Диана Кошеджийска: Очаквам бизнесът да е по-смел в решенията си
Разкажи ни с какво се занимаваш?
Работя като PR експерт в Social Me, а от скоро съм в кратък “творчески отпуск”, тъй като продължавам образованието си в Рим. Старая се да не изоставам нито с работата, нито с обучението.
Какво мислиш като цяло за Socialevo?
SocialEvo е много добър продукт. Първоначално си мислех, че нямаме нужда от още един сайт с новини за социалните медии. В последствие започнах да следя и харесвам медията – нещата са показани през призмата на българската действителност, което е най-важно, особено когато имаш малко време и много новости за наваксване.
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
Полезни са, несъмнено. На първо място, за професионалистите – бързият и лесен достъп до адекватна информация се е превърнал в нещо като религия. За потребителите също има положителни неща – новостите и промените са обяснени, а заедно с тях и последствията за тях самите. Така е по-лесно да се повиши образоваността на хората относно продуктите, които ползват.
Според теб как се справя маркетингът в социалните мрежи в България спрямо другите държави?
Всъщност, ние сме доста напред. Наблюденията ми върху бранша в Италия са все още малко, но мога да кажа, че сме развили нишата по-добре. Българските потребители на Facebook свикнаха с най-разнообразни приложения и промоции, които се организират, докато тук като че все още не е достатъчно развита тази страна. Това се дължи и на разликата в навиците – у нас има огромно потребление на интернет, а интересът към телевизионната реклама спада. В Италия телевизията е традиционен избор на забавление за всички.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
Социалните мрежи създават отношения и очаквания. Потребителите търсят активна комуникация с марките. Facebook страниците са се превърнали в стена за оплаквания, похвали и информация. Но в това няма нищо лошо, напротив. Те научиха хората да търсят по-активно мнения онлайн и да структурират отношението си към продуктите спрямо тях.
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
С добри примери и наказване на лошите практики. Докато бизнесът не се научи, че не бива да заобикаля правилата, няма да имаме достатъчно конкурентен пазар. Специалистите се опитват да насочват клиентите, но в крайна сметка бюджетът е водещ за решенията. Това не означава да прекрачим правилата, а дава възможност да сме по-креативни, по-истински в комуникацията си. Именно на диалогичност трябва да научим бизнеса.
Къде виждаш Българския онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
С актуалния темп на растеж – много напред. Имаме специалистите за всеки един етап, имаме и креативен капацитет. Очаквам бизнесът да е по-смел в решенията си. Все пак и аудиторията ще очаква повече.
Все още сме в началото на 2012 – какво очакваш от нея?
Динамичност. Очаквам да се случват много неща с доста бързо темпо. Надявам се да успявам да ги използвам в своя полза. В професионален план се надявам да има много предизвикателства, много силни кампании и доволни потребители.
Визитка:
Диана Кошеджийска e PR експерт в Social Me. Завършва “Връзки с обществеността” в СУ “Св.Климент Охридски” и специализира “Организиране и маркетинг на събития” в Италия. Може да я откриете в LinkedIn.
Ха ха. И на постове от типа „Как сте тази сутрин, пихте ли кафе?“ ли му казвате маркетинг за социални медии? И на всичкото отгоре си раздавате титлички от сорта на PR Expert?!?! Но докато клиентите са тъпи и дават парите си за страници пълни с безделни тинейджъри, ще има хлебец и за вас. И все пак преди да говорите за западните държави, проучете въпроса как наистина се прави Интернет маркетинг и колко по-зле сте от всички тях. ИТАЛИЯ?!?! – та там кой се занимава с такива глупости, та я ползвате за база за сравнение.