Какво се случва с конкурса „Стипендиантите на Леков“
Конкурсът „Стипендиантите на Леков“, организиран от Магистърската програма по Иновации, предприемачество и финанси и S.K.I.L.L.S. Project (Shared Knowledge and Inspired Learning for Lifelong Success), върви към своя последен етап.
След като 21 кандидати подадоха документи за участие в него, а 19 от тях представиха своите разработки по дадения казус, 10 от тях продължиха напред в конкурса и представиха своите идея пред Любомир Леков.
Задачата на участниците във втория кръг бе да представят и аргументират свое предложение за нов бизнес. Идеите, които бяха представени се отличават с иновативно мислене и поглед напред в бъдещето за решаването на конкретни проблеми. Една част от идеите включват подробен план за изпълнение, с ясна идея какво още не им достига, за да бъдат реализирани напълно. Други точно това търсят – пътя за развитие на тяхната идея, как да продължа нататък. Затова са кандидатствали за конкурса – да добият знания и умения учейки в магистърската програма и да получат ценни насоки от Любомир Леков.
Наред с практическия казус, кандидатите трябваше да попълнят и тест, който да им помогне да идентифицират своя „ключов кариерен мотив” и очакванията им за развитието на своята кариера. Любопитен факт е, че за преобладаваща част от кандидатите ключовият кариерен мотиватор е “предприемаческата креативност”. Той се характеризира със силна потребност за изграждане или създаване на нещо, което е изцяло собствен продукт.
Освен петте стипендии, победителите в конкурса ще получат подкрепа и личен ангажимент за менторство от страна на Любомир Леков веднъж месечно, за целия период на обучение в магистърската програма, която е с продължителност от година и половина. Половината от всички кандидати изрично посочват, че менторството за тях е основен мотив да кандидатстват за конкурса.
Един от петимата кандидати, представил се най-добре с развитие на бизнес идея, ще получи и подкрепа за нейната реализация в края на обучението си – ангажимент от страна на Любомир Леков да осигури контакти с потенциални инвеститори и да му окаже стратегическа помощ за бизнеса, който иска да развива.
На 1 август ще бъдат обявени петимата финалисти, които ще спечелят едно място със стипендия в размер на 50% и още четири места със стипендия от 25% от таксата за обучение, в Магистърската програма по иновации, финанси и предприемачество.
Магистърската програма по Иновации, предприемачество и финанси е разработена съвместно от академичния капацитет на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и екипа на The Business Institute. Основен партньор на програмата е международната компания Сиско Системс. Програмата отговаря на острата нужда на българската икономика от ново поколение мениджъри и предприемачи със съвременна и практична подготовка, които могат да реализират устойчив растеж и развитие. Обучението в магистратурата започва на 1 ноември 2014 г. и продължава 3 семестъра за завършилите икономическа специалност.