Какво правят нашите конкуренти във Facebook?
Какво предлага Facebook?
От няколко месеца насам Facebook започна да предлага инструмент за проучване на конкуренцията, който макар и да е съвсем базов, е единствен и изглежда доста полезен на пръв поглед.
На снимката горе вляво е началният екран на инструмента, който администраторът на фен страницата вижда точно над cover снимката вместо Insights карето. Съответно, чрез зеления бутон можете да добавите страници, които Facebook да подреди в класация на база на седмичните харесвания (както е показано долу вляво на снимката по-горе).
Това, което доста от администраторите на Facebook страници все още не знаят, е, че Facebook тайничко уведомява конкурентите ви, че ги следите чрез този инструмент. Както е показано на снимката по-горе вдясно, вашите конкуренти получават информация не само че ги следите, а и покана и те да ви следят.
Като цяло в това няма нищо лошо. Идеята на този инструмент е да подтикне вас и конкурентите ви да плащате все повече за реклама (Like ads) за набиране на нови фенове. Самата класация бързо ще ви изкачи на челни позиции, ако инвестирате средства във Facebook реклама.
Какво ви предлагам аз?
Бъдете най-активните и ревностни фенове на своите конкуренти. Да, правилно прочетохте – алгоритъмът на Facebook е устроен така, че колкото повече комуникирате с даден бранд или на някакви определени тематики, толкова повече Facebook ще ви показва всичко от бранда или всички теми, от които се интересувате. Това може да стане бързо и лесно само ако сте активни фенове на своите конкуренти.
Вижте това:
Ако имате интерес към дадена тематика, т.е. коментирате, харесвате и споделяте статуси по дадени ключови думи и фрази, Facebook не само ще ви поднася повече статуси от същата тематика, но и ще ви предлага доста страници, източници на информация по темите, които ви вълнуват. Тези механизми на Facebook понякога са с бъгове и не работят особено интелигентно, но вярвам, че и това ще се промени в бъдеще.
Да обобщим – ако искате да следите своя бранш трябва:
- Да сте активни фенове в страниците на конкуренцията;
- Да пишете и да взаимодействате (харесвате, коментирате, споделяте) по темите от бранша ви.
Аз бих ви предложил също да се допитвате до фенове, които също са фенове и на конкурентите ви. Как да го направите? Следете рубриката – следващата статия в нея ще е именно на тази тема 🙂
Успех!