Wikipedia в черно: Не на SOPA!
Английската версия на шестия по брой посещения уеб сайт в света – онлайн енциклопедията Wikipedia няма да бъде достъпна за потребителите си за 24 часа, считано от 07:00, българско време. Мерките са в знак на протест срещу SOPA.
Така нареченият законопроект Stop Online Piracy Act („Закон за Спиране на Онлайн Пиратството“), който бе предложен за разглеждане от американското правителство в края на миналата година, вече успя да разбуни духовете в онлайн общностите, като се надигнаха не само потребители, но и компаниите, обслужващи ги. Facebook, Google, Twitter, Yahoo са само някои от имената на компаните, които още през ноември изпратиха общо писмо до американското правителство, изразявайки несъгласието си с новия закон. Днес Wikipedia се присъединява към този всеобщ протест.
SOPA е закон, който е в разрез с принципите на „Свободната енциклопедия“ (тяхното мото). Ако той влезе в сила, ще бъдат ограничени много от възможностите на общността за лесно и свободно въвеждане на съдържание. Има и вероятност много от написаните статии да изчезнат. Уикипедия е сайт, който се поддържа именно от доброволци, като много малък процент от обслужващия персонал е платен. Ако потребителите, които допълват енциклопедията с нови знания, бъдат възпрепятствани да правят това, светът ще изгуби един от богатите си и лесно достъпни източници на информация.
„Решението да затворим Уикипедия не бе взето от мен, а от редакторите [на общността], в следствие на консенсус […]. Но аз го подкрепям.“
казва Сю Гарднър, главен изпълнителен директор в Wikimedia Foundation. Статии няма да могат да бъдат редактирани или четени днес. При посещаване на определен URL на статия от енциклопедията ще излиза едно и също съобщение (снимката в статията). Могат да бъдат отваряни само статиите относно SOPA, предхождащия го PROTECT IP Act (PIPA) и други свързани пряко с темата.
От 14 януари в САЩ е взето решението да се отхвърли SOPA, но то не е окончателно. Как ще се отрази протестът на Wikipedia и останалите онлайн сили предстои да научим…
[…] версия на най-голямата интернет енциклопедия, „Wikipedia“ наложи ценцура на съдържанието, в знак на протест срещу SOPA (Stop Online Piracy […]
[…] версия на най-голямата интернет енциклопедия, „Wikipedia“ наложи ценцура на съдържанието, в знак на протест срещу SOPA (Stop Online Piracy […]