Уебсайтът: Често допускани грешки
Уебсайтът е визитката в търсачката.
Случвало ли ви се е да търсите някакъв продукт, като кликвате последователно на всички резултати от първите две страници в Google? На мен ми се случва често. Невинаги покупката или намирането на търсената информация е успешно, като една от причините за което е масовото неразбиране на функцията на един уебсайт.
Едно от най-честите явления е музика или видеоклип на началната страница. Три са основните причини, които ме карат да клоня повече към графата „НЕ“:
- Не изгарям от желание да бъда изненадвана от гърмяща музика.
- Губя време в търсене на бутон за спиране на звука.
- Дискомфортът от предните две ме кара да затворя уебсайта.
Втора грешка, която онлайн предприемачите често допускат, са така наречените pop-up прозорци. Добър маркетинг похват, но в случай че сайтът не е с конкретна търговска насоченост, тези екстри намаляват функционалността.
Друг генерален недостатък е необмисленото разкрасяване на сайта с реклама. Google AdSense дава възможност за допълнителни приходи, но в пъти повече ще са финансовите постъпления от по-малко, но верни клиенти.
Може би най-колосалната грешка е бъркотията на основната страница, като част от тази бъркотия е предизвикана от съдържание, което няма много общо с тематиката на уебсайта и бизнеса ви изобщо. Често заблуждение е, че колкото повече продукти или новини се сложат на главната страница, толкова повече ще се увеличат продажбите. Истината е, че прекаленият кич и твърде големият избор по-скоро биха изгонили клиента, който вместо да избере продукт, ще остане объркан.
Залагайки на дизайна, често забравена е и графата с контакти. Не е важно само да опоменете e-mail и телефон за връзка, а да се представите като личност, с която клиентите разговарят и при която впоследствие ще се връщат многократно.