Майкъл Кьогелер за Иновациите в Microsoft – видео интервю
Бихте ли ни казали малко повече за себе си и позицията си в Microsoft?
Казвам се Майкъл Кьогелер и съм генерален директор на Microsoft за район Multi-country Europe, което означава, че отговарям за 15 държави, включително и България. Работя за Microsoft от много години, така че може да се каже, че съм ветеран в компанията. Работил в много различни държави и до известна степен, се определям като гражданин на света.
Можете ли да ми разкажете малко повече за Microsoft? Kомпанията е с много дълъг опит на софтуерния пазар, лидер е и е винаги в крак с иновациите. В същото време е позиционирана в много различни области. Нека започнем с преглед на миналата седмица, когато презентирахте и хардуер. Какво представи Microsoft?
Имахме голямо събитие в Щатите, на което представихме няколко интересни неща, но нека се върнем към първия Ви коментар за Microsoft, че сме на пазара от дълго време. Наистина сме на пазара отдавна, но също така мисля, че сме много гъвкава компания. Много хора казват, че Microsoft не е модерна компания, не е в крак с времето, но мисля, че все повече хора осъзнават, че ние сме една от малкото ИТ компании, които постигат дълголетие чрез промяна. Аз обичам да правя сравнението с динозаврите – вече няма динозаври, просто защото те не са успели да се променят. Мисля, че сме много гъвкава компания по отношение на продуктите и услугите, които предлагаме. На второ място, на въпроса Ви за събитието в Ню Йорк – обявихме много големи неща, но има две, за които всички говорят. Едното е Surface Studio. Може да се каже, че това е първо по рода си Microsoft устройство – има голям екран, който е с дебелина от само 16 мм, а и дизайнът е уникален. Това е един страхотен продукт, който е създаден за креативни хора. Устройството поддържа всички познати Surface интерфейси и използва пълния капацитет на Windows 10. Едно от нововъведенията е Surface Dial, който улеснява обработката на изображения и други креативни процеси. Surface Studio беше приет много добре в световен мащаб от медиите и потребителите, а много от приятелите ми ме питат от къде могат да си го купят. Втората голяма новина е новата версия на Surface Book, който е по-бърз, с по-дълъг живот на батерията и по-добър графичен процесор. Запазихме характерния дизайн, който лично аз много харесвам. Сред останалите неща, които представихме, е функционалност на Windows 10, която позволява да правите 3D снимки на всичко около вас. Това е първа крачка към масово достъпни холографски технологии и 3D принтиране. Като цяло, сме много доволни от събитието и се гордеем с нещата, които представихме.
Говорейки за хардуер, имате широк списък от ключови партньори като HP и Lenovo, които са производители на хардуер. Какво е тяхното мнение относно това, че Microsoft вече произвежда хардуер, който е подобен на това, което те правят в момента?
Често ми задаваха този въпрос, но за щастие вече все по-рядко. Нека се върнем малко във времето – първо обявихме Surface. Причината да започнем да произвеждаме хардуер не е да станем хардуерна компания номер едно в света. Ние искаме да покажем на света какво е възможно да се постигне с комбинацията между Windows 10 и подходящ хардуер. При Surface например може да свалите екрана и да го превърнете в таблет. Преди нямаше много такива устройства, но много от производителите, включително HP и Lenovo, вече предлагат подобни модели. Аз лично имам две устройства на HP и Lenovo, които взимам със себе си, когато пътувам, защото са много добри. Така че, това което се опитваме да направим, е да покажем на света и на производителите на хардуер какво е достъпно и какво е възможно. Когато започнахме разработването на Windows 10, хардуерът не беше достатъчно бърз, за да сработи успешно с операционната система. Днес имаме 400 милиона потребители на Windows 10, така че пазарът е огромен.
Освен хардуер Microsoft произвежда и чудесни софтуерни продукти. Какво предстои през тази седмица?
Подготвяме голямо събитие в Ню Йорк, където ще дискутираме как бъдещето на продуктивността ще промени бизнес моделите и живота на потребителите. Ще покажем каква е ролята на Microsoft в този процес, но за момента не мога да разкрия повече за събитието.
Като иновативна компания, вие работите в много области: Big data (обеми от данни), „интернет на нещата“, изкуствен интелект и т.н. Може ли да дадете няколко примера за това, което прави Microsoft и как трансформира бъдещето в областта на здравеопазването и автомобилната индустрия?
