Малките компании не знаят как да подхванат маркетинга в социалните медии
За маркетинг в социалните медии си говорим само от няколко години. През това време се потопихме в един коренно различен тип отношения между компаниите и техните клиенти. Социалните мрежи промениха подхода ни и очакванията ни и продължаваме да ги изучаваме, ентусиазирани от възможностите, които те ни предлагат. Но въпреки че около нас има много примери за това колко успешно може да е участието в уеб 2.0, не всеки бизнес е готов да вложи повече ресурси във виртуалната надпревара за вниманието на клиентите.
Проведено наскоро от SocialStrategy1 проучване след управители на микро предприятия (компании с по-малко от 10 служителя) разкрива едно интересно несъответствие. 88% от попадналите в изследването 343 ръководителя осъзнават потенциала на участието в социалните мрежи – и на база употребата им за лични нужди, и на база приложението им от корпоративна гледна точка. В същото време обаче 2/3 от тях са неуверени, защото не знаят с какво да започнат.
Основните мотиви за участие на малките компании в социалните медии е популяризирането на бранда чрез модерните комуникационни канали, създаването на интерес към продуктите и услугите на компанията, както и възможността да отговарят на запитвания на настоящи и потенциални клиенти. За малкия бизнес социалните мрежи са удобен информационен канал и начин да споделят знания и идеи.
Когато обаче си изправен пред трудния избор с какво да започнеш – Facebook, Twitter, foursquare, YouTube, Google+, – не знаеш какво точно да правиш, нямаш достатъчно ресурси или си засипан с информация и не можеш да реагираш своевременно на всичко, което се говори за твоята компания в интернет, е лесно да заемеш неутрална позиция. Истината е, че място в социалния уеб има и за малкия бизнес. И не е задължително ти да си този, който ще започне разговора, или онзи, от когото се очаква винаги да споделя свежо съдържание. Както отбелязват и SocialStrategy1, в социалните мрежи можеш със същия успех просто да слушаш. Така ще откриеш онези въпроси, които вълнуват твоята аудитория и твоите настоящи и потенциални клиенти. След това идва говоренето.
А това е инфографика с резултатите от изследването на SocialStrategy:
Графика: SocialStrategy1
Оригинален източник: SocialStrategy1