Как се пазарува безопасно в Интернет?

Защо и в България няма силен ръст на Онлайн продажбите в Онлайн магазините? – отговорът се крие в една народна дума (СТРАХ), тоест народът не пазарува чрез интернет, защото изпитва страх от този вид търговия. Кое ражда в народа ни този страх? Преди да се опитам да разкажа за него, искам да ви фокусирам вниманието върху навика ми да употребявам често думата (НАРОД). Според мен тази дума е основният/ масов клиент на онлайн търговията в България. Ако търговците успеят да привлекат повече хора от народа като свои клиенти, ще успеят да вдигнат в пъти оборотите си. В момента основен клиент на търговците са така наречените от мен “компютърно грамотни хора”. Тази таргет група не е народът, те са малцинство сред него. Но да се върнем към страха.
Страхът в интернет става все по-сериозна пречка в България да се развиват сериозни проекти, в частност Онлайн платформи за продажби на стоки или услуги. Аз съм професионален онлайн търговец и не ме е страх от народа – но народът ми го е страх от мен и търговията ми. Виновен ли е народът ми за нещо – изобщо не е. Свикнал е да бъде предпазлив, защото е мамен от кого ли не и не си дава така даром парите на всеки. Успеете ли да спечелите доверието му с честен труд и отворени условия на търговия и пластичност – ще вдигнете в пъти оборота си. Но сега няма да говорим за обороти – искам да се обърна към народа ни. Хората, които ползват интернет се увеличават ежедневно и ежедневно по новините пишат за измами през/чрез интернет. Това е странна карма, която ражда страх.
Искам да дам моите съвети към страхливите хора!
Съвет първи: “Всеки има работно време и през работното време е длъжен да обърне внимание на вас. Обадете се с въпрос на телефона. Пишете с въпрос по интернет. Пишете с въпрос в скайпа. Целта ви е да видите дали ще има отговор към вас. Ако в работното време на Търговеца/магазина вие не получите отговор, или не бъде направен контакт с вас – страхът ви от нещо гнило ще се задейства отново и ще сте прави да си мислите това. Защото само истинските търговци/магазини имат персонал, който да стои дежурен на комуникационните канали в работното време.” – контактувайте само ако има отговор към вас.
Съвет втори: “Много е важно да знаете условията за доставка (цена – срокове – куриерска фирма), защото масовите проблеми идват с неизяснени условия около доставката. Десетки търговци вместо ясно и точно да ви запознаят с тези условия на доставка на вашата поръчка/стока, те адвокатски описват всичко и на вас пак не ви е ясно. Кой подход е най-добър определяте вие, според това от кой да пазарувате.”
Съвет трети: “Много е важно коя куриерска фирма ползва Търговецът/магазинът. Аз препоръчвам да се пазарува само от магазини, които работят с Еконт – защото има една услуга, която ви гарантира, че може да видите това, което плащате преди да го платите – ако ви е страх, а вие сте от предпазливите, нали? (преглед на стоката до 15 мин.), а ако не ви е разрешено да прегледате, може да поискате това устно от куриера. Негово задължение е да се обади на търговеца/магазина и да поиска разрешение, тоест на телефона, който е в Товарителницата. Така само вие може да спрете да се страхувате.”
Съвет четвърти: “Трябва да знаете от кой пазарувате. Всичко – име на фирмата; булстат; адрес; телефони и т н…. тези неща трябва да са описани в сайта на магазина. Ако не са описани точно и ясно, пак ще ви е страх.”
Съвет пети: “Какви са вашите права – знаете ли? Предполагам не, но да изясним нещо – всеки има права и вие и търговеца. Вие може да върнете стоката и трябва да ви върнат парите. Стоката трябва да е в изряден търговски вид – все пак трябва да може да се продаде отново. Всичко обаче става за ваша сметка. Тук законът ви защитава, но ако се опитвате да върнете стока, която не става за повторно продаване – търговецът може да ви откаже рекламацията, законът все пак защитава и търговеца. Хубаво е преди да връщате продукт/поръчка да си изясните чрез разговор условията на рекламация/подмяна и т.н. . Ако търговецът/магазинът е истински, тези условия ще ви бъдат предоставени – възможно е и да са описани в сайта.”
