Как да тестваме нашата страница
В предният пост ви разказах как да оптимизирате вашата лендинг страница. В него споменах за A/B тестването и как то може да допренесе за нейното подобряване. Този метод е най-лесният начин да тествате различно съдържание, функционалност или дизайн. В основата му стой възможността да тествате две различни версии на една интернет страница и да проверите как потребителите реагират на промяната на даден елемент. На база резултатите от този тест можете да вземете решение кой от двата варианта да използвате, за да постигнете по-добри резултати.
Какво можете да тествате:
- цветовете на сайта – дали червеният бутон е по-забележим за потребителите, или реагират на него като форма на забрана? Можете да опитате със зелен бутон или със син фон и т.н.
- Заглавия – късо или дълго заглавие, текст, шрифт и други.
- Форми – колко полета да има вашата форма, да искате ли телефон, или не, какви точно полета да включите в нея.
- Бутони за социално споделяне – горе или долу в страницата, а може би и на двете места?
- Дължина на текстовете – късият или дълъг текст е предпочитан от вашите потребители? Дали да използвате списък или описание?
- Промоции – опитайте различни варианти на вашето промоционално послание и вижте кой от тях работи по-добре.
- Изображения – кое въздейства повече, снимка или икона? Колко голяма да е, дали хората кликат върху нея за по-голямо изображение или не?

На първо място определете елементите, които желаете да тествате. За разлика от тестовете с вариации тук имате само две страници, затова е важно да решите дали ще тествате само един елемент, или две напълно различни версии на страницата.
Определете броя на потребителите, с които ще тествате. Колкото по-малък брой потребители имате, върху толкова по-голяма част от тях трябва да тествате (по мое скромно мнение).
Изгответе два варианта на страницата, която ще тествате. Инструментите за този тест ще показват на случаен принцип единия или другия вариант на страницата до достигане на зададения от вас брой потребители.
Кои инструменти да ползвате
Най-добрият за начало е Google Website Optimizer. Чрез него лесно можете да стартирате A/B тест и в съчитание с Google Analytics да си направите един подробен разбор на това коя страница се е представила по-добре.
Какво да не правите при A/B тест
-
Не правете промени по тестовите страници в хода на теста.
-
Не спирайте прекалено рано. Ако прекалено бавно събирате резултатите от теста, не бързайте да го спирате, преди да сте достигнали броя потребители, който сами сте си определили.
-
Внимавайте с постоянните посетители – не показвайте различна страница на постоянните си посетители или на човек, който веднъж вече е бил на сайта.
-
Не се доверявайте на своето “шесто чувство” – ако анализът показва, че трябва да използвате къс текст вместо дълъг, използвайте го.
След като сте провели теста, измерете резултатите. Използвайте Goals, за да определите дали заданието е изпълнено правилно, вижте броя на хората, които са напуснали директно страницата (bounce rate). Проверете броя на хората, които са предприели желаното от вас действие във вариант А и вариант B. Вижте кой е печелившият вариант като цветове, Call-to-Action и послание и го направете основен.
Инструменти за A/B тестване:
Google Website Optimizer – Безплатен инструмент на Google
Visual Website Optimizer – Популярен визуален инструмен за тестване
Webtrends Optimize – Инструмент за A/B и мултивариантно тестване