвали услугите ви.
Това прави огромно впечатление на всички новопристигащи клиенти и накланя везните във ваша полза – за да изберат вас.
Това е и така нареченото “социално доказателство”, че вие предлагате качествени услуги. Но за да е то в сила – при отзивите от клиенти приложете снимка на клиента (или лого на фирмата), име на човек, линк към сайт, покажете и официална бланка, ако имате такава. Това е с цел това мнение да тежи, да има стойност. А не – отзиви от типа – Много сте добри, браво. Иван.
Но … има няколко особености – за да получите положителен отзив, и след това да го публикувате.
- Вършете си работата добре – никой няма да ви даде положителен отзив, ако не е доволен от вас.
- Хванете момента – поискайте отзив от клиента докато работите с него, или когато приключвате работа. Така той ще ви даде емоционално по-богато мнение и ще е склонен повече на това. После … времето отминава и се забравя, колко добре сте се справили.
- Приложете всички възможни материали – ако имате бланка я сканирайте и я качете в сайта си, но отстрани до нея публикувайте и като чист текст написаното в бланката. Така улеснявате Гугъл да индексира текста, а снимката на документа е за илюстрация.
Очаквайте продължение.