Съвет шести: “Как да платим – ето тук се таи най-големият ваш страх. А истината е, че плащането е най-лесното и маловажно нещо от цялата формула/диалог между търговец/магазин и вас. Ако вече имате доверие на магазина/търговеца, за вас е по-изгодно да плащате предварително, защото си спестявате разход по НП – наложен платеж от около 2.4% такса. Спестявате и на магазина/търговеца пари и е редно да ви стимулират с % отстъпка за лоялност. Но ако му нямате доверие – оставете нещата на плащане, след като сте видяли, че това което е пред очите ви е това, което сте поръчали през сайта или по телефона.”
Съвет седем: “Искам да поръчам по телефона – е един силен инструмент да тествате магазина/търговеца. Доста от сайтовете/магазините в интернет ползват телефоните само за връзка с клиентите си. Това е супер погрешно според моите скромни разбирания – така търговията губи стотици клиенти, които просто не обичат да си правят акаунти; нямат интернет поща; и не съществуват в интернет, но усилено ползват интернет по една или друга причина. Един истински търговец/магазин няма да пренебрегне вашето желание да направите поръчка – дори ако я пратите по факса с химикалка написана. Търговията трябва да цени вашето време, не вие да цените времето на магазина.”
Съвет осем: Ще се опитам да ви синтезирам няколко контролни въпроса:
– Имате ли превод на инструкцията за употреба на този продукт, който искам да закупя от вашия магазин, и бихте ли ми я предоставили преди да направя покупката? По принцип никои магазин не предоставят тази информация, защото трябва да плащат на преводачи и казват, че това го има в кашона на хартиен носител. Да, те са прави и не ви лъжат, но на вас ви трябва тази информация, за да я прочетете и да си направите преценка дали това е вашият продукт. Естествено ще ви откажат – тогава защо ви е да купувате от Онлайн магазин, просто отивате до най-близкия Офлайн магазин и консултантът ви вади онази книжка и заедно се запознавате с продукта и купувате от Офлайн търговец.
– Продуктът какви гаранционни условия притежава и кой е техен отговорник – вие като търговец/магазин или вносителят на марката. Въобще хубаво е да се запознаете с гаранционните условия преди да купите каквото и да е.
Възможни са още поне 5 въпроса, но се надявам вие да си ги запишете – защото те ще са вашите най-важни въпроси преди покупката.
Съвет девет: Консултирайте се, като използвате търсачката на Google, за да видите колко магазини/търговци продават продукта, който искате да купите и на каква цена. Цената не винаги е от значение, защото народът е казал: “Евтиното излиза скъпо” или май беше казано от някой богат човек, не помня 🙂 Но просто искам да намекна на хората, че говоря за две/три неща:
– Аз искам да купя продукт чрез интернет
– Аз търся в интернет най-ниска цена за този продукт
– Аз искам да бъда качествено обслужен
Това са три различни подхода към покупка. Трудно ще ги намерите в един магазин и трите – много трудно. Защото да бъдете качествено обслужени, магазинът има инвестиция/разход в човешки ресурс и цената не може да е най-ниската в интернет. Погрешно е схващането, че в интернет всичко трябва да е без пари.
Съвет десет: “Аз като интернет търговец казвам на всичките си клиенти, че мога да им спестя време, нерви и пари – както виждате парите ги слагам на трето място, а времето на първо. Времето е пари, почивка, нерви, спокойствие и сигурност. Трябва да спре “войната” между клиенти – търговци и обратното. Трябва да не ви е страх да пазарувате от интернет. Защо си мислите, че най-пазаруваните продукти през интернет са книги. Защото рискът около тях е минимален и хората поръчват по-смело и не ги е страх и не се притесняват. Пестете времето си – в днешният съвременен свят то става най-скъп ресурс за живот!!!”
В заключение ще кажа/споделя, че не знам дали ще ви е от полза тази статия, но със сигурност коментарите ви ще са полезни за всички. Нещата са по-сериозни отколкото изглеждат и страхът, който аз усещам в народа при онлайн покупки, не е за подценяване. Вина имат и стотици търговци, които си мислят, че могат да продават бързо и лесно чрез интернет. Защо в България да няма принципите на световната Онлайн търговия чрез Онлайн магазини/сайтове – всичко зависи от нас и вас – българския народ.
С уважение към всички: Стамен Стаменов
Наистина много полезна и вярна статия. Дано за в бъдеще все повече хора да открият доверието и полезността при онлайн пазаруването.