ZMOT – Нулевият момент на истината
Едно време пазаруването беше лесно – знаеш, че имаш нужда от паста за зъби, отиваш до рафта, грабваш кутийката, слагаш я в кошницата и продължаваш. Днес дори само изборът на паста за зъби може да отнеме минути, освен ако не знаеш предварително коя точно опаковка Colgate да си купиш – семейната, тази с прополис, с избелващия ефект…
Днес имаме толкова голям избор, че компаниите повече от всякога се състезават за вниманието ни. Като изключим повечето възможности и по-агресивните реклами обаче, почти нищо не се е променило. Почти. Ние продължаваме да се сблъскваме с т.нар. стимули за покупка – видели сме реклама, прочели сме статия, чули сме приятел да говори за новата си уредба, – преди да изпитаме нужда да си купим нещо. След това настъпва т.нар. първи момент на истината – моментът, в който застанем пред всички пасти за зъби и изберем само една. После идва вторият момент на истината – когато се приберем вкъщи, накарат ни се за лошия избор и си кажем, че следващия път няма да купуваме точно тази.
Е, благодарение на мобилния телефон в джоба ти, постоянния достъп до интернет, социалните мрежи, блоговете, търсачките и другите рожби на web 2.0 този модел претърпява лека еволюция – той вече не съдържа онези три стъпки, а цели четири. Четвъртата е т.нар. нулев момент на истината, т.е. онзи момент, в който посягаш към мобилния си телефон, докато влизаш в магазина, и пускаш запитване в twitter или търсене в Google. Да, за да се сетиш, че точно днес ти се пие Coca-Cola, вероятно си видял реклама по телевизията (стимула), но преди да направиш избора (първия момент на истината), ти се осланяш на опита на другия преди теб, който вече е направил своя избор и е преминал през втория момент на истината (вече има впечатление от продукта).
Малко статистика:
- 70% от американците четат ревюта, преди да изберат;
- 79% от потребителите използват за целта мобилния си телефон;
- 83% от майките твърдят, че след рекламите по телевизията търсят повече информация за рекламираните неща в интернет.
Всъщност много от нас са взели решението какво ще купят много преди да влязат в магазина, а това налага драстична промяна в подхода на компаниите към нас, потребителите.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=UmM9qfzfzhw
Точно този въпрос разисква една безплатна книжка на Jim Lecinski от Google, на която попаднах преди дни. Кратка е, чете се изключително лесно, а съдържа прозренията на CEO-та и CMO-та на големи и успешни компании. Има много статистика и полезни съвети. Можеш да си я метнеш на Kindle-а като мен, да си я прочетеш на компютъра или на мобилния телефон. Или пък направо тук с любезното съдействие на Slides.bg:
Изборът е твой. Аз само горещо я препоръчвам.
Графика: ZMOT