Как да изградите комуникационната си стратегия (част 5)
Какво да правите, след като вече сте измислили начини за интегриране на комуникационните си канали? (продължение)
График на кампанията
След като знаете каналите, които ще използвате, и другите важни елементи, то е време за план как това реално ще се случи. Когато планирате, винаги мислете от позиция обвързване на каналите, т.е. кои канали биха се сработили най-добре; как да стане това; с каква честота; с какви послания и материали. Независимо дали планирате тримесечна, или едногодишна кампания, си отговорете на тези въпроси. И разбира се, винаги бъдете готови за промени в движение. Светът и животът на хората са много динамични и изискват да сме гъвкави. Може да се случи така, че първоначалната идея да не е достатъчно работеща, бъдете готови за промени. Имайте план Б или поне разбиране, че няма последен план в комуникациите. Потребителят има решаващата дума.
Цели
Слагаме в края тази част, защото вярваме, че повечето бизнеси, които инвестират в маркетингови комуникации, знаят какво целят. Тук само ще вметнем, че целите са основата и без тях не може, но задължително трябва да имате ключови индикатори за успех (KPIs), за да имате рамката и посоката, в която се движите по всяко едно време. Примери за KPIs са:
– ROI (възвращаемостта от инвестицията);
– социалната ангажираност на потребителите;
– цената за лийд;
– източниците на трафик към сайта и други.
Помислете за уеб инструмент за анализ на KPIs. Създаване на рамка с ключови елементи. Например:
– в кои канали ще е кампанията;
– какво ще бъде посланието;
– каква визия ще се използва и т.н.
След кампанията
Когато имате рожден ден или сте ходили на хубаво събитие, задължително споделяте снимки и разказвате на приятели. Отразяването на основните акценти след кампанията е много важно, а често се пропуска. Разбира се, всичко зависи от кампанията, но почти всеки бизнес може да помисли за няколко ключови елемента, които да заслужават внимание след края на кампанията. Примерът с нашия онлайн магазин и идеята за „Малка мис Пролет“ е чудесна възможност за материали след края на кампанията. Това ще поддържа интереса към марката и ще гради имидж.
Как мислите? Дали бихте се справили с обединяването на различните канали при следващата си кампания?
Екипът на Media start подготвя още много теми, свързани с комуникационната стратегия.
Темите не задаваме само ние, очакваме ги и от вас. Ако има нещо, свързано скомуникациите, което искате да прочетете, или имате конкретен казус, питайте и споделяйте! Заедно ще търсим отговорите.
Още статии от поредицата:
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 4)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 3)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 2)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 1)
Комуникационна стратегия!? Нe, благодаря!
7 стъпки за ефективна комуникационна стратегия
Как да включите видео в маркетинговата си стратегия?
Снимка: Yuda Nugrahadi