Крис Георгиев: този път повярвахме, че онлайн медиите могат да бъдат полезни
Разкажи с какво се занимаваш?
През последната година вниманието ми е изцяло заето от технологичната компания Imagga, в която съм съдружник. Заедно със Павел, Георги и Ставри сме запретнали ръкави и експериментираме здраво в областта на Image Understanding – анализ на пикселното съдържание на снимки, който да ни позволява да правим сравнения, да извличаме полезна информация, да групираме снимки. Предизвикателството е доста голямо, но е страшно интересно. Успешно се развива първият ни проект, в който използваме алгоритмите ни за визуална подобност – StockPodium – банка за сток фотография. Съвсем скоро пуснахме и cropp.me – удобен онлайн инструмент, позволяващ бързо и ефективно да оразмеряваш няколко снимки наведнъж. В момента усилено работим по инструмент, който ще позволи добавяне на ключови думи/тагове към снимки. В момента сме в затворена alpha, но съвсем скоро ще поканим малко хора да разгледат възможностите на сайта. Сигурен съм, че на читателите на SocialEvo ще e много интересен проектът. Който пръв се запише за бета, ще получи по-рано покана – www.autotag.me.
Какво мислиш като цяло за Socialevo?
Виждам, че проектът събира много бързо почитатели и това означава първо, че има нужда от сайтове с подобно съдържание, и второ, че се справяте отлично и информацията в сайта е на нужното ниво – свежа, уникална, полезна. Сигурен съм, че проектът ще е супер успешен!
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
Изключително полезни са, защото позволяват на хората, които се занимават с дигитални медии, маркетинг и предприемачество бързо да се информират за текущи тенденции, технологични клюки, маркетингови трикове. Нещата се променят много бързо сега. Ако преди две, три години беше съвсем нормално да си купиш книга за най-новите маркетингови похвати, то днес, за да си в час, трябва да четеш постоянно и докато книгата излезе и бъде преведена на български, съдържанието й вече не е актуално.
Според теб как се справя маркетингът в социалните мрежи в България спрямо другите държави?
Наблюдавам интересен феномен – като че ли този път повярвахме, че онлайн медиите могат да бъдат полезни за офлайн събития и продукти. Интересни са обаче методите, които се използват за маркетинг в социалните мрежи. Не мога да кажа, че България е най-иновативното място за социален маркетинг. Бюджетите са нищожни и липсва разбиране за механизмите в социалната среда от страна на рекламодателите. Използват се много black hat методи за онлайн маркетинг – през групи с огромен брой последователи се набират фенове за популярни брандове, все още са супер популярни игри с качване на снимки по стената на дадена промо страница и подобни практики, отдавна забравени на Запад.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
Ролята на социалните медии нараства с всеки изминал ден. Факт е, че гражданското общество в България почти го няма никакво. Социалните медии създават платформа хора да обсъждат идеи, да се свързват и обединяват около определени каузи. Рано или късно тези групи от хора със сродни интереси заживяват и офлайн – провеждат се тематични срещи, протести, започват се нови инициативи. Това показва колко полезни са за страни като България социалните мрежи. Не по-малко важни са и за бизнеса. Все повече бизнеси осъзнават важността от това да комуникират с клиентите си в социалните мрежи, да реагират своевременно на техните забележки, да организират конкурси и да раздават награди, като възнаграждават най-активните и посветени фенове.
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
Като предлагаме свежа и релевантна за ситуацията в страната информация. Винаги съм вярвал, че когато съумееш да покажеш на някого по убедителен начин ползите от нещо, няма как да не приеме и да не започне да го използва. Това е и задача на сайтове като Socialevo – да информират, обучават и вдъхновяват. От страна на фирмите, които предлагат услуги за социалното присъствие на фирмите, също се изисква известна доза дисциплина и посвещение – да информират клиентите за нови и интересни приложения за социална ангажираност, да са достатъчно смели да отказват да обслужват решения, които противоречат на добрите практики.
Къде виждаш българския онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
Много по-зрял и развит от това, което виждаме сега. Все още има място за растеж и много, много интересни приложения за гражданската общност и за бизнеса. Ще бъде много добре за всички, ако дигиталните и рекламни агенции, които обслужват големи брандове в страната, се доверят малко повече на специалистите в социалните медии и заработят заедно по интегрирани кампании за клиентите им. В България всеки разбира от всичко, но това не помага за напредъка в бранша. Все пак съм оптимист и следващите години ще са много интересни, особено с навлизане на нови свежи играчи в социалното общуване онлайн като Google Plus и Pinterest.
Какво очакваш от новата година?
Очаквам много динамична година – Google има какво да покаже. Интеграция на част от успешните им услуги с G+ може да даде интересна насока и нови възможности пред бизнеса. Pinterest и YouTube ще са новите големи играчи в онлайн социалната карта. Интересни дни ни очакват.
Визитка: Крис Георгиев е онлайн предприемач и уеб ентусиаст. Освен с уеб дизайн и социални медии през последната година е изцяло отдаден на www.stockpodium.com.
Благодаря за интервюто Томислав 🙂
Миналата седмица бях на StartUp Bootcamp #5 с лектор Крис Георгиев и мога да кажа, че е музика за ушите. Той невероятен професионалист и докато го слушаш могат да ти хрумнат дузина идеи. Предлагам на всички да го следят в twitter и когато презентира някъде, да не се чудят много, а направо да си запазват място 🙂
Аз благодаря Антонио. Да Крис е супер креативен, сладкодумен и прозорлив. Има какво да се научи от него. 🙂
Направо няма грешка. Затова и го ценим толкова високо!