Радвам се, че имам честта да съм първият, който ще успее да ви поздрави официално за проекта
Ален Попович е маркетинг мениджър на Social Me. Фирмата предлага практични и работещи решения за фирмите, които искат да популяризират дейността си онлайн, да привлекат бързо голям брой потребители към страниците си и да спечелят вниманието на по-голяма част от аудиторията чрез една от най-големите социални мрежи в света – Facebook. Ален Попович прави успешни Facebook кампании за едни от най-големите фирми и марки на българския пазар – Ариана, Jameson, Super–Max, Absolut Vodka Bulgaria, Технополис, Nikon, Активиа, Фондацията на Димитър Бербатов, Chivas Regal, Chupa Chups, X Factor Bulgaria, RaiffeisenBank Bulgaria, Евробет, и много други.
Здравей, Ален. Всички хора в онлайн маркетинг бранша те познават и бихме искали ти да си първият интервюиран в SocialEvo. Какво мислиш като цяло за идеята?
Радвам се, че имам честта да съм първият, който ще успее да ви поздрави официално за проекта. Харесвам идеята – специалистите имат нужда от свое място, където да откриват бързо, лесно и структурирано интересна и актуална информация за социалните медии.
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
Несъмнено са полезни – не само за специалистите, а и за всички, които се интересуват от развитието на социалните мрежи. Често потребителите не знаят какво ги очаква – промени в дизайн, права за ползване, сигурност. От друга страна, подобни сайтове са полезен инструмент за младите и амбициозни хора, които искат да се развиват в тази сфера. Самообучението все още е най-добрият начин да опознаеш социалните мрежи като инструмент за работа.
Мислиш ли, че в България нещата се случват малко бавно що се касае до онлайн маркетинг бранша в сравнение с останалите държави?
Ако погледнем цялостно на нещата, несъмнено е така. Пазарът е малък, професионалистите са малко и се познаваме лично. Това всъщност е голям плюс понякога – стараем се да спазваме добрите практики и да обучим клиентите си на тях. Същевременно, компаниите не са свикнали да отделят бюджет за онлайн активности, а това трябва да се промени. Колкото по-скоро, толкова по-добре за самите тях. Но пък липсата на бюджет може да ни направи креативни и целенасочени в комуникацията, която провеждаме.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
За някои бизнеси това е просто поредната рекламна платформа, за други – единствен начин да достигнат до хората. За маркетолозите е свеж полъх – възможност да се излезе от традиционното. За потребителите – място за забавление. А комбинирането на тези три нагласи е взривоопасна комбинация, която води до много интересни кампании и идеи.
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
Преди всичко, бизнесът трябва да го поиска – да осъзнае необходимостта. Новите технологии съкращават времето, разстоянията и търпението на потребителите. Днес вече никой не е склонен да чака повече от час за отговор във Facebook или Twitter. Всичко трябва да се случва на момента – ако не си готов и нащрек, може да заболи.
Къде виждаш Българският онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
Надявам се да е по-коректен спрямо потребителите. В момента сме на второ място след Индия по спам във Facebook. Това е трагична статистика – и за нея са виновни и доста маркетолози, които обичат риска и заобикалят грубо правилата на социалната мрежа. Това обаче води до лоши последствия не само за тях, а и за клиентите им. Надявам се след 2 години това да е просто стар повод за смях, лош период от съзряването ни.
Финални думи или просто си взимаме чао и до скоро.
Слушайте Диди!
Еее… слушайте Диди!!
Да!