Годишно правим големи инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и имаме причина да го правим. Споменахте, че сме активни в много различни области и ще ви дам един пример. Може би сте чули, че нашият изпълнителен директор Сатя Надела, в рамките на една седмица, взе решение да създаде нов отдел, който да се фокусира върху изкуствения интелект, защото това е важно за нас. Здравеопазването и автомобилната индустрия са два сектора, в които технологиите имат голяма роля за промяната на бизнес моделите – кои от настоящите играчи ще бъдат бъдещите лидери, и кои от новите компании ще станат едни от големите конкуренти. Нека ви дам няколко примера от здравеопазването. Има едно рядко заболяване на сърцето, с което много малък процент новородени бебета се раждат. Тъй като не е възможно да ги оперират веднага, се налага родителите да ги наблюдават в домашни условия, докато пораснат достатъчно за операцията. Наблюдението се състои в редовно следене на температурата, поне 5-6 пъти на ден, защото високата температура би могла да е фатална за бебето. В някои болници в САЩ въведохме Surface и сега родителите имат достъп до приложение, което следи състоянието на бебето. Докторите използват камера, с която го няблюдават, а родителите изпращат информация за температурата, която докторите виждат веднага и решават дали всичко е наред. Друг пример в здравеопазването са пациентските информационни системи. Има много болници, в които лекарите разполагат с таблети, в които е интегрирана цялата информация за пациента. Ако вашият личен лекар ви изпрати в дадена болница, вместо да ви дава лист хартия, цялата информация ще е дигитална. Хирурзи в най-различни точки по света могат да видят диагнозата ви и да вземат решение дали да ви оперират. Вече правим дистанционни операции с помощта на Kinect, което ще рече, че хирург от САЩ може да оперита пациент, които се намира в Китай например. Нашата технология за добавена реалност HoloLens вече се използва при обучението на студенти по медицина и на лекари. По отношение на автомобилната индустрия, работим в тясно сътрудничество с много големи компании като BMW, Audi и Volvo. Конкретно с BMW работи за промяна на техния шоурум. В момента ако искате да си купите автомобил на BMW, продавачът ще ви покаже колата на екран. Може би ще успеете да смените гумите, да промените цвета и интериора, но това си остава просто изображение на монитора. С HoloLens проектираме колата в реален размер в шоурума, а вие можете да промените гумите, цвета и интериора и чак, когато сте готови с всички модификации, да поръчате вашата кола. Като цяло във всяка индустрия настъпват големи промени. В момента дадохме примери само от два сектора, но всички се променят много бързо.
Сатя Надела също каза, че бъдещето е в гласовото разпознаване и софтуерът е започнал да се насочва в тази посока. Какво мислите, че ще се случи през следващите няколко години и какво ще можем да правим с технологиите за гласово разпознаване? Защо е толкова важно за Microsoft да развива подобни технологии?
Миналата седмица представихме система за гласово разпознаване, която е много близка до човешкия начин на мислене. В Microsoft смятаме, че тези технологии са важни, защото речта е едно от най-естествените човешки действия. Също така е много лесен начин да си взаимодействаме с технологиите – не всеки може да пише на клавиатура или да използва компютър. Ако кажем на една машина „Хей, направи ми кафе“ и тя го направи – това променя начина, по който използваме технологиите. Има толкова много иновации в тази област, че скоро работата с изкуствен интелект и ботове ще бъде съвсем естествен процес – вместо да пишем „Здравей, в колко часа трябва да тръгна, за да стигна на време при доктора?“, просто ще попитаме „Ще стигна ли на време при доктора?“. Cortana постави началото – тя ще ви каже „Не, ако не тръгнеш сега няма да стигнеш на време“.
Мисля, че обсъдихме повечето области, в които Microsoft работи по бъдещи проекти и нещата, които вече предлагате. Ще се радвам да обобщим върху какво работите в момента, защото има толкова много неща, които се случват около компанията?
Много често ме питат какво мисля, че ще се случи през следващите 5 или 10 години. В Microsoft не вярваме, че бъдещето принадлежи на работите, или че те ще превземат света, от което много хора се страхуват. Роботите, ботовете и компютрите са добри в извършването на математически и повтарящи се дейности, както и в анализирането на неща, които човешкият мозък просто не може. Роботите не са креативни – могат да бъдат, ако им кажем как, но дори тогава ще има много ограничения. Като компания искаме да пренесем най-доброто от технологиите в ежедневието. Хората сме креативни, можем да мислим самостоятелно и да изпитваме емоции. При роботите емоциите са програмирани – ако един робот види, че плачете и той ще започне да плаче, но това е програмирано. В Microsoft искаме да направим ежедневието на потребителите по-лесно. Ще ви дам един пример. Аз пътувам много и често ми се случва телефонът да ми каже, че полетът ми ще закъснее, когато вече съм на летището. И аз се питам защо не може да ми го каже два часа по-рано, преди да съм тръгнал. Светът се променя изключително бързо. Синът ми например не помни света преди интернет, а децата като цяло не знаят какво е да нямаш мобилен телефон. Технологиите ще направят живота ни много по-добър и по-улеснен, което се надявам, че ще ни остави повече време да бъдем себе си.
Как Microsoft се справя с Big data (обеми от данни) и информацията, която генерираме онлайн и в облака? Какви решения предлагате?
Предлагаме Azure Cognitive Services, която е базирана на облачната ни платформа и предлага различни модули. Един от тях например е за лицево разпознаване. По време на събитие в Румъния миналата седмица, студенти използваха Azure услугата за сканиране на текстове, за да проверят какви са нагласите към Microsoft в интернет – в новините, социалните мрежи и т.н. Ботът на Azure изчита всички материали и достига до извод, че онлайн нагласите към Microsoft са положителни и ще ви посъветва да си купите акции. Или обратното. Модулите в Azure Cognitive Services са общо 25, с фокус върху различни области. Работим с телекоми, като на базата на историческите им данни можем да предвидим дали да окуражим даден клиент да си купи нов мобилен телефон.