Вие имате ПР. ПРосто го управлявайте

Десислава Бошнакова със страхотни млади студенти в НБУ.
Здравейте,
Първо искам да благодаря на Томислав Савов и Socialevo за предоставената ми възможност да водя рубрика тук. Както бе обявено, ще отговарям на вашите въпроси. И тук е мястото да кажа, че на първия въпрос, зададен от Георги Малчев – „Как един малък бизнес да намери своя/своите PR(и)“, – ще отговоря след кратко встъпление. Така се случи, защото в събота гледах телевизия. И там чух две неща, които ме подсетиха още веднъж, че преди да се възползва човек от нещо, първо трябва да знае какво е то. Така че ще използвам първата си публикация да кажа какво за мен е ПР и защо е важен. Така ще ви насоча и към това на какви въпроси бих могла да отговоря и какви съвети бих могла да дам. А вие имате право да задавате въпросите си, да четете отговорите и да не се съгласявате с тях.
Та какво е ПР?
Знам, че всички знаем, но… Усилията да се управляват комуникациите са важни за всяка една фирма, без значение дали е малка или голяма. Всъщност ПР е систематично усилие за ефективно управление на комуникациите на една организация с всички, от които зависят нейният успех и нейният провал. Така че няма как да се направи един ПР, нито ПР акция, нито малко или много ПР. В този ред на мисли дори и да нямате ПР отдел или да не използвате услугите на ПР агенция или консултант, вашата фирма комуникира, следователно ПР е част от дейността й. Но вие можете да изберете дали да управлявате тези комуникации, или да се оставите в ръцете на случайността. Този текст бе продиктуван от изказването, че комуникационната стратегия на правителството не била важна. Напротив – много е важна. Важна е, защото ако не се комуникира както трябва, се стига до неразбиране, а то води до проблеми. Иначе казано, забравете за ПР трикове – няма такива, които да имат дългосрочен ефект. Забравете за ПР акции – те не вършат ефективна работа. Забравете за малки дози ПР – те имат временен ефект и никога няма да ви изпратят там, където ви се иска да бъдете. Понякога дори имат обратното въздействие, защото създават очакване за истински комуникации, а след тях следва затишие. Пригответе се за планиране на комуникациите 24 часа в денонощието и тогава нещата ще бъдат поставени на истинска основа. Но както ще ви каже всеки уважаващ себе си колега, добрият ПР върви ръка за ръка с действия от страна на фирмата. Тя трябва да прави добри неща, а ПР да ги комуникира ефективно, така че всички заинтересовани да разберат какво се е случило.
Ако сте стигнали дотук, вече знаете, че и малките, и големите фирми комуникират и могат да решат дали систематично да планират и управляват комуникациите си.
В света на новите технологии немалко малки фирми се оказаха в по-изгодна позиция от големите. Защо? Защото малките фирми могат по-бързо да вземат решения и да ги въвеждат в действие. За тях всичко е лично (много често). Ако дейността им не е толкова интересна за традиционните медии (вестници и телевизия), то дейността им може да се представя за тези, които са в Мрежата.
Така че малките фирми могат да създадат лесен за ползване сайт. Могат да поддръжат фирмен блог, да генерират интересно съдържание, в което да използват ключовите си думи, да генерират видео съдържание, да поддръжат страница във Facebook и в социални мрежи, където са техните потенциални потребители. Но няма смисъл да се мъчат да бъдат навсякъде – ако нямат ресурс да поддържат комуникациите във всички социални мрежи.
Има много страхотни примери за ефективните комуникации на малки компании в социалните медии и мрежи – както по света, така и у нас. Всеки един казус е индивидуален и уникален. Но едно е общото – колкото по-истински и истинни са комуникациите на фирмата, толкова по-ефективни ще са те в социалните мрежи.
И в края само да уточня, че своя ПР – може да се отнася или към стила и начина на комуникация, или към това кой човек ще е най-подходящият да заеме длъжността ПР. Без значение дали е в единствено или множествено число. И вместо край, ако намерите своя човек, позволете му да участва в процесите на вземане на решения, не за да ви се бърка в бизнеса, а за да сте сигурни, че каквото и да правите, преди още да го направите, знаете и как ще го изкомуникирате. В XXI век понякога е по-важно как говориш, отколкото какво казваш, за да те чуят и разберат.
Накрая – ето само един пример как можеte да говорите за себе си 🙂
Можете да се свържете с Деси както чрез формата за коментари по-долу, така и във Facebook, LinkedIn и на имейл (dboshnakova [в] roibg [точка] com).
Снимка: Томислав Савов (@RainmakerTom)