Богдан Джорджеску за Intel Edison, Intel Quark и Make it Wearable

Томислав Савов: Защо Intel Edison? Как започна всичко? Кой работи по него? Защо е толкова важен?
Богдан Джорджеску: Нека първо да обясня как започна всичко – създаването на най-малкия процесор (CPU) в света, способен да управлява операционна система и да се свързва с интернет, е нещо, което обмисляхме да направим от години. С разпространението на wearables технологиите имахме подходящия момент да създадем този CPU. Това стана реалност през 2013: това е Intel Quark, най-малкият процесор в света. С обявяването на Quark ние бързо се адаптирахме в сферата на personal computing. Доказвайки, че знаем не само как работят персоналните компютри, но и как работят много по-малки устройства като wearables. Това е нов път за новия Intel – компания, която поема рискове и променя разговора в сферата на компютърните технологии. Какво искаме да постигнем? Искаме да сбъднем следното твърдение: ако нещо изчислява и се свързва, то го прави най-добре с Intel. Независимо от размера на крайния продукт, например Ultrabook, настолен PC, умна гривна, или свързани към мрежата слушалки.
Базиран на Intel Quark, Intel Edison е product-ready, компютърна платформа с общо предназначение, във форм фактор на SD карта и с вградена безжична връзка. Да, Intel Edison има уникално малък размер, което позволява той да бъде прилаган при най-различни wearables. Представяли ли сте си някога, че компютър може да е толкова малък, колкото малка монета, или пощенска марка? Intel направи това възможно с Intel Edison, представен на CES 2014, когато никой не го очакваше. Той ще помогне да се понижат бариерите пред хората и малките, иновативни компании да създават wearables, или устройства с малък форм фактор. Технологията създава възможности хората да пренесат възможностите на Intel при компютърните технологии и връзката с интернет, към предмети, без да се налага да са експерти по технологии, или дизайнери на платки. Това е комбинация между най-доброто от двата свята: ниска консумация на енергия и бързо стартиране, в съчетание с високи нива на функционалности за програмиране и функционалности, които са лесни и приятни за използване от страна на потребителя.
Intel Edison е важен, защото предоставя възможности за това чипове да бъдат вграждани в голямо разнообразие от wearables, и по този начин измества напред границите на иновациите, които могат да подобрят и улеснят живота на хората. С тази технология Intel разтърсва пазара на мобилни технологии с най-малкия РС правен някога, което е страхотна иновация, която демонстрира лидерството на Intel в информационните и комуникационните технологии.
Томислав Савов: В какви сфери ще видим приложен Intel Quark?
Богдан Джорджеску: Intel Quark е най-малкият CPU в света и той ще разшири обсега на Intel до новопоявяващи се приложения в бързоразвиващи се сфери – от индустриалния Интернет на нещата до wearables.
С няколко дизайна, представени вече в сферата на спорта, модата и технологиите от 2013 година насам, ние сме в ранните етапи на wearables индустрията. Intel е направила прототипи на дизайни за слушалки, умна гривна и сензор за наблюдение на жизнените показатели на бебета, всички базирани на процесора Intel Quark, най-малкият процесор в света.
Томислав Савов: Може ли да ни дадете няколко примера за употребата на Intel Edison в предмети от реалния живот? Как той променя живота ни?
Богдан Джорджеску: Както вече споменах, личните устройства, базирани на Intel Edison, са създадени така, че да бъдат наши спътници в начина ни на живот и да улесняват и подобряват живота на хората. Например, по време на CES 2014, Rest Devices, създателите на иновативната линия продукти Mimo Baby, демонстрираха как компанията използва Intel Edison, за да намали размера и разходите за своите продукти, като същевременно добавя функционалности.
Използвайки Intel Edison, Rest Devices бяха способни да съберат цялата изчислителна интелигентност в дрешката на бебе и да елиминират нуждата от външен приемник. Също така компанията намали размера на своя уред за затопляне на бебешка бутилка с повече от половина. Intel Labs и Rest Devices си сътрудничиха също и за създаването на базирана на Intel Edison умна чаша за кафе, която има дисплей, показващ важни данни.
Разнообразните, гъвкави и разширяеми I/O способности на Intel Edison улесняват Rest Devices при интегрирането му в съществуващи хардуер и софтуеър изисквания. Той позволява на Rest Devices да намалят размера и цената на продуктите си и да разширят цялата екосистема на продуктите Mimo.
Демонстрацията е чудесен пример за гъвкавостта, която Intel Edison предоставя на стартиращи компании и предприемачи.
Томислав Савов: Кои са партьорите ви в тази технология? Защо работят с Intel?
Богдан Джорджеску: Intel обяви сътрудничество с партньори в сферата на wearables. Тъй като wearables са не просто няколко предмета, свързани един с друг – говорим за истинска комуникация между вас и вашите wearable устройства – персонализирани и уникални. Intel се опитва да предостави тези нови преживявания на потребителите си. Също, важна е не само технологичната част. Красотата и естетиката имат също голямо значение. Intel, като лидер в технологиите, подписа споразумения за сътрудничество с лидери в модната индустрия – Opening Ceremony, търговецът на луксозни стоки Barneys New York и Съвета на модните дизайнери на Америка. Заедно, ще предоставим не само технологични иновации, но също и класа и красота.
За да дадат старт на сътрудничеството, Opening Ceremony и Intel ще работят заедно върху дизайна и разработването на умна гривна, базирана на Intel технологии. Barneys New York ще носят устройството в магазините си, като ще станат едни от първите търговци на луксозни стоки, които ще носят wearable технологии.
