Нивата на страх от провал в предприемачеството намаляват
Мъж, 25 – 34 годишен, със средно образование, живее в София, продължава да е в сферата на търговията на дребно или едро, мотивиран е от подобрение”. Такъв е типичният български предприемач в ранна фаза – т. е в процес на създаване на компания или функционираща фирма през последните 42 месеца. Този образ стана ясен след представянето на втория Национален доклад на GEM за предприемачеството в България.
GEM е най-голямото проучване на предприемачеството в света. Предприемаческата екосистема беше измерена за първи път у нас миналата година на основата на данни от 2015 г. Благодарение на това проучване днес имаме отправна точка за определяне на тенденциите в развитието на предприемачеството у нас. Това издание на доклада беше представено по време на Годишната конференция на GEM, която се проведе на 20 октомври в София. Тя се организира съвместно с в. “Капитал”. Институционален партньор на събитието е Представителството на Европейската комисия в България. Партньори на събитието са EY България и Superhosting, а на доклада – JEREMIE Bulgaria.
“GEM България носи изключителни ползи за всеки един от мултипликаторите на ценности в предприемаческата екосистема за банкери, инвеститори, фондове, пре- и акселераторски програми, донорски организации, експортни агенции, международни мисии и посолства, експерти в областта на образованието, журналисти, създатели на политики и държавни служители, организации, подкрепящи бизнеса, и НПО.”, коментира значението на доклада Искрен Кръстев, председател на GEM България.
“Предприемаческата екосистема е сложен организъм с много взаимозависимости и за да можем да ги разберем, методологията на GEM започва изследването й от общото настроение на нашето общество към предприемаческата дейност.”, започна презентацията си д-р Венета Андонова, един от авторите на доклада. “През 2016 г. едва 52,9% от пълнолетните българи гледат на предприемачеството като на добър избор на кариера в сравнение с 57,5% една година по-рано. 66,9% (71,5% през 2015 г.) се съгласяват, че в страната успешните предприемачи се радват на висок статус, а 40,7% (с 9,3 пункта по-малко от 2015 г.) считат, че предприемачеството редовно е обект на внимание от страна на медиите. Налице е подчертан спад и в трите променливи, които улавят широките обществени нагласи към предприемачеството. От друга страна, тези показатели са и много по-ниски в сравнение с останалите референтни страни.”, допълни тя.
39,7% от пълнолетните българи през 2016 г. считат, че имат необходимите качества, за да стартират бизнес. Нивата на страх от провал намаляват спрямо миналата година – сега те са 25,1%. Това е под средната стойност от 33,0% от нивата в развитите икономики.