Защо падна Reach-ът на фен страниците и защо новият Facebook алгоритъм прилича на Google Panda?
Вероятно вече не е тайна за всеки, който се интересува от Facebook маркетинг, че имаше важно обновление на алгоритъма в News Feed. Ъпдейтът смело беше наречен аналога на Google Panda във Facebook и наистина има голяма доза истина в това определение, защото се засяга качеството на постовете в социалната мрежа.
Когато стане дума за обновление (ъпдейт), всеки SEO специалист ще ви каже „изчаквайте, за да видим“ и в това си има причина – ъпдейтът не става за един ден, понякога трае седмици и месеци, в които се наблюдават статистически флуктуации и странности в различните видове трафици и метрики. В случая компаниите страдат от спад в органичното достигане (organic reach) до аудиторията във Facebook именно поради въпросното обновление на алгоритъма.
Ако трябва да доуточня за какво става дума, то непременно трябва да знаете, че News Feed е именно това, което виждаме веднага, когато влезем с име и парола в www.facebook.com. Затова огромната част от нашите фенове очакват да видят най-вече нашите постове в News Feed – малцина (между 5-12%) влизат в Timeline на Facebook страницата ни. Поради тази причина вместо да мислим какъв да бъде нашият Cover, по-скоро трябва да се консултираме със специалисти постоянно относно нашите постове и social media календар.
Именно това, че потенциалните ни клиенти прекарват почти цялото си време в News Feed, промени social media услугите и ако преди агенциите ни предлагаха просто поддръжка на фейсбук страница, днес предлагаме на своите клиенти предимно консултации, а поддръжката се превърна в оптимизация на постовете за News Feed (или както някой смело го наричаме: Facebook SEO).
За да съм още по-подробен в обясненията, ще напомня, че във Facebook разчитаме на три вида достигане до аудиторията: вирусно (viral reach), органично (organic reach, който включва в себе си viral reach) и платено (paid reach). След ъпдейта на алгоритъма обаче почти всички брандове установиха спад в органично достигнатата аудитория. След като Facebook включиха и „вирусното“ достигане като част от органичното, някои анализатори смятат, че именно вирусните ефекти на социалката са били редуцирани от алгоритъма, с което се търсят по-големи бюджети, които брандовете да отделят за Facebook реклама (paid reach, който да покрие редуцирания viral reach).
Според проучвания на Джим Тобин от Ignite, ако в началото на годината фен страниците можеха да достигнат до 16 от 100 фена с един пост, в момента, след ъпдейта от 1-ви декември, фен страниците достигат до едва 3 от 100 фена органично, което си е стряскащо. По-стряскащото е, че Facebook не дават информация как да се подобри reach-ът на фен страниците след ъпдейта, освен че наскоро в блога си споделиха единствения съвет да ползваме комбинация от facebook ads, тематичност и медия в постовете. Това доведе до още по-голямо напрежение в бранша и сред брандовете с активно присъствие в социалката, защото прозвуча като изнудване за по-големи разходи за Facebook реклами.
И докато брандовете протестираха срещу новия алгоритъм, Facebook излезе с едно доста странно становище съвсем наскоро – новият дизайн на News Feed (който някои потребители чакат вече близо година, а малцина го имат) е било преценено, че не е подходящ за новия ъпдейт, и вероятно ще има редизайн с кардинални промени.
Очевидно е, че отново Facebook търсят истината сред масовото недоволство – вече от години го правят, но повечето от нас все още не могат да свикнат. “Move fast and break things” е един от слоганите на популярната социалка и това никак не е случайно – винаги ни изненадват напълно неочаквано с нещо кардинално ново, след което тестват нашите нагласи и кои части от новостите използваме. А след това правят поправки и редакции. Очаквам същото да се случи и с това обновление на алгоритъма им – просто в момента все още тестват. Подобно е и при Google – предполагам доста от вас знаят отлично колко ъпдейта на Panda Update и Penguin Update преминаха и още се случват.
И за да бъде тази статия съвсем полезна, нека ви дам няколко съвета, които за момента можете да използвате в поддръжката на фен страниците:
- Следете официалните източници на Facebook и участието на разработчиците им в социалната мрежа Quora. Това в момента е много важно, за да разбирате навреме следващите алгоритмични ъпдейти. Неслучайно започвам именно с това – много важно е наистина;
- Задължително добавете във фирмените си сайтове (или блогове, е-магазини и пр. неща, където изпращате клиентите си) Open Graph Protocol! След като имате протокола, инсталиран за всички страници, които споделяте във Facebook, постарайте се в og таговете да имате същите ключови думи и фрази, които целите в своето SEO!