Томислав Савов: Какво е „Make it Wearable“?
Богдан Джорджеску: „Make it Wearable” е международно състезание за окуражаване на иновациите с wearable технологиите и има за цел да помогне да се създадат нови „свързани” преживявания.
Глобалното усилие призовава най-умните и най-креативни умове да създават wearables устройства, които ще помогнат на компютърните технологии да се развиват и да станат по- персонални и по-свързани от всякога. Изобретателите се насърчават да помислят за сфери, където разпространението на wearable устройства е важно като: значима употреба, естетичност, живот на батерията, сигурност и защита на личното пространство. С него Intel иска да вдъхновява иновации и креативност и да накара устройствата да бъдат лични асистенти, които да помагат в живота на хората.
Томислав Савов: Какво е бъдещето на Intel Edison?
Богдан Джорджеску: Очаква се Intel Edison да бъде наличен това лято. Той има потенциала да бъде вграден в множество wearables. Очакваме много от тях да дойдат от изобретатели, създатели и ентусиасти. Ще обявим повече подробности около цената и наличността по-късно.
Томислав Савов: Какви продукти да очакваме с новата технология тази година, следващата и следващите няколко години?
Богдан Джорджеску: В момента потребителите започват да очакват много неща от устройствата си – от функционалности до външен вид. Те искат различно, по-персонализирано взаимодействие, както и красив дизайн. Intel ще работи в тази посока в сферата на wearables, като осъществява връзката между модната индустрия и технологиите, сред много други. По време на това сътрудничество компании като Barneys New York, Opening Ceremony и Съветът на модните дизайнери в Америка ще вземат участие.
Нека споделя нещо малко по-общо. Говорейки за wearables, сега сме в началните фази на тази индустрия, но според анализатори, след 10 години ще видим огромен ръст в тази сфера. Хората искат технологии, които да бъдат с тях по цял ден. Също така искат да бъдат свързани към интернет по цял ден. Те искат да бъдат свързани дори чрез своите най-лични устройства, като очила, часовници, гривни, музикални плейъри и т.н. Всички те предлагат уникални преживявания за потребителите, поради факта, че са свързани. Ние най-добре познаваме компютърните технологии и значително сме допринесли към термина „свързаност” през последните 40 години. Така че, нашата цел е да превърнем в реалност фразата „ако изчислява и се свързва, то го прави най-добре с Intel”.
Да се върнем към бъдещето на wearables… досега видяхме анонси на продукти, представени в три основни сфери: мода, спорт и при самите технологии. При модата, Louis Vuitton анонсира наскоро MP3 плейър, който изглежда като чудесен моден аксесоар. При технологиите, Samsung достигна второ поколение на часовника Gear, докато Google усилено промотира умни очила и слушалки. В спортната индустрия, Nike и Fitbit представиха няколко аксесоара за китка, които следят показателите при фитнес и джогинг. Други компании представиха крачкомери или устройства, които следят здравните показатели на човек и сигнализират, ако нивата на холестерол станат твърде високи. Доколкото се отнася до термина „свързани устройства”, промените стават все по-осезаеми в сравнение с термина от 1980-те години. Индустрията на wearables най-вероятно ще изглежда различно след 10 години. Не само спортни и модни компании ще се интересуват от нея. Очакваме да видим редица компании, извън тези сфери, които ще имат свежи идеи относно wearables. Ние силно насърчаваме това. Например, работихме с Rest Devices (компания базирана в Бостън), за да създадем Mimo, сензор посветен на следенето на жизнените показатели на бебета в ранните фази на живота им. С помощта на Edison, най-малкия РС на света, захранван от най-малкия съществуващ процесор, Intel Quark, ние разработихме слушалки, които позволяват на потребителя да слуша музика, да следи сърдечния си ритъм и пулс само с едно докосване. Кое е толкова хубаво относно това? Ако тичате бързо, слушалките автоматично ще имат достъп до вашия плейлист и ще предложат по-бърза песен. Или обратното – ако се нуждаете от почивка, слушалките ще предложат по-бавна песен.
Ако погледнем една стъпка по-напред, освен това че имат потенциала да се превърнат в голяма индустрия, wearables са също и голямо приложение за данни. Всъщност, едно много, многоголямо приложение за данни. Всички тези свързани устройства ще бъдат подсигурявани от сървъри в центрове за данни, за да се анализира комуникацията между устройствата и сървърите, ще стане огромно прилагане на големи данни.
Така че, wearables не са краят на тази история, те изчисляват и се свързват, но в същото време зад тях има цяла инфрастуктура от сървъри, базирани на Intel архитектура, като за всеки 40 wearables устройства е нужен един сървър. Всичко това е част от една голяма промяна, която става възможна благодарение на новия Intel. Intel притежава технологичните продукти и услуги за Големи данни, така че ние ще подкрепяме ръста на wearable технологиите и от тази гледна точка.
Разбира се, Intel ще продължи да предоставя иновации в целия спектър на компютърните технологии. Ние сме решени да предоставяме най-доброто компютърно преживяване с широк набор от различни операционни системи и форм фактори – от ултрабуци до 2-в-1 устройства, персонални компютри, сървъри, таблети и смартфони.
Най-интересното в сферата на технологиите за 2014 ще бъдат няколко неща. Wearables, Интернет на нещата, Perceptual Computing, безжичното зареждане, персонализацията на устройствата и контрол чрез жестове. Всъщност тези теми ще са актуални не само тази година, но и през следващите.