Защита от вируси без Антивирусна
Можете да се защитите от вируси (и почти всякакъв зловреден код) без използването на антивирусна, само ако следвате няколко сравнително прости съвета. Не са съвсем елементарни, защото ще изискват известна промяна (към по-добро!) в поведението ви онлайн, но тя определено си заслужава.
И така, съвети за сигурност:
Онлайн, но не като Администратор
Сменете правата на потребителя си от Администратор на Потребител или създайте нов потребител в компютъра си, който да няма административни права. Едва ли ви се налага да инсталирате нов софтуер или да извършвате други подобни действия всеки ден – вирусите обаче, ви дебнат непрестанно почти навсякъде. Когато се налага да инсталирате или деинсталирате нещо, просто влезте в компютъра като администратор или използвайте функцията Run As. Тази първа стъпка е сравнително техническа и не е за всеки – но и не е чак толкова трудна за изпълнение. Като първа е и най-важна.
Винаги обновен софтуер
Използвайте следната страница: http://www.mozilla.org/en-US/plugincheck/ – за да проверявате дали плъгините за вашия браузър са обновени. Макар това да изглежда досадно и незначително, – повярвайте ми, не е! Ако само един от десетте плъгина в браузъра ви не е обновен, може да няма абсолютно никакво значение имате ли антивирусна или нямате. С голяма доза сигурност компютърът ви ще бъде заразен от зловреден код, попадайки на хакнат или „съмнителен“ сайт.
Пиратският софтуер и безплатното сирене в мишеловката
Ще стана банален ако го повтарям във всяка статия, но повторението е майка на знанието. в 99% от пиратския софтуер съществува зловреден код, който е създаден за да краде вашите данни – пароли, достъп до електронно банкиране, лични данни – всичко, което се продава и купува на черния пазар. Ако не ви интересува това, че данните ви ще бъдат продадени и препродадени десетки пъти на незнайни хора по цял свят с далеч от благотворителни към вас мотиви – продължавайте да ползвате пиратски софтуер. Ако нямате пари да си купите лицензи или просто не ви се дават – ползвайте софтуер с отворен код! Аргументи от типа „да, ама не е толкова добър“ важат и за колата, която карате, нали така?Ако LibreOffice не ви върши работа за бизнес, напълно логично е да похарчите пари за лиценз. Ако обаче сте ученик, няма нужда да давате пари или да ползвате пиратски софтуер, когато има напълно достатъчен ви такъв с отворен код.
Смартфоните не са имунизирани
Същите правила важат с пълна сила за смартфоните. Процесът на „руутване“ и „джейлбрейк“ се възползва от съществуващи уязвимости и създава много нови – ако не ви е абсолютно необходимо, не го правете, защото така се лишавата от месеци грижлива работа извършена от производителя за Вашата защита и сигурност.
Ако например ползвате iPhone и сте го „джейлбрейкнали“, с голяма вероятност сте инсталирали и SSH за достъп до файловата система… а сменихте ли паролата на root потребителя? Защото ако не сте, всеки тийнеджър в същото интернет кафе до вас може не само да открадне всичко, намиращо се на телефона ви, но и да изтрие абсолютно всичко безвъзвратно. Не съм против освобождаването на смартфоните, модификациите, допълнителните функции – просто трябва да се внимава и да се преценява внимателно риска.
Александър Свердлов е експерт ИТ Сигурност, лектор на международни конференции за компютърна сигурност и автор на десетки статии в областта в издания по цял свят. Можете да научите повече за консултантските му услуги на http://nopasara.com.
Най-сигурният начин е използването на виртуална машина, където да осъществявате опасните действия. Всъщност браузърът на Google използва нещо подобно – пясъчник. Така зловреден код, стартиран от Chrome е много малко вероятно да лепнете. Жалко е, че в статията авторът не говори за конкретни продукти – щеше да е далеч по-полезно.
Иначе ако ще използвате пиратски софтуер – както споменах по-горе. Задължително го стартирайте във виртуална машина. Иначе рисковете са такива, каквито ви описа авторът на статията!!!