В бъдеще талантът, а не капиталът ще бъде критичният фактор на производството.
ManpowerGroup призовава към ново мислене на пазара на труда, за да се използват възможностите, създадени от технологичния бум, и да се реши проблемът с поляризацията на работната сила.
Поляризацията на пазара на труда се увеличава според наскоро публикувания доклад на ManpowerGroup „Човешка ера 2.0: силите на бъдещето в действие“. Една перфектна буря от структурни и циклични сили, от промяната на демографските характеристики до бързата глобализация и технологичната революция, заедно с изключително несигурната бизнес среда изваждат пазарите на труда от равновесие. Резултатът? Висока безработица наред с незапълнени работни места, нарастваща продуктивност със замразени заплати и икономическо възстановяване с намаляващи възможности за кариерно и социално израстване за много хора. Уменията на работната сила не следват темпото на нуждите на бизнеса.
„Назрял е моментът за пълна промяна и ново мислене на пазара на труда,” каза Джонас Прайсинг, председател и главен изпълнителен директор на ManpowerGroup. „Не е нужно Човешката ера 2.0 да бъде битка между човека и робота. Създават се нови работни места и много хора имат възможност да поемат по-удовлетворяващи роли, но те ще изискват съответното обучение. Имащите, или хората с търсени умения могат да станат по-продуктивни, използвайки нови инструменти в индустрии като ИТ или инженерство, а заплатите им ще продължат да растат. Но заплатите на нямащите, или хората с нискоквалифицирани или остарели умения ще останат на едно място или ще намаляват, тъй като този тип работа все повече ще се опростява или автоматизира. Бъдещето е изпълнено с възможности и растеж, но продължаващото учене и развитие на уменията на човешкия капитал са от изключителна важност.”
Клаус Шваб, основател на Световния икономически форум, потвърждава думите на Джонас Прайсинг: „В бъдеще талантът, а не капиталът ще бъде критичният фактор на производството. Това ще доведе до пазар на труда, разделен още повече на „нискоквалифицирани умения/ниско заплащане“ и „висококвалифицирани умения/високо заплащане“, което на свой ред ще доведе до повишаване на социално напрежение.”
Тази нова ера на труда ще изисква нови правила и работодателите ще имат нужда от гъвкавост и таланти, за да успеят. Прочетете доклада „Човешка ера 2.0: силите на бъдещето в действие“, за да научите повече.
Надя Василева, управляващ директор на Manpower България, Сърбия и Хърватия, коментира: „Дори безработицата да спадне, това няма да подобри състоянието на българския пазар на труда. За компаниите ще бъде още по-трудно да намерят специалистите, които ще търсят през 2016 г. Ръст в производството, по-висок износ, повече туристи в България – всичко това ще доведе до повишаване на брутния вътрешен продукт на страната, но липсата на адекватни дългосрочни мерки за облекчаване на дисбаланса между търсенето и предлагането на умения ще е пагубна за икономиката ни.”
Джонас Прайсинг, председател и главен изпълнителен директор на ManpowerGroup, беше начело на делегацията на компанията на годишната среща на Световния икономически форум в Давос-Клостерс, Швейцария, която се проведе между 20-23 януари 2016 г. Делегацията включваше Джефри Джорес, изпълнителен председател, Мара Суон, изпълнителен вицепрезидент „Глобални стратегии и таланти“, и Стефано Скабио, президент на Средиземноморския регион и Източна Европа.
По време на форума в Давос ManpowerGroup води панелни дискусии, сред които „Бъдещето на работата при четвъртата индустриална революция ” и „Напредък към равнопоставеност” заедно с Мелинда Гейтс от Bill & Melinda Gates Foundation.