Българските онлайн потребители за 2016
Dialogical.team е на пазара от 1 година, за която успява да се докаже като професионална дигитална рекламна агенция. Грижи се за своите клиенти в няколко направления, основното от които е медийното обслужване, в което са водещи експерти. Dialogical се диференцира на пазара с това, че запълва липсващата ниша в комуникационното дигитално обслужване, а именно адекватната употреба на данни. В момента създават свое собствено решение за управление на комуникациите онлайн, а именно система/платформа за оптимизация на процеса Клиент-Агенция; софтуер, който осъществява дълбочинен анализ на потребителските групи онлайн и респективното приложение на данните в практиката.
Интернет отдавна е факт от ежедневието ни и днес около 71% от българското население е онлайн за една или друга цел. Онлайн пространството става основно средство за актуална информация, покупка на стоки и услуги, комуникация и забавление.
Най-използвани операционни системи
Най-използваните операционни системи у нас са Windows 7 (35%) & Android (30%), следвани от Windows 10 (12%), Windows XP (9%) & iOS (5%).
Най-използвани браузъри и резолюции
Най-използваните браузъри от интернет потребители у нас са Chrome и Firefox, a най-използваните резолюции –1366х768 (22%), 360х600 (17%) & 1280×1024 с 8% дял.
Смартфон достъп
Все повече българи ползват смартфони и по този начин са винаги онлайн. През 2016 година пенетрацията на умните телефони у нас достига над 50%, като през последната година дори се наблюдава тенденция използващите компютри, за да са онлайн, да намаляват от 70 на 67%. Това доказва твърденията на всички в маркетинга, че mobile е бъдещето; просто е по-удобно и чрез мобилния си телефон може винаги и на всяко място да си онлайн. Най-използваните марки мобилни устройства в България са Samsung с 37%, Apple – 21% & Lenovo – 13%.
Таблети
Използването на таблети също бележи доста голям ръст в последно време. Само за последните 4 години потреблението им е нараснало над 3 пъти.
Търсачките
Google определено доминира при използваните търсачки от българските потребители с внушителните 98% дял. 2% остават за други търсачки, като е доста възможно голяма част от използващите друг вид търсачка изобщо да не знаят каква точно използват, а да я ползват защото са си качили някакъв софтуер на компютрите и без да знаят са приели търсачката им по подразбиране да се промени.
Интересно е и какво търсят хората от България в Google, в списъка с топ 10 най-търсени неща за последните 30 дни на първо място е Facebook, а на трето Google.
Най-посещавани сайтове
При най-посещаваните сайтове от България според Alexa & SimilarWeb в топ 3 са Google, Youtube и Facebook.
Ето и топ 10 на най-посещаваните сайтове на български пъблишъри според audience.bg, където на първо място е abv.bg, следван от vbox7.com и olx.bg.
Facebook, YouTube и Instagram в цифри
Както се видя, в топ 3 на сайтовете според Alexa & SimilarWeb са Facebook & YouTube.
Facebook определено е най-популярната социална мрежа както у нас, така и в цял свят. Българските акаунти там са около 3 300 000, като са разпределени горе-долу по равно мъже и жени. Интересното при Facebook потребителите в България е, че през компютър може да се достигне до около 2 300 000 акаунта, а през мобилно устройство – до 3 200 000.
YouTube от своя страна е най-голямата мрежа за видео, която се радва на не малък брой потребители и у нас. Поне веднъж месечно я посещават около 70% от българските онлайн потребители, като най-активни са хората на възраст до 35 години. Над 75% от YouTube потребителите до 25 години го посещават всеки ден. Най-голяма ползваемост на YouTube има във вечерните часове от вкъщи, като най-гледаното съдържание е музика, филми, сериали и комедийни предавания.
Друга социална мрежа, която заслужава внимание, е Instagram с около 500 000 български акаунта, като отново най-активни в нея са по-младите потребители на възраст до 30 години.
Multi Screening тенденции
Друг интересен факт е, че 55% от онлайн потребителите казват, че паралелно с гледането на телевизия са онлайн и гледат видео, което показва че традиционните медии и рекламите в тях трудно задържат вниманието на потребителите в днешно време, а именно – 61% казват, че са напълно фокусирани върху онлайн видео съдържанието, което гледат.
Въздействие на рекламата
Интересни данни за българите в интернет има и по отношение на вземането на решение за покупка на продукт, рисърчът за него и източниците, от които потребителите черпят информация. На въпроса „От какъв тип реклама онлайн потребителите са чули за първи път за продукт, който са купили?“ на първо място се нарежда онлайн рекламата с 39%, която изпреварва дори и телевизионната (36%) .
Интернет потребителите в България определено предпочитат да правят онлайн проучване за продуктите, които ги интересуват. 62% правят рисърча си през интернет, почти двойно повече от тези, които го правят на място (в магазин или шоурум) – 32%.
Източници: Consumers Baromenter, Google, ranking.bg, audience.bg, Facebook, Alexa, SimilarWeb, Google Trends
Автор: Мартин Войнов, Media & Business Intelligence Director @ Dialogical.team, Lector @SoftUni Digital, Trainer @Google
Полезно!
радвам се че ти е харесало 🙂