Очаквания и Реалност. Дигитален маркетинг и други животни.
Много често към мен се обръщат компании, които искат услуги в сферата на дигиталния маркетинг. Затова мисля, че е време да изясним малко нещата с термините, които са модерни и се „въртят“ в публичното пространство.
Дигитален маркетинг, интернет маркетинг, дигитален брандинг, дигитална стратегия и други модерни термини – всичко това са вариации на дейностите, които така или иначе се изпълняват от десетилетия от маркетинговите отдели на компаниите по света. Тук няма нищо ново. Просто терминологията напредва и се говори за един или друг маркетингов инструмент, който изведнъж става много модерен.
Дигитален маркетинг
По дефиниция дигиталният маркетинг се занимава с цифровите канали (тези, които ползват цифрови технологии), чрез които да доставите вашето мнение, бранд или продукт или каквото там решите, до вашите потребители. И ако рекламата, PR-а и маркетинговото планиране са вашите маркетингови инструменти, то дигиталния маркетинг са същите тези инструменти, които ползват Интернет, мобилни връзки и др.
Компанията има един маркетингов отдел. Този маркетингов отдел има различни специалисти – PR-и, рекламисти, продуктови мениджъри и т.н. И тези хора са едни и същи, независиво дали се занимават с дигитален или не-дигитален или марсиански маркетинг. Къде ще публикувате дадено PR съобщение – в сайта си или във вестник или на листовка – това е обикновен избор на канал, чрез който достигате до слушателите си, а не някакъв rocket science който се прави в свръхсекретна лаборатория. Механиката е една и съща, независимо от канала, който вие ползвате за доставка на съобщението си.
Имейл маркетинг
Това е болна тема на много хора. Всъщност никакъв имейл маркетинг не съществува. Това е наименованието, което някой е измислил за да замаскира думичката „спам“.
Как ще доставите до клиента вашият спам – чрез мейла му, лепейки обява на стълб на улицата или задръствайки пощенската му кутия, това няма значение. Това си остава спам и както и да го кръщавате, това няма да промени същността му – нежелано съобщение, което кара хората да да ви мислят ужасни неща или ако са по-добре възпитани – просто да ви накарат да го изядете. Отражението на спама върху клиентите е като да взетете клечка и да започнете да ръчкате спящ тигър. Най-вероятно това няма да му хареса.
Какво искаме от маркетинга?
Защо често използваме евтин спам или лепим/задръстваме пощата на хората с листовки (за да достигнем да клиента) или правим сайт за 50 лева или посещаваме семинар „Как да си направим операция от апендицит вкъщи, с нулев бюджет“?
Нека да видим, какво прави маркетинга?
- Участва във финансовото планиране на компанията
- Създава маркетинговите планове – как ще решава целите и задачите на компанията, определени във финансовото планиране.
- Създава продукти, наблюдава жизненият им цикъл, участва в ценообразуването
- Използва всички маркетингови инструменти – PR, реклама и т.н, за достигне целите на компанията.
- Създава бранда на компанията.
- Участва в обслужването на клиентите и проучва тяхната удовлетвореност.
- Проучва пазара и конкуренцията.
И още много неща, но тези са най-основните, просто за да илюстрирам мисълта си.
По повод горните неща нека си зададем няколко въпроса:
- Могат ли тези неща да станат бързо или веднага?
- Могат ли те да станат с нулев бюджет или евтино?
- Може ли секретарката да ги направи, вместо да наемам специалист?
- А ако наема специалист, може ли той да е студент трети курс, със заплата 500 лева и 14 часов работен ден?
Маркетингът е философия плюс права лопата. Философия е, защото субективното мнение, по един или друг проблем определя бъдещето на компанията ви. А правата лопата ви трябва за да копаете по цял ден в разни екселски таблици и други много скучни неща.
Нека да ориентираме хората
Може направо изложа няколко аксиоми, свързани с маркетинга:
- Маркетингът започва от продукта. В началото вложете всичките си усилия, за да направите един перфектен продукт, за който има търсене и който ще се харесва на потребителите.
- Маркетингът не е изкуство (както и рекламата, която е част от него), вие не сте Леонардо или Микеланджело, затова не се пънете много, а просто си свършете работата.
- Маркетингът е призван да увеличава продажбите (по един или друг или трети или трийсет и трети начини). Нищо друго. Задайте си въпроса дали инструментите, които прилагате (дигитален, недигитален и каквото и друго да използвате) ще достигнат целите, които си поставяте.
Сигурно темата не е пълна, но и това не е възможно в кратка статия. Ако сте обикновена, нормална и оперираща всеки ден на пазара компания, която се стреми да се пребори с тежката конкуренция и трудните условия, то със сигурност ще ви помогне ако се абстрахирате от всички модерни термини, които ви предлагат и се съсредоточите в структуриране на своята маркетингова дейност. А когато там настане ред и спокойствие и продажбите ви се устремят нагоре, то тогава и пътищата стават много.