Тенденциите в електронната търговия през 2018
Новите технологии продължават да доминират света на електронната търговия.
Едно е сигурно – маркетинг специалистите не трябва да очакват каквото и да било забавяне във въвеждането на технологиите в електронната търговия. Дигиталните тенденции, които прогнозирахме миналата година (чат асистенти, уеб приложения и използване на машинно учене в дисплейните реклами) вече са широко използвани. Новозадаващите се технологични тенденции обещават да ни приближат към свещения граал, т.е. осъществяване на напълно интегрирано потребителско преживяване, може би използвайки бързо развиващи се платформи на хоризонта, като добавена реалност (AR) и виртуална реалност (VR).
Пълна дигитална трансформация
Все още по-голямата част от клиентите на повечето търговски марки пазаруват във физическите им магазини, според потребителско проучване на Retail Dive. В него 62% от запитаните отговарят, че предпочитат традиционните магазини пред онлайн магазините. Гигантът в електронната търговия Amazon придоби цяла верига за хранителни стоки и отвори временни промоционални щандове в много страни. Всичко това обаче не означава, че сме свидетели на възраждане на пазаруването извън интернет! Защото наблюдаваме много ключова разлика спрямо традиционното развитие – магазините се трансформират чрез дигиталните устройства все повече и предлагат силно персонализирани услуги на посетителите си.
Новото поколение търговски обекти използват същите техники на персонализиране, машинно учене и събиране на данни, с които маркетинг специалистите в електронната търговия са добре запознати. Потребителите започнаха да очакват по-увлекателни и ангажиращи изживявания при пазаруване, затова типичните продажби по етажите и ценовите намаления вече не са достатъчни. Играчите, които по принцип разчитат на традиционните си магазини, ще трябва да дигитализират физическата си инфраструктура. Те ще трябва да започнат да въвеждат нови атракции и формати в магазините си, със силна дигитална нотка и основна цел – удобството на клиентите. За да не изостават от конкурентите си, марките в електронната търговия, които притежават и традиционни магазини, ще трябва да поемат в посока на свързване на физическите си пространства с дигиталната си инфраструктура.
Според SalesForce, почти половината от всички пазаруващи биха били доволни ако резултатите от предишни техни търсения са достъпни по някакъв начин във физическите магазини, което би увеличило ефективността и точността при препоръките към тях. Миналата година ни показа как изкуственият интелект промени света на дигиталните услуги и как процесите с машинно учене постигат отлични резултати. С тези технологии под ръка, бъдещето принадлежи на марки, които ще успеят да ги използват ефективно, за да отговорят на очакванията на клиентите.
Многоканален маркетинг, или нищо!
Според Google, 85% от пазаруващите онлайн започват процеса по закупуване на стока на едно електронно устройство и го приключват на друго. Използваме смартфони, таблети, настолни екрани, а в близко бъдеще – може би дори екраните на телевизорите, или сетове с виртуална реалност (VR). Потребителите използват тези устройства, за да откриват продукти и услуги, да сравняват цени и да проверяват отзиви.
Търсенето на информация в интернет е част от процеса на пазаруване и може да се осъществи чрез всяко дигитално устройство. Маркетинг специалистите знаят, че трябва да присъстват във всички тези канали, но бюджетирането според устройствата може да бъде голямо предизвикателство. И тъй като това разпределение вече не е линейно, търговците трябва да обмислят цялостното потребителско преживяване и инвестиции в многоканална маркетинг стратегия. Например дисплейната реклама в социалните мрежи може да увеличи видимостта, докато редовните RTB кампании активират тази видимост. В магазините за търговия на дребно, бийкън технологията в комбинация с персонализираното съдържание и интегрираните ретаргетинг кампании могат да доведат клиентите от екрана на смартфона им, до окончателна покупка. Изследване на 2 Dimension Data показва, че в момента успешните марки средно използват девет канала за контакт с клиентите. Така че многоканалният маркетинг подход е по-важен от всякога. И следенето на резултатите във всеки отделен канал от гледна точка на конверсии, кликове или други метрики ще подпомага вземането на решения къде да се отдели повече, или по-малко бюджет в бъдеще.
AI, VR, AR, що за акроними!
Juniper Research предвижда, че повече от 12 милиарда долара от глобалния рекламен годишен бюджет ще се харчат за дигитални асистенти до 2021 г. Не е изненадващо, предвид факта, че почти 40% от милениум поколението използват Siri, Amazon Alexa или Google Assistant всеки ден. Също така искат да проведат видео чат разговор или да използват чатбот програма с виртуален събеседник преди да направят покупка. Това показва промяна в поведението при онлайн пазаруването и дава възможност на маркетолозите да потърсят нови подходи към целевата им група.
Ролята на изкуствения интелект вече е видима във всички индустрии, но истината е, че има още много какво да се подобри и постигне в тази сфера. Маркетингът, базиран върху големи масиви от и движен от технологии за дълбоко учене (най-обещаващото подразделение на изкуствения интелект) сега може да помага в процеса на определяне на стойността на потребителската кошница. Но новите екрани за виртуална реалност и добавена реалност предлагат оригинални възможности за навлизане в ежедневието на потребителите.
Този процес не е ограничен само до следването на клиента. Например скорошно приложение на IKEA дава възможност да се обзаведе дигитално една стая с инструменти за добавена реалност. Идеята е проста – сложните технологии създават лоялни клиенти, като помагат в ежедневни ситуации.
Има още перспективи
В света на интернет маркетинга наблюдаваме бързи промени и възприемане на нови технологии отвъд цифровия екран. Тъй като електронната търговия като индустрия се преплита все повече с търговията на дребно, очакваме сред заглавията да доминират технологии, които позволяват междуплатформена свързаност без интернет.
Автор: Каталин Емилиан – регионален директор за България и Румъния на RTB House – технологична компания, която предлага модернистични ретаргетинг технологии за най-големите търговски марки в над 1000 кампании на 40 световни пазара.