Какво отчита YouTube в своите броячи
Само преди ден бе повдигната дискусия от нашия приятел Борката Луканов, в която той зададе следния въпрос във Facebook групата „Маркетинг и Уебмастърство„: „YouTube статистиката отчита ли като „views“ гледанията на видео, ембеднато в сайтове, или отчита бройките на гледанията само в YouTube?„. Благодарение на мигновената реакция на колегите, най-вече на Константин Бъчваров, сега ще ви изложим отговора. (Информацията е генерирана от групата „Маркетинг и Уебмастърство“ и е неофициална!)
Оказва се, че YouTube броячът, който се намира в дясно под вашето видео, отчита не само уникалните гледания директно в сайта, но и тези, които се генерират, след като видеото е вградено (embeded) в даден сайт, блог и прочие. Добре е да знаете, че уникалният потребител се отчита, след като са изминали първите 20-30 секунди. Хубаво е също така да сте на ясно, че YouTube замразява брояча при 300 гледания (… или 301), за да провери дали те са органични, или са нарочно генерирани.
Също така се оказва, че видеата, които са вградени във Facebook, по всяка вероятност не отчитат гледанията. Това, на което може да се разчита, е, че потребителите зареждат видеото в YouTube посредством социалната мрежа. Е, ефектът не е същият, за който говорим, но такова обяснение е налично до този момент. В следващите редове ви представяме и последните статистики, касаещи YouTube употребата в САЩ.
Интересни данни изваждат специалистите от comScore, които имат за цел да покажат кои са най-предпочитаните видео платформи в САЩ. Въпреки че информацията не касае Европа или в частност България, е интересно да видим как един от най-големите онлайн пазари в света взаимодейства с видео съдържанието. Изследването на comScore показва, че само за месец април, уникалните потребители, гледали видео съдържание в големите портали са над 108 хиляди. Те са изгледали цели 37 милиона видеа, а всеки един от тях е гледал средно по 1.3 минути.
На първо място в класацията, разбира се, се нарежда Google със своята видео платформа YouTube. Тя е била предпочетена от 157 хиляди уникални потребителя, което на практика означава, че близо 80% от уникалните видео потребители в САЩ за месец април са гледали именно видео в YouTube. На второ място се нареждат сайтовете на Yahoo! с 53 хиляди, а на трето място идва VEVO с около 49 хиляди. По-вълнуващото е, че Facebook гордо се нарежда в тази класация, като социалната мрежа е станала място, където 44 хиляди уникални потребителя са гледали видео материали. Това на практика може да означава, че голяма част от това видео съдържание принадлежи всъщност на YouTube и следователно неговите числа стават още по-красноречиви за хегемонията на Google в САЩ.
Снимка: StockPodium