За блясъка на диамантите онлайн
Пазарът на диамантени бижута в глобален мащаб се оценява на над 100 милиарда долара, а революционният подход на един българин и неговия екип прави приятно впечатление. Николай Пирянков е съосновател на бижутерийния бранд Taylor & Hart заедно с приятеля си от училище и сегашен бизнес партньор Дейвид Сътън. Основната цел на предприемачите е да променят начина, по който хората купуват персонализирани дизайнерски бижута и годежни пръстени. В момента Николай разраства бизнеса, който включва екип в България, централен офис в Лондон и отдел за продажби в САЩ. През 2016 г. фирмата успява да набере инвестиции от фонда Launchub в България и да участва в акселератора Techstars в Бостън. Socialevo попита Николай Пирянков за някои от най-интересните факти около компанията и бизнес модела.
Как възникна идеята за продажба на диаманти онлайн?
Дейвид имаше известен опит в търговията с диаманти на едро и беше забелязал, че онлайн продажбата им бързо настига други продукти и беше въпрос на време хората да започнат да купуват и бижута онлайн. По-малко от 6% от всички продажби се случваха по интернет.
Моят опит пък беше в дигиталния маркетинг – бях стартирал няколко сайта и бизнес с електронна търговия още в университета в Манчестър.
Решихме да обединим сили и да продаваме диаманти онлайн. Първоначалната ни идея – да продаваме само диаманти – не потръгна особено добре, но се учехме. Започнахме да предлагаме годежни пръстени и се справяхме по-добре, докато един клиент не дойде и не поиска да му изработим пръстен по поръчка. Осъзнахме, че това е ниша в пазара на една толкова бързо развиваща се категория продукти. Младите хора искаха да покажат кои са и каква е тяхната уникална любовна история с помощта на бижу, в създаването на което те са участвали активно. Ние можехме да им предложим дизайн по поръчка. Така намерихме нашето нещо и започнахме да се развиваме.
Лесно ли е да се развие успешен стартъп и кои са трудностите при създаването и утвърждаването на бизнес модела?
Да го създадеш е лесно, да. Не е лесно да се изправяш след всеки неуспех, но един предприемач или се качва на въртележката и избира да остане, или му прилошава и слиза. Аз лично обожавам въртележката.
Предизвикателствата най-често са около това да разбереш какъв продукт е нужен на пазара. Да разбереш какво точно иска клиентът и кой е клиентът.
Важно е да можеш да изчакаш правилния момент. Това означава да не харчиш много пари, докато не си напълно убеден, че имаш бизнес модел, който може да се развива.
Налага се да се променяш, докато растеш и учиш – едновременно личностно и общо, като компания. За основателя личната промяна се състои в това да съумее да делегира техническите си познания на по-опитни хора и да се съсредоточи в изграждането на стратегии и мениджмънта. Уменията, които са ти били от полза в началото, невинаги са същите, от които ще се нуждаеш на по-късен етап.
Полезни ли са фондовете за целево финансиране, с какво и как се стига до тях?
Да, могат да бъдат, но не за всяка компания. Трябва да разбереш как бизнесът ти може да оправдае риска при една инвестиция. Такива компании привличат инвеститорите. Те имат потенциала да се разраснат 10-15 пъти за няколко години, а след това да бъдат продадени или пратени на фондовата борса.
Българската инвеститорска среда се развива много добре и е лесно да привлечеш за партньор инвеститори като Launchub например, с които се разговаря лесно и са отворени към всеки, който иска да обсъди бизнес идеите си с тях. Това не значи, че инвестират във всяка срещната фирма, но пък могат да ти дадат ценна обратна връзка, дори и без да инвестират в теб.
Вашите съвети към млади предприемачи които имат идея и желание да я развият?
България е чудесно място за полагане на началото. Когато започна следващия си бизнес, ще го сторя тук. Значи, първо, намирате се на страхотно място. Съветът ми е да запомните следния ключов момент – гигантите в индустрията разполагат с повече хора, повече пари и повече опит, но това, с което вие ги превъзхождате, е бързината, затова я използвайте.
Това значи, че в началото ще лавирате от една хипотеза за вашия клиент и продукт до друга много бързо, а за да става това е необходимо да сте “извън офиса” и да тествате потенциалните си клиенти. Толкова хора прекарват ужасно много време, работейки върху пускането на уебсайта, а после, като го пуснат, се чудят защо никой нищо не купува. Тестването, при това бързото тестване е от изключителна важност. Прочетете книгата The Lean Startup за насоки как да подходите към идеята си.
Какви са вашите бъдещи планове?
Искам компанията да е световно разпознаваема с това, че прави бижута по поръчка. Когато постигна това, може и да се впусна в някоя друга своя страст. Особено ми е интересно образованието, всичко от 3-годишните, които се обучават по метода Монтесори, до това да вдъхновявам младите хора да се ориентират към предприемачеството като алтернативна посока за кариерно развитие.
Знам, че България се нуждае и от училища за децата, и от създаването на “еко система” от стартъп компании, така че съм сигурен, че ще помагам с каквото мога тук, но държа да помогна най-вече в Южна Африка, където съм израснал. Има огромни празнини в образованието и неравнопоставеността и усещам, че след няколко години ще мога да допринеса към промяна там.
О, освен това съм суперзапален по космоса. Не знам дали ще подхвана бизнес, но определено ще се включа по някакъв начин, все пак космическото пътуване е една от най-големите ми мечти.