Защитете компютъра си с добра антивирусна (не е реклама!)
Идеите и продуктите които спомена могат да бъдат сметнати за реклама – факт е, че нито един от тях не се дистрибутира официално в България, мнението и съветите ми са чисто професионални и изразяват моето мнение – както се казва, ако не искате – не купувате!
И така… ясно е, че всички четящи тази статия по един или друг начин са се сблъсквали със зловреден код – било на компютъра, лаптопа, мобилния телефон, на устройства на роднини и приятели – най-честата причина е небрежно ползване на компютър и неправилен избор на защитен софтуер.
Има ли изобщо „най-добра антивирусна“?
Има и най-вероятно не сте чували за нея. Не се продава в България (макар, че можете да си я купите онлайн), но нека ви кажа първият фактор, с който бих искал да ви убедя.
Има компании, на които антивирусните производители плащат ежедневно да тестват техните продукти срещу най-новите вируси. В някои от тези компании (както имах възможността да се убедя лично, защото бях нает да работя по един проект за една такава) за основна антивирусна програма се ползва.. Webroot!
Да, трудно ще я намерите по тракерите кракната и да, ще трябва да се бръкнете маааалко повече да си я купите, отколкото повечето популярни продукти за защита.
Но: първо, ако не ви хареса, можете да си поискате парите обратно. И второ… ще ви хареса, ще ви защитити много по-добре от останалите и едва ли ще го направите.
Както виждате, в тази статия няма нито един линк към тяхната страница. Няма афилиейт програми, няма продажби – изборът е изцяло ваш. Моята работа е да ви разкажа защо именно тази защита е добра.
Пясъчник
Или както му викат на запад, „sandbox“ – можете да стартирате програми в „защитен режим“ – използването му е само за напреднали потребители, но същият този „пясъчник“ работи по подразбиране за подозрителен софтуер – тази антивирусна програма работи по коренно различен начин от останалите, следейки действията на всеки софтуер, вместо да разчита на сигнатури.
Скорост
Пълното сканиране на целия ви компютър ще отнеме… около 2-3 минути. И да, ако има вирус, ще го намери. Има една особеност: понякога дори на самия вирус да щракнете с дясно копче и да изберете „сканирай“ – няма да го отбележи. Защото не гледа сигнатури! Обаче… ако опитате да го стартирате – БАМ! – защитите сработват моментално. Затова я обичам тази програма! Умна е!
Уеб Защита
Някой от вас може ли да каже, че всички сайтове, които посещава, са „чисти“ – новини, вицове? А знаете ли, че повечето сайтове за забавления – именно поради високия си трафик – при това всякакви забавления – са инфектирани с вируси, които ви заразяват както си браузвате, без да се налага да сваляте нищо на компютъра си? Вече знаете. Някои антивирусни имат защита за това, други нямат, трети твърдят, че имат, но дефакто … не съвсем. Webroot досега е засичала всичко.
Предпочитана от експертите в областта на сигурността
Webroot не е масова програма – както Maybach не е масова кола. Да бъдем благодарни обаче, че разликата в цената не е същата! За всеки, който е работил професионално в тестове на антивирусни програми обаче, тя със сигурност заема достойно място и е предпочитан избор. Защото докато тестерите проверяват за ефективност вашата любима антивирусна от все още неизвестни вируси, ги пази Webroot! Именно затова ви препоръчвам – опитайте, тествайте, ако не ви хареса, поискайте refund. Не се доверявайте на моето мнение – доверете се на себе си и своята преценка!
И така, инсталирали сте си добра антивирусна програма (надявам се), тя не е „кракната“, тоест платили сте си – а това е изключително важно! Нека обясня защо. За да бъде „кракната“ една програма, са необходими часове – понякога дни къртовски труд от хора, чийто труд обикновено струва скъпо – наистина ли вярвате, че те ще ви дадат нещо „безплатно“, без да вземат нещо в замяна? Без да имплантират скрит зловреден код в тази „кракната“ програма? Това важи за всеки софтуер.
Не използвайте пиратски софтуер, ако е възможно
Да, звучи банално, но рисковете са си за вас. Ако на същият компютър извършвате електронно банкиране, съхранявате критична информация или правите каквото и да е, което не бива да става публично достояние или на конкурентите ви – не инсталирайте на него пиратски софтуер. Дори елементарната логика подсказва, че в него се съдържат задни вратички или троянски коне, които ще ви шпионират, за да заплатят труда на „кракера“.
Като много други и аз ценя свободата си онлайн – искам да правя с компютъра си каквото пожелая, същото се отнася и за софтуера на него. Би трябвало да мога да инсталирам каквото си пожелая – и много хора именно поради тази причина ползват пиратски софтуер. Колкото и да защитавам свободата на хората в кибер пространстовото, рисковете при ползване на пиратски софтуер са реални и са лично за вас – не за производителите на софтуер. Някои от тях даже насърчават скрито пиратството, за да разпространяват програмите си по-лесно! Погрижете се на първо място за себе си, преди да се грижите за тях и техните продажби – а това означава да сте 100% сигурни, че в софтуера, който инсталирате, някой „хакер“ не е поставил грижливо скрита „изненада“… тази сигурност идва при закупуването на лицензиран продукт.
Както не бихте си купили сирене от човек, който го вади пред вас от кофа за боклук – само защото е почти безплатно – така се надявам, ще осъзнаете и защо условната безплатност на пиратските програми не винаги е толкова здравословна за вас, колкото изглежда на пръв поглед.
Александър Свердлов е експерт ИТ Сигурност, лектор на международни конференции за компютърна сигурност и автор на десетки статии в областта в издания по цял свят. Можете да научите повече за консултантските му услуги на http://nopasara.com.
Снимка: Nopasara
Щеше да е добре да има поне малко факти. „Тази програма хваща всичко“ е меко казано непрофесионално – ако беше така, нямаше да има други антивирусни програми.