Йерархия на човешките потребности във Facebook
Преди да започна да се вихря из тази си нестандартна статия, бих искал да благодаря на Иван Ралчев, който е мой приятел и колега в socialevo, защото именно неговият пост преди година, „За основните потребности, Маслоу и интернет„, е причината вие да четете в този момент този материал. Така аз искам да опиша как виждам Facebook в моите очи и как смятам, че потребителите го използват. След като Ейбрахам Маслоу дефинира човешките потребности чрез своята пирамида, ние можем да свържем всяко едно ниво с живота на един Facebook потребител.
В най-ниското ниво на тази пирамида са поставени физическите нужди на човека. Да дишa, пие вода, яде и спи. След като се роди, всеки един човешки индивид трябва да се научи как да задоволява тези си нужди, за да може да живее. Във Facebook също имаме подобен слой на пирамидата. След като потребителите се „раждат“ с техните си профили, те трябва да се научат как да задоволяват най-малките си потребности, като това да поставят своя снимка за аватар, да пуснат първия си статус, както и да намерят първите си приятели в социалната мрежа. По този начин те се научават да правят тези неща, които неизменно стават начин на живот. Ежедневно сменяме снимки и статуси, така както ядем и дишаме.
Следващото ниво от пирамидата е сигурността. На това ниво хората искат да бъдат сигурни, че имат подслон над главата си, както и да се чувстват в безопасност. Във Facebook потребителите се намират на това ниво, след като започват да внимават какво поставят като свои статуси и снимки, внимават с кого се сприятеляват (или поне така трябва да бъде), както и намират перфектния баланс между всеки един аспект в тяхното съществуване във Facebook. На практика те вече имат дом и място в социалните мрежи, а тяхната къща се казва Facebook.
Третото ниво от пирамидата на Маслоу е свързана с принадлежността. Тук хората искат да имат семейство, да бъдат обичани и да са част от обществото. Така и всеки един Facebook потребител поставя своето семейство над приятелите си, като гордо показва линк към профила на своята приятелка/приятел. Ежедневно започва да членува и харесва групи, където може да говори на приятни за него теми и да среща нови приятели. На практика той вече е част от Facebook обществото.
Предпоследното ниво касае увереността. Хората искат да бъдат уважаван, да имат определен социален статус, а също така и да бъдат признавани от околните. Facebook ни предоставя идеалната платформа това да се случи. Уважението на потребителите се изразява в броя лайкове и коментари под статуса, които са оставили преди броени минути. Социалният статус може да бъде лесно определен, като погледнем броя на приятелите на потребителя, а признанието от околните идва с всички тези хвалебствени и сладки коментари и лайкове на килограм, които хората изливат, без дори да се замислят.
Последното ниво от пирамидата е най-трудно за постигане. Това е нивото, свързано със самоусъвършенстването. С други думи – постиженията. Във Facebook потребителите също се стремят към самоусъвършенстване. „А това, че в многото си свободно време четеш блога на Пешо, побойника от училище, позабравения парашутист от университета и проваления безработен индивид от днешния ден, ти позволява винаги да си в крак с новостите в обществения клюкарник и не ти дава ни най-малък повод да се съмняваш в способността си да се развиваш, да добиваш все по-широки и едновременно с това задълбочени познания за заобикалящия те свят – да си това, което винаги си искал да бъдеш.“ (Иван Ралчев)
Снимка: Flickr