Вече участвах в подобен проект, наречен „Блогопедия“ – Димитър Николов
“100 маркетинг приказки” е резултат на дълга екипна работа между Димитър Николов, Поли Козарова, Стефан Русев, Тихомир Петров и Тихомир Димитров. Поредната, но в същото време единствената безплатна книга за традиционен и дигитален маркетинг с толкова обстойна информация, приложима на родния пазар, написана от български автори. Ето какво споделя Димитър Николов за проекта.
Здравей, Митко, би ли се представил с няколко думи на читателите на SocialEvo?
Роден съм, живея и работя в София. Определям се като маркетинг консултант, но освен това съм мултилевъл маркетьор с обширни познания в областта на уеб и информационен дизайн, потребителска психология, междуличностна комуникация. С други думи, любопитен тип с доста интереси. Обичам да мисля позитивно, да създавам нови неща и да общувам с готини, усмихнати хора.
Какво те нави и мотивира да участваш в проекта “100 български маркетинг приказки”?
Вече участвах в подобен проект, наречен „Блогопедия“ – колективна електронна книга за корпоративните (и не само) блогове. Отзивите на хората бяха страхотни! Всички бяха много радостни, че в българското интернет пространство се създава и публикува такава информация, при това безплатно. Оттогава знам, че свободните знания си струват, а „100 български маркетинг приказки“ бе идеалният проект, чрез който да споделя знания и опит с хора от нишата.
Могат ли блоговете да бъдат по-бърз източник на практическа информация от учебниците?
Блоговете са страхотен източник на мнения и гледни точки. Зад всеки популярен блог стои можещ и знаещ експерт по това, за което пише.
Но ако става дума за академичност, печатните издания все още остават главният носител на качествена, достоверна и обективна инфомация, а интернет все още играе ролята по-скоро на техен каталог за закупуване, отколкото платформа за онлайн четенето им. Google Books се опитаха да променят това статукво и донякъде успяха.
Но учебниците все още остават несравними с интернет по простата причина, че дори начините, по които информацията е организирана и разпространявана, са различни. С други думи, тепърва ще наблюдаваме технологични интересни развития в образователната сфера.
Тази книга само към специалистите по маркетинг ли е насочена?
Не бих казал. Ако беше насочена към специалистите по маркетинг, лично аз бих засегнал много по-подробно всяка тема – но по този начин бих пренебрегнал общите читатели, които се интересуват от маркетинг.
Едно време и аз бях общ читател и много харесвах безплатните ресурси като нашите маркетинг приказки. Ето защо сега се надявам това четиво да е интересно и полезно за всеки, който се интересува от маркетинга – бил той млад предприемач, възпитаник на бизнес университет, практик или експерт в сферата.
Трудно е да се направи нещо, което да се хареса на всички, но смятам, че с прекрасния авторски колектив на тази книга поне опитахме да го постигнем.
Какво ще научат читателите, след като се разходят из страниците на “100 български маркетинг приказки”?
Мисълта им ще бъде провокирана. Ще се наложи да се запитат дали маркетинг методите, които вече прилагат, са ефективни и отговарят на технологичните и обществените развития, внесени от уеб 2.0 и феномена на социалните мрежи.
Смятам, че ще се научат да бъдат критични, но в същото време съзидателни. Да мислят като маркетьори перфекционисти, но да действат като ентисуазирани изпълнители.
Както всяка друга книга с практическа информация ще им помогне да станат по-добри в това, с което се занимават – маркетиране.
Финални пожелания?
Бъдете здрави и креативни! И когато четете нашите думи в книгата, поставете ги под въпрос – намерете още информация за това, което ви интересува, и изградете своето собствено мнение.
Така се става експерт, практик или просто човек с добра база знания.
През юли месец всеки ще може свободно да свали “100 маркетинг приказки” и да се наслади на близо 300 страници професионален опит, лични съвети и изводи за българския бизнес, които всеки един от нас имаше огромната чест да сподели като част от авторския колектив.
Станете фен на “100 маркетинг приказки” във Facebook, за да сте сред първите научили, когато книгата официално стане публично достояние на българските интернет потребители!