Социални медии и продажби – 3-те най-важни въпроса, на които трябва да си отговорим
Връщат ли ми инвестицията социалните медии? Доколко влияят на продажбите и как да го измеря? На какво да разчитам като онлайн продажби? Това са логичните въпроси, които често си задават мениджъри и собственици на бизнес. Въпросите са много, но ето 3-те най-важни, на които първо трябва да си отговорим, за да изградим печеливша он-лайн стратегия.
1. Къде са клиентите?
Все повече потребители търсят информация в интернет и вземат решение за покупка повлияно в социалните мрежи. По данни на Google Barometer, през 2013 година средно 53% от българите check-ват търсачката преди да пазаруват. Около 50% от онлайн потребителите разчитат на социалните медии при вземането на решение . Над 3 милиона българи използват използват smart устроство – таблет, телефон, нетбук. Времето, което те отделят на социалните мрежи е между 2 и 4 часа и половина дневно. Искаме или не нашите клиенти са в интернет, използват социални мрежи всеки ден и комуникират он-лайн. Звучи като добра причина и нашият бранд да е там. В зависимост от спецификата на бизнеса, трафикът от социалните медии към корпоративния сайт може да нарастне значително. А ако корпоративният ни сайт има он-лайн магазин – присъствието в сооциалните медии става просто задължително.
2. Къде са парите?
Онлайн продажбите в България бележат непрекъснат ръст. За периода от 2010 до 2012 година те са се увеличи 32 пъти. По данни на Националния статистически институт, през 2013 г. 683 хиляди българи са пазарували по интернет. Добрата новина за българските компании е, че 555 хиляди души от тях са пазарували от български сайтове. Общият обемът на онлайн търговията в България по данните на НСИ за 2013 г. е 2,2 млрд. лева. Ако нашият бранд е сред продуктите и услугите купувани често онлайн, отсъствието му от социалните мрежи и непосредствената комуникация с клиентите е равносилно на загуба. Присъствието, разбира се, само по себе си не означава печалба – то трябва да е релевантно и адекватно. Bestseller-ите он-лайн в България за 2013-та година са: дрехи и спортни стоки (68%), пътувания и резервации (33%), стоки за дома (31%), билети за различни развлекателни събития (22,5%).
3. Къде е моят бранд?
Ако нашите търговски представители се срещат със 100 хиляди души дневно, разсмиват ги, изслушват ги, отговарят бързо и адекватно на оплакванията им – ще могат ли да им повлияят в решението да купят от нас? Сигурно някои по-добре от други, но без съмнение продажбите ще се повишат. Защо? Защото хората обичат да общуват и да купуват. Не да ги карат да купуват. В социалните медии много по-лесно можем да създадем желание за притежаване на нашия продукт. Като напомнямаме за себе си с релевантно съдържание и атрактивна визия, а не с рекламни брошури. А докато общуваме с нашите клиенти и ги опознаваме получаваме още един голям плюс – създаваме взаимоотношения с тях.
Дали брандът ни ще присъства в социалните мрежи или не, не е критичният фактор за доброто финансово здраве на нашата компания. Можем да продаваме в търговските обекти и офиси и да печелим добре. Но ако не сме част от дигиталното ежедневие на нашите реални и потенциални със сигурност носим пропуснати ползи. Ползи, от които някой наш конкурент с удоволствие ще се възползва.