Бюджетен интернет магазин със CRM за 24 часа
Преди две седмици моя позната пожела да си направи интернет магазин.
Семейния и бизнес е в производството на продукти за дома – уникални ръчно изработени изделия от качествени материали.
Започнах да обмислям, как да реализирам професионално решение на възможно най-ниска цена, което да може да се управлява от неспециалист.
Разгледах няколко варианта:
А. Платена система за магазин с поддръжка на собствен хостинг и собствено администриране бе прекалено скъп за случая.
Б. Безплатна система без поддръжка, която трябва да се доработва и поддържа бе безотговорен подход и нямаше да го допусна.
В. Интересно решение бе да се наеме професионална система с периодично плащане, без дългосрочен договор. При увеличаване на оборотите винаги можеше да се мине към платения първи вариант.
Всеки уеб проект започвам с регистрация на безплатен работен портал на клиента. В портала освен записаната служебна информация за фирма, контакти, лични телефони, можем да обсъждаме различните етапи и задачи.
1. В началото бе… служебен мейл на клиента – нов мейл в gmail.com върши прекрасна работа.
2. Следва регистрация на портала, в който започваме да трупаме данни по проекта съвместно с клиента. Записвам всички отделни дейности в активната лента, файлове във файловото хранилище, създавам работни групи за по-основните направления.
3. Проучване на пазара и конкурентните сайтове, проучване за подходящо име на домейна. Името на домейна дойде някак естествено 4 буквен домейн в .bg точно латинско повторение на фирмата. Малко е сложна регистрация, но не отне повече от една седмица.
4. Проучване на предлагането на електронни магазини под наем – цени, солидност, преглед на системата. След известно проучване намерих подходяща система. Регистрацията в пробен период използвах за първоначално зареждане на данни и няколко тестови продукта. Опознаването на системата вървеше направо със зареждане на съдържанието.
5. Работния портал, който обикновено ползвам пусна в края на май възможност за създаване на интегриран мейл сървър директно в портала. Услугата е на Яндекс – интеграцията изисква помощ от системата за електронния магазин, те се отзоваха и всичко бе успешно решено.
6. В портала има модул за работа с клиенти – CRM, нещо което всеки уважаващ се търговец трябва да има. „Познавай клиента си в лице“, още от самото начало всички входящи и изходящи писма постъпваха в портала автоматично. Лесно и удобно за екипа.
7. Задължително трябваше да подготвим оригинални добре направени снимки на продуктите, подготвихме фото студио и успяхме да намерим млад перспективен фотограф, който се съгласи да работи в почивен ден по време на абитуриентските балове.
8. Имах опасения, че портала няма да издържи работата с архиви от около 600Mb но се справи успешно и можехме да работим дистанционно от 4 работни места без флашки и записани дискове.
9. Следва рутинна работа с каталога – качване на обработените снимки, цени, размери, лого, текстове.
10. Точно в края на безплатния период от 14 дена имахме работещ професионално изработен електронен магазин със собствен домейн, собствен мейл сървър, собствен интранет портал с включена система за работа с клиентите CRM.
Всяко запитване, поръчка, или вътрешна задача постъпва в работния портал и се разпределя към служителите. Средата на работа е с привичен фейсбук подобен интерфейс.
Всички участници в проекта ползваха магазина и портала без специални обучения – регистрация, вход и ползване. Общия срок за пускане на магазина – 10 работни дни на непълно натоварване:
– администриране на целия процес – 14 ефективни човеко/часа;
– фотографски процес 4 ефективни човеко/часа;
– обсъждания, срещи, тестове на системата 6 човеко/часа.
Общо 24 човеко/часа специализиран труд.
В резултат на проекта и 24 часова работа имаме професионално направен електронен магазин изграден с gombashop.bg, интегриран с магазина вътрешен работен портал с CRM – bitrix24.com, собствен домейн и мейл сървър без собствен хостинг и необходимост от собствена поддръжка.
Еднократни разходи – 24 часа за администриране и фотограф.
Текущи разходи – месечен наем на магазина 59 лв., годишна такса за домейна около 70 лв. с куриерските услуги.
Изводи:
– безплатното не винаги е по-евтино от платеното, особено когато става въпрос за софтуер
– проекта винаги трябва да се започва с подходяща работна среда за колектива и клиента
– информацията за клиентите на всеки интернет магазин трябва да се съхранява от самото начало и да е достъпна за служителите и администраторите (CRM или подобна система е задължителна на съвременния етап).
Да пожелаем на магазина достатъчно и постоянни клиенти, на добър път в дебрите на интернет търговията!
Софтуер за CRM кои фирми предлагат и колко струва ? Колко струват 24 човекочаса ?