- Не разчитайте основно на статистиките „When your fans are online” – публикувайте начесто линкове от фирмения си сайт (само ако горната точка за Open Graph протокола е изпълнена!) начесто и всекидневно;
- Не се шашкайте от падналия Reach и НЕ бързайте да пускате платени реклами и да промотирате постове! Вече тествахме, че с краткосрочно boost-ване с раздут рекламен бюджет ефектът също е лош. Опитайте се по-скоро изцяло да намалите нетематичните постове! Това става, като използвате ключови думи и фрази, по които целите да ви намират ваши клиенти (точно както при SEO за Google);
- Използвайте хештагове, не повече от 2 на пост. Хештаговете да са с ключови думи;
- Пускайте разнообразни постове, не само снимкови! Видеа и линкове от тематични Open Graph сайтове са благодатни варианти. Снимковите постове пускайте, като качвате снимките в конкретни албуми, а за албумите добавете достатъчно голямо по обем описание с идентични ключови думи и фрази, каквито ползвате в описанието на отделните снимки. Гледайте да избягвате да пускате снимки и видеа без описание. Ако пускате events – споделяйте ги начесто в Timeline, като обезателно към тях пишете пост. Винаги помнете – ключови думи и фрази, по които по принцип си правите SEO в Google, са важни и тук… поне за момента.
Любимият ни Lars Backstrom, който се превърна във фейсбукското олицетворение на Мат Кътс от Google, тези дни дава изявления по темата. Като цяло призова брандовете да не се притесняват чак толкова от алгоритъма (да, бе, да). Един пример от Lars доста ми хареса, защото за него говоря на свои лекции и обучения от почти две години. Той даде този пример в интервю за „AllThingsD”, казвайки следното, сравнявайки нетематичен пост със снимка на котенце и тематичен пост: “The cat photo was great, and I had a good chuckle, but of those two, the second one enriched my life more, and I got more value out of it.”
Нещо по-важно, което Ларс коментираше още при алгоритъма на Graph Search – търсенето на авторитетни източници. Неслучайно първо търсенето започна с лидерите на мнение във Facebook, предоставяйки им възможност за “Follow” функция. Днес при новия алгоритъм се посочва т.нар. „източник“. Всеки обект в Social Graph е източник на взаимодействия и интереси. Вероятно в новия алгоритъм на News Feed голямо въздействие имат по-авторитетните пред по-неавторитетните източници. И наистина някои страници в момента са „погребани“ заради нещо подобно (ето пример, който наскоро ми показаха, един от много). Вероятно алгоритъмът степенува авторитетността на обектите според тематичността на новите обекти, които те създават. Например фен страница (обект), която е създавала т.нар. „meme” постове (нетематични, целящи вирусни ефекти нови обекти) до момента вероятно има ниска оценка за качество според алгоритъма. И когато тази страница се конкурира в News Feed с друга, която има по-висока качествена оценка, постовете на първата ще се индексират по-слабо и ще имат по-малко взаимодействия, а при втората ще е обратното.
Все пак в News Feed при всяко едно влизане човек има потенциала да види поне 1500 нови обекта, споделени от страници, групи, хора и приложения. Представете си за каква конкуренция става дума.
Според Ларс Бакстром, ако преди един Like е означавал просто едно взаимодействие, днес с новия алгоритъм един Like = респект и по-добра оценка на качеството на източника. С други думи, най-вероятно вместо просто да честитите Коледа и Нова Година на клиентите си, по-добре споделете линк с честитка и промоция в сайта си, който има Open Graph и ключови думи и фрази, отговарящи на тези в поста. Тогава всеки Like прави фен страницата ви по-качествен източник.
Освен да Ви пожелая да сте по-качествени източници според алгоритъма, друго не се сещам 🙂 При всички положения не се паникьосвайте от новите промени – през последните 2-3 дни reach показателите са малко по-стабилни и вероятно тепърва предстоят ъпдейти в алгоритъма, които остава да следим и да реагираме адекватно.