Рекламни похвати във видео игрите
Отдавна е нашумяло продуктовото позициониране във видео игрите и най-вероятно краят му никога няма да настъпи. Защото е ефективно.
В „The Sims”, “Second life” и “Need for speed” могат да се открият Coca-Cola, McDonald’s и най-различни брандове автомобили.
С навлизането на digital ерата със сигурност това ще се отрази в още по-голяма степен на драматичната ситуация във видео игрите. Нашите герои най-вероятно ще могат да си пишат в социалните мрежи със своите приятели, да се тагват във виртуални клонове на Mcdonald’s, Starburks, салони за красота, барове, улици.
Добрата новина за рекламистите е, че ще могат да правят виртуални кампании и за потребители, които прекарват повече време в Интернет пространство и са отдадени на нереалното си съществуване. В България този начин на живот не е толкова активен, но в страни като САЩ, Китай и Япония е доста нашумял и е считан за… нормален.
В едно виртуално общество в стил „Second life” потребителите могат да си поръчват продукти, консумативи, които са брандирани с реални марки. В една по-нова версия на рекламно влияние героят на един потребител ще може, ставайки сутрин, да провери своя facebook профил и да участва в поредната промоционална игра на даден бранд. В замяна този бранд ще спонсорира негови възможности в играта – например екскурзия до виртуалното копиe на дадена дестинация.
Може също така да има online и offline активности във видео игрите. Специално за автомобилите ще има възможност за виртуален test drive. Ако потребителят отиде на реален test drive, може да спечели дадения автомобил за един ден под наем.
За fashion брандовете важи същото правило. Героят на даден потребител може да отиде във виртуалния клон на веригата и да пробва дадени артикули. За да получи отстъпка за тях, трябва да отиде в реалния магазин през същия ден.
Виртуалният живот изглежда нещо утопично, което хората отричат, но вече са се запътили натам. Затова, брандове, wake up! Не се задоволявайте само с viral кампании в социалните мрежи. Пред вас са видео игрите, които са отражение на реалния живот. Позиционирайте ги и там, за да ги направите още по-привлекателни за потребителите. Има и още нещо. Вашите потребители имат две личности – реална и виртуална. Общувайте и с двете! Само ще спечелите.