Знам, че беше на моя сайт миналото лято и все още ти показвам реклами…
Случвало ли ви се е да посетите сайт и след това да ви преследват негови реклами навсякъде? Най-често на този въпрос по време на семинари виждам близо 80% вдигнати ръце. Ако не сте – посетете някой голям онлайн магазин и проследете ефекта.
Създавам ремаркетинг кампании за своите клиенти, признавам си, и да съм още по-честна – харесва ми, но ще сложа едно уточнение. Може да е ефективно само ако е направено както трябва. Имам един приятел, който веднъж ми сподели, че вече толкова е свикнал с един рекламодател, който го преследва от месеци, че му е станало приятно и спокойно да го вижда всеки ден. Това със сигурност не е желаният ефект.
Терминологията за този тип реклама я определя като ремаркетинг или ретаргетинг – да върнете аудиторията на своя сайт обратно на него, като показвате реклами в Google.
Ремаркетинг като рекламодател
Технически е лесно да се направи, но понякога може да е една идея по-сложно, когато става въпрос за ефективно таргетиране на потребители при поставени цели на кампаниите. Можете да запишете всички потребители от сайта си в списък, като използвате данни от Google Analytics и/или Google AdWords. Интересното става, когато започнете да правите сегментиране на аудиторията, което ще рече всички хора, били на сайта ви, минус тези, които са поръчали онлайн, за да им показвате реклама с цел да се върнат обратно и да направят желаното действие (поръчка, попълване на форма или друго). Друг пример би бил да направите отделен списък за потребителите, вече поръчали онлайн, за да им покажете реклама с -25% отстъпка за втора поръчка. За всички онлайн маркетинг специалисти като мен – слагайте ограничение в честотата на показване на уникален потребител! Ако не сложите ограничение, вашите потребители ще виждат рекламите на вашите клиенти по 2039483749 пъти на ден и ще постигнете обратен ефект.
Ремаркетинг за потребител
Да, знам, дразнещо е… Но можете да го спрете. Всички реклами през Google AdWords имат текст горе вдясно – Ad choices. Ако не виждате този знак, значи, че рекламата не е разпространявана през Google. Единият начин да я спрете е от самия банер – с бутончето в горния десен ъгъл.
Другата опция е от Ads Settings.
Това е мястото, където можете да откриете какво мисли вашият браузър за вас. Според Chrome съм мъж на 35, а според Firefox съм жена на 25. На база сайтовете, които сте посещавали, ви се създава профил, който по-късно може да бъде използван за таргетиране с реклами през Google AdWords. Често казвам “Покажи ми твоя браузър, за да разбера какъв човек си”. В този случай само от видовете реклами мога да разбера от какво се интересува човек. Ако искате да спрете показването на реклами по ваши интереси (или поне на офисния компютър), можете да изберете Opt out.
По-долу можете да видите моята личност според Safari, но със сигурност не бих си ги спряла – това е едно мое леко професионално отклонение. Обичам да гледам реклами и се забавлявам с тях.